Monitor II wojny światowej w budowie

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
kadlubek
Posty: 114
Rejestracja: pt paź 08 2004, 19:09
Lokalizacja: Dublin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kadlubek »

Żonie się upiekło, co prawda przez jakiś czas myślałem o wrzuceniu czerwonej skarpety do białego prania :twisted: :twisted: , ale mi przeszło.
A wracając do okrętu to poszycie dna wykonałem z gotowego barwionego kartonu. Oklejki dopasowywałem do szkieletu ręcznie. Burty i nadbudówki kreślę w GIMP-ie bez kolorów, wycinam i przymierzam. I tu właśnie występują kłopoty z milimetrami o których wspominałem wcześniej. Po dopasowaniu nanoszę poprawki oraz kolory. Pokłady i części płaskie (wręgi i.t.p.)skanuję i obrysowuję.
Model wygląda teraz mniej więcej tak: dokleiłem nadbudówkę dziobową, pokład nadbudówek śródokręcia oraz środkowe burty. :cool:
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
pulpetto
Posty: 674
Rejestracja: pt sty 30 2004, 9:26
Lokalizacja: Radom
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulpetto »

Piękności :)
Zamierzasz go wydać? Czy tylko tak dla siebie działasz? Moje zainteresowanie tym "monitorkiem" wzrasta w miarę Twoich postępów.
Czekam na więcej.
Pozdrawiam
Klub Modelarsko-Historyczny Sokół Radom
Awatar użytkownika
kadlubek
Posty: 114
Rejestracja: pt paź 08 2004, 19:09
Lokalizacja: Dublin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kadlubek »

Zaczynając okręt planowałem, że będzie to model tylko dla mnie. Byłem pewien, że wyjdzie brzydko albo go w ogóle nie dokończę. Dlatego nie prowadziłem żadnej poważnej dokumentacji. Jednak w miarę postępów w budowie nabieram przeświadczenia, że moją krwawicę przydało by się upublicznić. Nie wiem jeszcze jak: komputer czy wydawnictwo. Na razie jestem zdecydowany, żeby po osiągnięciu pewnego stanu budowy (ukończenie kadłuba i bryły nadbudówek) ogłosić nabór na sklejaczy kontraktowych tzn takich którzy powalczą z moimi wypocinami i pomoga mi nanieść poprawki, ale to przyszłość. Wpierw muszę ponownie rozrysować szkielet i pokrycie dna. A teraz nowe fotki :cool:
Obrazek Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3275
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 103

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Piękny model. Też kiedyś miałem w planach robić go od podstaw ale odstraszyła mnie pokrętna konstrukcja kadłuba.

Jeśli chodzi o pokłady to dobry efekt daje delikatne nagniecenie linii łączenia desek igłą.

Na zdjęciu poniżej część pokładu przed (lewa) i po (prawa) wykonaniu tej żmudnej operacji.

Obrazek
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
syjek
Posty: 113
Rejestracja: wt cze 22 2004, 10:26
Lokalizacja: Łódź

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: syjek »

kadłubek: Musisz wydać ten okręt !!!
Tyle Twojej pracy nie może pójść na marne i Twoim obowiązkiem jest podzielenie sie efektem z nami !!! ;)
Masz we mnie wiernego kibica i pierwszego klienta ;)
marek b
Posty: 50
Rejestracja: czw lis 25 2004, 19:36

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marek b »

kadlubek pisze: nadbudówki kreślę w GIMP-ie bez kolorów,
]
Bardzo dużo czasu musisz spędzać przy zaprojektowaniu modelu za pomocą GIMPa :-? , proponowałbym użyć jakiegoś programu np.RHINO . Jest on do ściągnięcia ze strony producenta ma ograniczenie zapisów, ale drukować możesz do woli. Opis programu znajdziesz na forum. Bardzo przyspieszyłoby Tobie prace nad modelem i nie było kłopotów z centymetrami. Śpiesz się spiesz, nożyczki już naostrzone i klej stoi na biurku, :lol: chiało by się mieć coś takiego u siebie.:jupi: :jupi:
Pozdrawiam marek b
Awatar użytkownika
kadlubek
Posty: 114
Rejestracja: pt paź 08 2004, 19:09
Lokalizacja: Dublin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kadlubek »

Faktycznie sporo się schodzi, chociaż nie jestem pewien ile w tym jest winy GiMP-a, a ile mojej nieuwagi. Mam nadzieję, że teraz trochę przyśpieszę chociaż zaczynam odczuwac trochę zmęczenie tematem , Richelieu upomina się o swoją kolej. W monitorze skończyłem kadłub i będę ruszał z nadbudową i wyposażeniem. Zdjęcia niedługo.
Pomysł z RHINO jest dobry, chociaż obawiam się że poznanie nowego programu zajmie mi sporo czasu i opóźni postępy w pracy. Ale może warto będzie spróbować w następnym projekcie. :cool:
Obrazek
marek b
Posty: 50
Rejestracja: czw lis 25 2004, 19:36

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marek b »

Program jest po polsku i bardzo prosty i opanujesz go szybko, jeśli będziesz chciał rysować w 2D. Linie kółka kreski itp. Jak w GIMPie :lol:
Pozdrawiam marek b
Awatar użytkownika
kadlubek
Posty: 114
Rejestracja: pt paź 08 2004, 19:09
Lokalizacja: Dublin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kadlubek »

Oto obiecane zdjęcia. W kadłubie brakuje linii wodnej oraz oraz pasków przykrywających od góry bombel. Jak będę ponownie projektował dno to rozwiążę je zupełnie inaczej, zdecydowanie prościej. :cool:
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Toff
Posty: 311
Rejestracja: wt lip 12 2005, 15:32
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Toff »

fiu fiu :D a kiedy go wydajesz? ;)
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