[relacja] Diorama z Powstania Warszawskiego

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Tempest, Edmund_Nita

Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

Nie chodziło mi o to, żebyś kupił blaszki i je nakleił, ale żebyś zobaczył, że ktoś takie robi, w tej skali, a nóż widelec, można by wykorzystać jedną jako wzór do "odbitek" innych zimmereitów?
Znam ten ból, związany z blaszkami: model x zł, blaszki 2x zł.

gulus
Jarosław Iwan

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jarosław Iwan »

W ostatnim numerze <<Militaria XX>>jest ciekawy artykuł o powstańczych panterach. Więc jak byś potrzebował jeszcze czegoś na ten temat to polecam.Daj znać na priw.ale ładnie i sledze.
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

Jarek, a czy przeczytałeś, kilka dni temu, taki post:

pulpetto pisze: Ale do rzeczy. Uzbrojony w najnowszy numer Militariów XX wieku (gdzie jest fajowy artykuł o Powstańczych Panterach oraz próby rekonstrukcji komputerowej wyglądu tych czołgów)
Jarosław Iwan

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jarosław Iwan »

niestety nie, :oops: poprostu chciałem byc pomocny
Awatar użytkownika
pulpetto
Posty: 674
Rejestracja: pt sty 30 2004, 9:26
Lokalizacja: Radom
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulpetto »

Pierwsze koty za płoty, jak to powiadali starożytni Rzymianie. A oznacza to, ni mniej, ni więcej tylko to, że pomalowałem swoją Panterkę.
Przyznam się, że jeśli chodzi o malowanie aerografem, to było moje podejście numer dwa (pierwszym razem pomagałem Disneyowi przy Panzer IV). Jak to wyszło ocenicie sami. Widać pewne niedociągnięcia, ale się poprawi, z czasem.
Pierwsza fotka przedstawia stan przed malowaniem, z kompletnym, wg mnie zimmeritem, druga już po malowaniu.
Teraz przymierzam się powoli do namalowania oznaczeń na czołgu i zabawy z całym układem jezdnym.

Obrazek Obrazek
Klub Modelarsko-Historyczny Sokół Radom
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

Trochę małe te fotki, trudno coś dokładnie powiedzieć, ale , może to tylko moje odczucie: czy zimmereit nie jest za gruby? Ale i taj już nic nie zrobisz z tym.

Ile właściwie grubości miała warstwa zimmereitu? Mi chodzi po głowie, że jakieś 5-7 cm, czyli około 1 mm w skali pojazdu? Dobrze mi się wydaje, czy coś sie mi pokróliczkowało?

gulus
Awatar użytkownika
kopajt
Posty: 548
Rejestracja: wt mar 30 2004, 20:21
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kopajt »

Kurcze - ten zimmerit wygląda jak pancerz reaktywny :)
Najlepsze modele dopiero przed nami :)
w produkcji: Endurance (Interstellar)
KMH "Sokół" Radom
Awatar użytkownika
Jeziorek
Posty: 118
Rejestracja: pt mar 11 2005, 15:51
Lokalizacja: Kalisz(<_>)Sieradz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jeziorek »

gulus pisze:Mi chodzi po głowie, że jakieś 5-7 cm, czyli około 1 mm w skali pojazdu? Dobrze mi się wydaje, czy coś sie mi pokróliczkowało?
Zimmerit na Panterach był nakładany w warstwie ok. 10 mm i następnie złobkowany w rózne wzory. Tu chyba jednak jest trochę za gruby, ale ... tak chyba musi zostać. :)

I jeszcze jedno - tak na przyszłość. Chodzi o gąski. W wyżej wspomnianym numerze Militariów jest pewna nieścisłość (a właściwie niekonsekwencja). Chodzi o sposób załążenia gąsek. Na zdjęciach z powstańczych Panter wyraźnie widać, że patrząc od przodu, ostroga była założona "prostą" stroną w dół, a na rysunkach p. Krzysztofa Muchy jest dokładnie odwrotnie. Debatowaliśmy już kiedyś na ten temat z PrzemkiemW i wyszło na to, że Niemcy zakładali gąski jak popadnie, ale w przypadku tych Panter zdjęcia pokazują jednoznacznie. :)
Na warsztacie:
7TP - Mirage Hobby - 1:35
Panzer IV F2 - Italeri - 1:35
Wznowiony Panzer IV D - GPM - 1:16
Awatar użytkownika
pulpetto
Posty: 674
Rejestracja: pt sty 30 2004, 9:26
Lokalizacja: Radom
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulpetto »

Z pewnością jest trochę za gruby ;-) Ale...
żeby przy tej skali była widoczna faktura zimmeritu trzeba było troszkę "przesadzić' z grubością (ale i tak ma w najgrubszym miejscu do 1mm), inaczej cała szpachla by odpadła i byłaby lipa.
Co do kształtu "kostek" pokazałem fotkę wieży pantery (na poprzedniej stronie, u góry), na której jest taki układ. Mniej więcej taki sam jest na rysunkach Powstańczych Panter w ostatnim numerze "Militariów XX wieku".
I tak już zostanie, spróbuje później wrzucić jakieś zbliżenia
Klub Modelarsko-Historyczny Sokół Radom
Awatar użytkownika
pulpetto
Posty: 674
Rejestracja: pt sty 30 2004, 9:26
Lokalizacja: Radom
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulpetto »

Powoli trwają prace malunkowo-składankowo-powoli końcowe ;-)
Na dwóch pierwszych fotkach próbuje pokazać zimmerit z bliska, tak troche z tyła czołga i tak troche z boczku. Nie są to najlepsze fotki, ale mój aparacik stroi fochy ostatnio i nie chce robić zdjęć z bliska :-? Złośliwa bestia.
Następna fotka pokazuje drobiazgi, które są już pomalowane, to była masakra malować te gumowe bandaże w tej skali. I czy się będą podobać, czy nie, nie będę ich malował ponownie. Nerwosol mi się skończył :D
Na ostatniej dotce widać coś, co kiedyś było wieżą czołgu, a teraz przypomina góre z taśmy maskującej. To są właśnie moje przygotowania do malowania oznaczeń. Efekty już niedługo.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Klub Modelarsko-Historyczny Sokół Radom
ODPOWIEDZ