Mack "Bulldog" - pytania , odpowiedzi związane z

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

Witaj Andrzeju
Bardzo się cieszę, że ostatni listek gałązki nosił nazwę „wrócić” :D .
Mam pytanie trochę ogólniejsze, ale też związane z Mackiem.
Może mały wstęp.
Mam nawyk do chodzenia na skróty i nadal zdarza mi się myśleć, że jakiś element powinno się zrobić w miarę szybko. Niestety trwa to czasem bardzo długo. Robię i robię a efekt jest niewspółmierny do poświęconego czasu. Zadaję sobie pytanie, czy to rzeczywiście musi aż tyle trwać. Jak długo trzeba robić jeden element? Po obejrzeniu Twoich relacji dochodzę do odpowiedzi: tak długo, aż będzie dobrze. Może to trwać 5 minut a może i tydzień. Ważny jest efekt końcowy.
Czy taką zasadę stosujesz, czy też jednak zdarza Ci się powiedzieć sobie: wystarczy, to nie może trwać tak długo, trzeba iść na kompromis między doskonaleniem a postępem w wykonywaniu modelu?
Jeśli odpowiedź będzie pozytywna (robić, aż będzie dobrze), to czy taką radę dałbyś też początkującym. Czy może powinni na początku trochę sobie odpuścić. W końcu model trzeba kiedyś skończyć :roll: .
Moje modele: archiwum
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Wujek Andrzej pisze:Krążki wypycham wprowadzonym na stałe do środka igły " drutkiem " / odpowiedniej średnicy / , przy ich wycinaniu sam się do wnętrza cofa .
Robię dokładnie tak samo, a na te druciki polecam struny gitarowe. Są one wykonane z porządnej, sztywnej, bardzo sprężystej stali, więc do tego zadania nadają się idealnie. Struny można dopasować nawet do najcieńszych igieł.
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Syzyfku ... nawet nie wiesz jak mało czasu poświęcam samej czynności klejenia .
Nie wiem czy w sumie godzinę na dwa dni ? Każdą czynność smakuję i cieszę się nią , to właśnie sprawia mi przyjemność największą .
Założyłem sobie już dawno że w tym co robię będzie liczyła się jakość a nie ilość wykonanych modeli .
Kwestią podstawową dla mnie nie jest KIEDY ale JAK .

Nikt i nic do pośpiechu mnie nie zmusi ... :) ... zauważyłem że kilku takich jest .
Awatar użytkownika
DonRycho
Posty: 130
Rejestracja: wt maja 03 2005, 12:10
Lokalizacja: Redło

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: DonRycho »

Witam Wujku Andrzeju
Oprócz relacji o Macku często przeglądałem relację o Willys-ie. Ale nie mogę jej ostatnio znaleźć we wpisach forum. Archiwizujesz ją?
F14?
Awatar użytkownika
Quendi
Posty: 29
Rejestracja: czw sie 04 2005, 12:29
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Quendi »

Witam ponownie na forum. Zawsze z największą uwagą śledziłem wspaniałe relacje i twoją pomysłowość Wujku. Przechodząc do pytań, może zechciałbyś jednak zdradzić sposób na wykonanie "gumowej" osłony przy dźwigni zmiany biegów? Poza tym chciałbym zapytać jak wykonujesz tak dokładne, cienkie a co przy tym najważniejsze proste wały, cięgła, które widać choćby przy przednim zawieszeniu. Czy przed ich zwijaniem zwilżasz uprzednio papier, czy też jest to zwijanie "na sucho"?
Mało casu kruca bomba, mało casu.
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Witaj Rycho !

Mack przede wszystkim . Włoski czołg M 11-39 relacja na nowo z nowymi zdjęciami , w następnej kolejności ew. Jeep Willys też na nowo ... ale w tempie niewyobrażalnie wolnym . Czyli normalnym w moim przypadku . Duilio nigdy końca nie doczeka .
To tak niezobowiązujaco i bez obietnic .

Dalej w przyszłość modelarską nie wybiegam myślami bo nie warto .

Qendi :

Nie nawilżam papieru tylko go wielokrotnie roluję na odpowiedniej średnicy drucie - koniecznie stalowym . Roluję ciasno pomiędzy dwoma prostokątami sztywnej tekturki lub plastiku .
Kleję jedynie ostatni odcinek rurki / ten zewnętrzny "szew" /, wzdłuż osi na szerokości 1 - 1,5 mm czyli 1 - 1,5 zwoja .
Potem pokrywam całą przygotowaną papierową rurkę BCG . Drut wyjmuję dopiero po bardzo dokładnym wyschnięciu kleju .
Rurka jako impregnat jest sztywna i trwała .
Ostatnio zmieniony śr lis 02 2005, 20:28 przez Wujek Andrzej, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rout
Posty: 299
Rejestracja: wt sty 04 2005, 19:35
Lokalizacja: wroclaw

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rout »

ciesze sie Wujku , ze wrociles i zdecydowales , ze jednak zrobisz na zlosc samwieszkomu.

mam pytanie : jak zrobiles wytloczenia na silniku ? [ jesli gdzies opisywales , umknelo mi :(]
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Fajnie Rout , ale które wytłoczenia ... przybliż temat .
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3235
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 101

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Listków było dużo ale jesień pewnikiem spowodowała że większość odpadła zanim Wujek zdążył je powyrywać.

Witam i czekam cierpliwie chociaż niecierpliwcem jestem na cd buldoga.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
rout
Posty: 299
Rejestracja: wt sty 04 2005, 19:35
Lokalizacja: wroclaw

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rout »

chodzilo mi o te wytloczenia: [jakby logo firmy]
http://kartonbau-aktiv.de/wbb2/attachme ... ntid=15113
ODPOWIEDZ