MAZ-543 (30-lat historii...)

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderatorzy: kartonwork, kierownik

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

W skali 1/72 nie ma BTR-80, widziałem tylko jeden jego model w 35 - Zvezdy.

gulus nie do końca pewny skali 1/72
Awatar użytkownika
Paweł Dziubek
Posty: 19
Rejestracja: pn kwie 11 2005, 18:26
Lokalizacja: Radom

btr,btr,btrbtrbtrbtrbtrbtrbtr.......

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Paweł Dziubek »

Witaj Grzesiu

Zdecydowanie jestem za monografia BTR-a 80. Jeżeli masz tylko cza si ochotę - to bardzo proszę.

Gulus - kup sobie wreszcie model BTR-a i sam zobaczysz - poczujesz się innym człowiekiem / model "80" w skali 1/35 jest, a właściwie był oferowany przez Italeri i Dragona /.

Pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

Gulus... na drodze negocjacji mogę przekazać ci nieodpłatnie model z kartonu BTR-80.... (bez przesunięć druku... żeby nie było że się wyzbywam.... ) :-)))

PS.Ale wymienione przez ciebie T także zmieszczę ...... :-)Tylko wyobraź sobie te wszystkie wersje w tylu krajach... aż głowa boli.... :-)
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

grzegorz pisze:Gulus... na drodze negocjacji mogę przekazać ci nieodpłatnie model z kartonu BTR-80.... (bez przesunięć druku... żeby nie było że się wyzbywam.... ) :-)))

PS.Ale wymienione przez ciebie T także zmieszczę ...... :-)Tylko wyobraź sobie te wszystkie wersje w tylu krajach... aż głowa boli.... :-)
Nieeee, łaski, proszę, niech będzie BTR-80 omawiany, tylko nie model kartonowy. Nie karz mnie tak okrytnie.

gulus - przynajmniej przygotuję się do następnego
Okonek
Posty: 1782
Rejestracja: śr mar 05 2003, 23:33
Lokalizacja: Meckenheim / BRD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Okonek »

grzegorz pisze:np. BTR-80 z napisem nachlapanym farbą „moskale won do domu”
A masz Grzesiu cos w tym temacie :roll:
pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

Przez Kostrzyn wycofywali składy kolejowe z uzbrojeniem z NRD... czasami stały na bocznicy i kolesiom odbiło, wymazali farbą jeden BTR.... stąd mi się to przypomniało... Głupki ryzykowali.... że cho cho.... hm.... :-(
Obrazek
Okonek
Posty: 1782
Rejestracja: śr mar 05 2003, 23:33
Lokalizacja: Meckenheim / BRD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Okonek »

No ryzykowali i to niezle . Znam takie transporty z troche wczesniejszych lat :cool:
pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

Dzień dobry.... Nadganiamy opóźnienie....
Pytanie Małego Bizona... „W jaki sposób przenoszony jest napęd na koła w "monstrach" tego typu” wcześniej wstawiałem bodajże schemat układu przeniesienia i nieco go opisywałem ... jeśli uznasz to za nie wystarczające rozpiszę się nad tym nieco więcej ......

