[R/G]Stefan Batory JSC 1:400

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

[R/G]Stefan Batory JSC 1:400

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Witajcie znowu
W odpowiedzi na apel firmy JSC zacząłem budowę tego modelu, kierowała mną ciekawość jak to się będzie kleiło, no i temat już historyczny, nasz ostatni piękny transatlantyk, a ponieważ z miejscem na modele krucho, więc skala 1:400 jest doskonała.
Oto kilka fotek z postępu prac, nie będę pisał opowiadania o tym co zrobiłem, bo to nikogo nie interesuje :) jeśli nie poparte zdjęciami.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

pachołki to izolacja z drutu gr 0,8mm a słupki to tenże drut pomalowany białą emalią akrylową i pocięty na wysokość, mocowany klejem butapren przezroczystym no i poprawiony cyjanopanem, główki pachołków wybijane gwoździem spiłowanym na płask i mocowane wikolem.
Na ostatnim zdjęciu dno statku wzmocnione przeze mnie kartonem 1mm dla lepszego usztywnienia, będę chciał dorobić kawałek oceanu jako podstawki
myślę że na pierwszy raz wystarczy relacji, reszta potem :)
myślę że poprawię jeszcze te pachołki bo mi się nie bardzo udały
krytykować obmawiać i tak dalej
Ostatnio zmieniony wt lip 03 2018, 9:05 przez chochlik, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam kartoniarzy.
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

Re: [R]Stefan Batory JSC 1:400

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Zdecydowanie popraw te pachoły, są strasznie koślawe.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2943
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 872

Re: [R]Stefan Batory JSC 1:400

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Tak, pachołki absolutnie do wymiany. Izolacja z drutu to nie najlepszy materiał. Używałem parę razy. Słabo poddaje się obróbce. Nie wyrównasz przy niedokładnym odcięciu. Lepiej wg mnie zwinąć z papieru lub użyć profilu plastructa czy innego (tak wiem, trzeba zainwestować :mrgreen: , ale zwraca się w oglądaniu ;-) )
Im mniejsza skala tym bardziej detale winny być precyzyjniej wykonane, bo poważnie wypływają na całość. Nie chcę oczywiście przez to powiedzieć że w dwusetce można je olać. Po prostu w czterysetce każda niedokładność jest dwa razy bardziej widoczna. Tak jak np. za dużo kleju na słupkach.

W moim jedynym (jak na razie) jsc robiłem pachołki właśnie z pręta plastructa i kartonowego krażka.
Jsc jest dość specyficzne. Widzę problem ze sklejkami. Chyba lepiej je odcinać i kleić na styk.

Robiłeś wodę w basenie?

Tak w ogóle to świetny wybór tematu. Chętnie pooglądam. Mam na składzie sporo modeli jsc i też nosze się ostatnio z zamiarem rozpoczęcia jednego :D .

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

Re: [R]Stefan Batory JSC 1:400

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Pachoły poprawione, a właściwie wymienione na główki od szpilek krawieckich, w basenie jest imitacja wody basen pomalowany niebieską plakatówką a nakryty przezroczystą folią imitującą lustro wody :) to co do tej chwili zrobiłem widać na zdjęciach, prawdę powiedziawszy to nie mam za bardzo czasu na tą zabawę.
Muszę się przyznać że początkowo potraktowałem ten modelik lekceważąco, jako odpoczynek po żaglowcach no i troszkę się to zemściło.
Model wymaga też uwagi i cierpliwości. Miałbym tutaj parę uwag do opracowujących te modele w JSC. Powinniście nie silić się na projektowanie klejenia kadłuba metodą pudełkową tylko normalnie, podłużnica ,wręgi z kartonu 1mm, lub 1.5mm potem pod poszycie i reszta.
Kadłubowi Stefana brak jest sztywności, jeśli wszystkie wasze modele tak są zaprojektowane to już wiem że będę musiał to przerabiać po swojemu.

