*[Relacja/Samolot] PZL P-8/I (CardPlane 1/2005)

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

*[Relacja/Samolot] PZL P-8/I (CardPlane 1/2005)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Obrazek

Już jakiś czas temu zacząłem budowę P-8 z CardPlane. O samym modelu w 2D już sporo było powiedziane, więc ograniczę się tylko do stwierdzenia, że baaardzo mi się podoba to, że nie ma on na większości części linii obrysowych, i że kosztował tylko 9 zł. :) Skala to oczywiście 1:33.

Na razie pokażę fotelik. :) Ostatni pas zostanie przyklejony później, gdyż będzie on nonszalancko wywalony za burtę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W rysunku fotela w instrukcji jest mały błąd (te boczne kratownice nie wystają przed siedzisko - a tak właśnie ma być). Problem opisany był wcześniej w relacji Mimisa. Pasy są z folii alu, bo zawsze tak robię, ale kartonowych w modelu brakuje (?).
Ostatnio zmieniony sob sie 20 2005, 19:32 przez Łukasz K., łącznie zmieniany 2 razy.
lech
Posty: 89
Rejestracja: pn lut 23 2004, 10:03
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lech »

Jak zwykle ... tzn. wykonanie rewelacja. Podoba mi się podwójnie: raz, że wykonanie takie jak każdy widzi, a dwa, że to CardPlane.
Lech
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Dzięki za pochwały.

Pojawiły się pytania o sposób wycięcia otworów w fotelu. Otóż te mniejsze (wszystkie przy oparciu) zostały wybite obciętymi i zaostrzonymi igłami lekarskimi, a te większe (wszystkie przy siedzisku oprócz jednego) nożykiem o wąskokątnym ostrzu ;) (konkretnie popularna i łatwo dostępna Olfa AK3). Następnie krawędzie tradycyjnie zasmarowałem rozrzedzonym ponalem i wyretuszowałem.

A oto tablica rozdzielcza (wyciąłem te duże dziury, bo zawsze to ładniej wygląda niż standardowe wycieniowanie; ramki zacyjanoglutowałem od spodu i z boków):

Obrazek

Reszta części kabiny w większości jest już gotowa, ale pokażę to wszystko po sklejeniu.
Awatar użytkownika
Łosiu
Posty: 572
Rejestracja: ndz lut 15 2004, 16:11
Lokalizacja: Strzebielino

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łosiu »

Czy te boki przy fotelu utwardzałeś jakimś Super glutem?? - krawędzie elementów są baaardzo blisko kółek - jaka jest grubość elementów w tych miejscach??
Kat
Posty: 704
Rejestracja: ndz kwie 18 2004, 14:44
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kat »

Ja to podejrzewam że Swinger to juz odchodzi od używania nozyczek i skalpeli, on to wycina siłą woli, patrzy sie na arkusz a cześci same sie wycinają. Trzeba będzie podejrzeć na najbliższym konkursie czy on jeszcze chodzi po ziemi czy już lewituje troche nad ;-)

A tak wracając do rzeczywistości, mozna prosić o fotke z groszówką?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Łosiu, gdzieniegdzie dałem troszeczkę gluta, ale naprawdę niewiele - nie chciałem, żeby przelazł na drukowaną stronę. A grubość w najcieńszych miejscach jest mniej więcej taka, jak grubość kartonu. Dodam jeszcze, że najpierw wyciąłem dziury, a dopiero potem całe części.

Nie no, nie ma tak dobrze, Kacie. :) Ubawiłem się po pachy. :lol: Oto fotka z groszem:

Obrazek
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Kabina jest już złożona. Poniżej zdjęcia z montażu.

Ponieważ wyciąłem te dziurki w stelażu fotela (osłabiło to jego konstrukcję), dodałem taki stojaczek dla niego:

Obrazek

To kabina złożona bezklejowo:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A to sklejona przed montażem tablicy:

Obrazek

Okazało się, że butli z tlenem nie widać, podobnie jak więlkości dziur wyciętych w fotelu (wystarczyłoby zrobić tylko po dwie skrajne). Dobrze, że zrobiłem zdjęcia. ;)
lech
Posty: 89
Rejestracja: pn lut 23 2004, 10:03
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lech »

Trochę się "powtrącam".
Swinger napisał:
"A oto tablica rozdzielcza (wyciąłem te duże dziury, bo zawsze to ładniej wygląda niż standardowe wycieniowanie; ramki zacyjanoglutowałem od spodu i z boków)"
Postanowiłem pozostawić te duże dziury jako wycieniowanie, ponieważ za nimi w oryginale było pusto (były to miejsca na km-y), a w modelu będzie po wycięciu tych "dzur" widoczna górna część segmentu (tego przed kabiną) oraz fragment płata. Oczywiście wybór należy do tego, który skleja.
Lech
Awatar użytkownika
Kemot
Posty: 505
Rejestracja: pn mar 17 2003, 11:37
Lokalizacja: Kielce
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kemot »

Normalnie nawet bym nie zerknął na relacje z budowy tej PZL'ki (to mnie moja działka) lecz opis budowy i zdjęcia pokazywane przez Swingera po prostu nakazują czytać relację "od dechy do dechy".

ps. te przełączniki na tablicy przyrządów to rozumiem z wikolu?
pzdr
Kemot
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Tak, tzn. z wikolopodobnego.

OK, jedziemy dalej. Przed oklejeniem kabiny poszyciem zrobiłem taką dziurkę w miejscu, gdzie jest stopień:

Obrazek

Okleiłem też kartonem miejsca między sklejkami, żeby poszycie się nie zapadało:

Obrazek

Tak załatwiłem "obicia" brzegów kabiny (krawędź została potem zasmarowana paroma warstwami ponalu i pomalowana):

Obrazek

Tu też znalazły się dodatkowe sklejki antyzapadaniowe:

Obrazek

Obrazek

I zacząłem oklejać:

Obrazek

Tu niestety pojawił się problem - poszycie było trochę za małe, tak jakby projekt nie uwzględnił grubości oklejek, albo raczej uwzględnił mniejszą ich grubość. Rozwiązaniem nie było jednak trudne:

Obrazek

Przy okazji - pamiętajcie, że tę krawędź podłużnicy między dolną a górną częścią poszycia należy zeszlifować na okrągło, żeby było gładkie przejście.

Tak wygląda gotowa tylna część kadłuba:

Obrazek

Obrazek

Niestety problem z troszkę za krótkimi oklejkami występuje też z przodu, ale zanim wezmę się za jego rozwiązanie, skleję centropłat, żeby wiedzieć, jak to ma przylegać do kadłuba.

Obrazek

Połysk części wynika z polakierowania lakierem błyszczącym. Tak już prawdopodobnie zostanie, podoba mi się to - zresztą jak patrzę na zdjęcia, to w oryginale P-8 chyba też był polakierowany na błyszcząco...
ODPOWIEDZ