„dlaczego w Wojsku Polskim nie rozpowszechnił się MAZ”...
Hm... To ciekawe pytanie, zahaczające niestety o politykę....Podwozia specjalne MAZ-543 pojawiły się w krajach byłego Układu Warszawskiego wraz z nowymi typami rakiet, jakie zaprzyjaźniona armia wprowadzała na wyposażenie swych i naszych jednostek rakietowych.... Podobnie było wcześniej z ZIŁ-135 (rakieta LUNA....)
Pomimo niewątpliwej zależności naszego kraju od wpływów wielkiego brata, w naszych władzach i sztabie zawsze próbowano uniezależniać się od nacisków ZSRR dotyczących wprowadzania poszczególnych typów uzbrojenia... Znane są wam jak przypuszczam historie okrętów wojennych przekazywanych naszej flocie a defakto kupowanych z braku innej alternatywy, i kierowane od razu do stoczni remontowych celem zmiany wyposażenia.... (np. okręty Radzieckie nie posiadały ogrzewania kabin... no bo po co... marynarz człek zahartowany....)
Nasza armia zawsze była też traktowaną z dużą nieufnością przez wschodniego sąsiada, a nie pewność tą pogłębiało samo PZPR z kontrowersyjnym ministrem a później prezydentem W.Jaruzelskim....( jego rodzina była zesłana na daleki wschód.....hm....)
Przy takiej atmosferze nie otrzymaliśmy następcy systemu ELLBRUS... TEMP-u z nowocześniejszą rakietą systemem kierowania i zmienioną trajektorią lotu (na przebudowanym MAZ-543....) Rosjanie zresztą również przy wielu innych typach uzbrojenia pomijali naszych towarzyszy w obdarowywaniu nowoczesną technologią... Obawiali się wycieku dokumentacji do NATO....

Kiedyś starałem się o ustalenie ile dokładnie wyrzutni stacjonowało w naszym kraju, i pomimo molestowania MON-u jasnej odpowiedzi nie uzyskałem ..... Przy pomocy liczenia jednostek i składów liczbowych przypuszczam że jest to 36-42szt MAZ-543 w dwóch wersjach wyrzutni.... (wcześniej wymieniane przez Mariusza z przeładunkiem dźwigowym i automatycznym....) Pamiętajmy że tak naprawdę to ELLBRUS pamięta lata 60-te i nie był to krzyk techniki.....
Cóż system wycofano... podwozia zostały bezpańskie, bo nie mieliśmy sprzętu który armia byłaby chętna na tym zamontować. Do tego dochodzi pozrywanie wszystkich umów na dostawy części zamiennych (przez rząd Suchockiej....) do MAZ-ów i nie tylko.....
Kilka podwozi wykorzystano do badań modernizowanego systemu P-LOT S-125 ustawiając na tych kolosach ściany anten radaru i samą wyrzutnię, ostatecznie program jest w zawieszeniu, rakiety S-125 postawiono na T-55.... reszta podwozi 8x8 niszczeje...(kilka do niedawna stało w RADWAR....)
Myślę że jak zwykle poszło jak w anegdocie o wylewaniu dziecka z kąpielą....naszych podwozi 8x8 nie ma bo JELCZ ledwo zipie albo już go niema (dziękujemy sąsiadom zza Odry....hm....) a jak będzie konieczność postawienia czegoś naprawdę dużego to pewnie kupią TATRE (mam nadzieję....) Tatra istnieje w wariantach 4x4 6x6 8x8 10x10i w tym ostatnim wariancie ma podobną nośność jak MAZ-543 i jego następcy....(Słowacy się nie obrazili na Rosjan i kupują MAZ z systemem S-300...Strzelania u Arabów S-300 i S-400 wprowadziły niezłe zamieszanie bo przy porównywaniu tam na miejscu z PATRIOT.... S okazał się lepszy...no i tańszy....)
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

grzegorz pisze:np. okręty Radzieckie nie posiadały ogrzewania kabin... no bo po co... marynarz człek zahartowany....
Przeciez to nie "Caribbean Princess" :lol:
Czytam dokumentacje do Chieftaina i okazuje sie ze angole tez nie stosowali ogrzewania w czolgach. Zwazywszy na to, ze mialy one walczyc z wojskami UW w polnocnej Europie, ktora jak wiemy lezy w klimacie podzwrotnikowym, to decyzja ta byla w pelni uzasadniona.
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

Marcintosh Fajne... no fakt okręt to nie jacht mam w pseudo rodzinie byłego zawodowego z MW.... miałem na myśli spartańskie warunki.... u nas był większy humanitaryzm wobec załogi, przynajmniej w założeniach :-)

Bez ogrzewania w czołgu, nawet bez jakiegoś nawiewu.... ?? Tylko chuchanie na ręce...??
ODPOWIEDZ