Obrazek
Obrazek

mam w szafce Bismarka 1:400 z GPM do sklejania i tam właśnie kadłub jest opracowany normalnie, chociaż też do linii wodnej
Pozdrawiam kartoniarzy.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2943
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 872

Re: [R]Stefan Batory JSC 1:400

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

No, i zdecydowanie lepsza powtarzalność.
Tylko teraz czarny jest zbyt czarny - ciemny szary byłby lepszy :mrgreen: :niepowiem:
chochlik pisze: czw maja 03 2018, 21:37 Kadłubowi Stefana brak jest sztywności, jeśli wszystkie wasze modele tak są zaprojektowane to już wiem że będę musiał to przerabiać po swojemu.
Z tą sztywnością kadłuba to ciekawa rzecz. Jestem przekonany, że zdaje to egzamin. Pewnie pół świata tak projektuje i klei :roll:
Ale mam takie samo wrażenie jak Ty. Może to wynik wieloletniej indoktrynacji MM-em :lol: . Tak jesteśmy nauczeni. Inne podejście do projektu i budowy powoduje, że trzeba by taką sztukę opanować jako nowość.
Budując swego Edmunda też przerabiałem kadłub na podłużnice z wręgami i wszystkie nadbudówki bez sklejek, z dachami i bokami podklejanymi tekturą.

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

Re: [R]Stefan Batory JSC 1:400

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

abyście nie myśleli że w stoczni nic się nie dzieje to dzisiaj dwa zdjęcia z postępów

dużą zmianą jest wyrzucenie części nr 132 i wykonanie ekranów przeciw wiatrowych wokół pokładu z basenem, zrobiłem go z sztywnej przezroczystej folii dodawanej do kołnierzyków koszul (aby się nie gniotły) :) wzór brałem z MM 1970

Obrazek

patrząc od dziobu, też coś przybyło, winda, komin i reszta

Obrazek

cdn
Pozdrawiam kartoniarzy.
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

Re: [R]Stefan Batory JSC 1:400

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Na zdjęciu tygodnia piękne dzieło kol. Precyzyjnego, a tu moje wypociny.

Skończyłem model, pozostała jeszcze sprawa powierzchni morza do wykonania, ale powoli kiedyś...
Co do modelu, wpadki w opracowaniu to: nie pasujące do siebie części poszycia burtowego, źle wyprofilowane poszycie na rufie(musiałem wyciąć literkę "B" z nazwy statku, za niskie żurawiki łodziowe(na zdjęciu)
Reszta obleci :)

Tutaj żurawiki o 1,5mm za niskie, można by obciąć tylne nóżki ale wolałem zrobić nowe wyższe

Obrazek

wymieniłem papierowe ramiona dźwigów na druciane, tak wygląda różnica

Obrazek

a to już całość
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

jak zrobię morze to dorobię zdjęć
Pozdrawiam
Pozdrawiam kartoniarzy.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2943
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 872

Re: [R]Stefan Batory JSC 1:400

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

No i pięknie.
Prezentuje się okazale :spoko:.

Podobają mi się te jsc. Trzeba będzie znowu jakiegoś ulepić.

Nie zrobisz relingów? Blaszki z poręczą z barwionego kartonu, albo nawet "laserowe" - jsc ma chyba w ofercie.
chochlik pisze: wt maja 22 2018, 16:47 ...pozostała jeszcze sprawa powierzchni morza do wykonania, ale powoli kiedyś...
Nie zwlekaj z wodą, bo zwlekanie może spowodować, że lata będzie stał bez podstawki ;-)
Jeden mój waterline już jakieś 14 lat czeka :haha:

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2187
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 160

Re: [R]Stefan Batory JSC 1:400

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Bardzo ładnie wykonany model – gratulacje!
Przeszkadza mi tylko (jako „nie okrętowcowi”) aż tak grube olinowanie.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

Re: [R]Stefan Batory JSC 1:400

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Do czterysetek nie ma gotowych relingów ?, wtedy byłby jeszcze śliczniejszy model :)
ODPOWIEDZ