M 113 A1 + eduard - skala 1/72 ITALERI [koniec]

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Tempest, Edmund_Nita

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tomek_K
Posty: 520
Rejestracja: śr paź 27 2004, 15:09
Lokalizacja: Kłodzko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek_K »

Gratuluję wykonania kolejnego ładnego modelu.
Jak widać bardzo dobrze Ci z plastikiem idzie. Oby tak dalej. :D
A po tym, co zaprezentowałeś, to myślę, że dioramka też fajna wyjdzie.
Skończony: Kurogane
W budowie: SAS
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

Łaaadny modelik, równo pomalowany, nie wiem, co Ty od niego chcesz? Z brudzeniem powstrzymałbym się, do zrobienia drugiego modelu i podstawki, może Ci się koncepcja dioramki zmienić, może coś się zapomnieć na koniec, a tak, jak będziesz brudził wszystko razem, to będzie większa pewność, że wyjdzie to dobrze.

Co do pigmentów MiG-a, czy one nie są do kładzenia na sucho? Tak jak własnoręcznie przygotowywana mieszanka z pasteli suchych? Poza tym, nie jestem pewien, ale trudno uzyskać efekt pyłu, kurzu, malując na mokro. Okopcenia i owszem.
Awatar użytkownika
piotrec
Posty: 166
Rejestracja: pt lis 28 2003, 13:19
Lokalizacja: Ostrołęka

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: piotrec »

Jednak można za pomocą pigmentów rozmieszanych z rozcienczalnikiem humbrola robić kurz. Na tej stronie pokazany jest sposób. Napisane jest również ,że pigment można zastąpić suchymi pastelami i zmieszać jest z rozcieńczalnikiem.
pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

gulus pisze:Co do pigmentów MiG-a, czy one nie są do kładzenia na sucho? Tak jak własnoręcznie przygotowywana mieszanka z pasteli suchych? Poza tym, nie jestem pewien, ale trudno uzyskać efekt pyłu, kurzu, malując na mokro. Okopcenia i owszem.
Oto cytat ze strony MIGa:
"The modeller can use Mig Pigments to make different effects of mud, rust, dust, dirt. They can mix with any type of thinner, as turpentine, alcohol, water. You can also apply directly with a paintbrush to make softer effects."

Mozna nanosic rowniez pedzlem na sucho. Z artykulow, ktore czytalem wynika, ze nanoszenie na mokro daje lepsza kontrole, co ma spore znaczenie przy malych modelach. Rozcienczalnik odparowuje i pigment i tak jest suchy i sypki.
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

No cóż, jak pisałem, nie jestem pewien. Teraz jestem pewien, że można na wiele sposobów. Osobiście robiłem okopcenia suchymi pastelami, podobnie i odrobinki kurzu i drobnego piasku na kołach, nie próbowałem tego "na mokro". Ale z chęcią popatrzę, jak to wyjdzie.

gulus
Awatar użytkownika
Yunior
Posty: 570
Rejestracja: śr paź 20 2004, 23:16
Lokalizacja: warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Yunior »

B.Fajny. Tylko że kalkomania troche pożółkła (ale to chyba tak miało być ;-) ) a pozatym widać obrzeża kalki ale to raczej (jak dla mnie) drobny minusik
Obrazek
USMC 3rd Force Recon Company Reenactor
Awatar użytkownika
piotrec
Posty: 166
Rejestracja: pt lis 28 2003, 13:19
Lokalizacja: Ostrołęka

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: piotrec »

Model zapuściłem wstępnie pigmentem Vietnam Earth. Był bardziej ubrudzony ,ale po malowaniu aero , znaczną część zebrał "wiatr". Rzeczywiscie kalki w niektorych miejscach odstaja za bardzo.

Probowalem tera mieszac pigment z rozcienaczalnikami , ale cos jest nie tak. Cala masa zostaje na samym dole pod rozcienczalnikiem, nie rozpuszczajac sie przy tym ani troche.
pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

Bo to się nie ma rozpuszczać, przynajmniej w tych metodach, które ja stosowałem. Tworzysz zawiesinę, którą kładziesz tam, gdzie potrzebujesz, rozpuszczalnik odparowuje i zostaje sam, potrzebny pigment. To nie jest malowanie.

gulus
Awatar użytkownika
piotrec
Posty: 166
Rejestracja: pt lis 28 2003, 13:19
Lokalizacja: Ostrołęka

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: piotrec »

Poprawiłem parę drobiazgów. Trochę go bardziej pobrudziłem i zakurzyłem. Zdjęcia też chyba lepszej jakości niż te ostatnio. Już więcej nic nie będę zmieniał. Model zostaje już w tym stanie.

Gulus , byłeś ciekawy efektu kurzu uzyskanego za pomocą pigmentu. Na zamieszczonych zdjęciach będziesz mógł ocenić. Próbowałem wielu cieczy, ale do tego typu praktyk pigmenty mig-a najlepiej miesza się z wodą. Powstaje wówczas idealny roztwór , którym można pokryć cały model. Tym roztworem można uzyskać ciekawy efekt smug po deszczu. Do kurzenia użyłem mieszanki pigmentów Light dust oraz Vietnam earth, no i oczywiście kilka kropel wody. Taki otrzymałem efekt...

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Zegarmistrzowska robota! Szczegolnie to zdjecie z zapalniczka pokazuje jaki to maly model i ile pracy w to wlozyles.
Jak dla mnie - super.
ODPOWIEDZ