Relacja z budowy U.S.S. "SARATOGA CVA60" fly model

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lukasz84
Posty: 110
Rejestracja: pt sie 19 2005, 17:56
Lokalizacja: CHORZÓW

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lukasz84 »

Chodzi mi o materiały typu tektura kleje farby do retuszu itp. w tym momencie sama tektura na podklejenie szkieletu kosztowała mnie 25 zł , 2 duże tubki butaprenu ok. 6zł. to już ponad 30 zł. a jak mówie jestem dopiero na etapie szkieletu gdzie tam tektura na pokład albo ta płyta mdf + farbki do retuszu jakieś pierdoły jeszcze no i sety prawie nie ma.
Co do poszycia zrobie pierw orginalne zobacze jak to wygląda potem najwyżej będe myślał.
Awatar użytkownika
Pit Blank
Posty: 44
Rejestracja: wt mar 18 2003, 17:10
Lokalizacja: Wisła (Gliwice)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pit Blank »

no a nie lepiej kupic puszke 1 kg budzia za 11 zł lub mniej i tak na podklejanie troche tego zejdzie a przy tak duzym modelu czasem warto pomyslec o drobnych oszczednosciach takich jak duze zakupy
Kleje bo lubie:)
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Jak planujesz z oryginału to zrób sobie kopie, gdybyś chciał wyciąć nowe z kolorowego papieru będziesz miał wzór.
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Jeśli chcesz zachować ostrożność i przezorność w klejeniu Łukaszu przerysuj lub odwzoruj wszystkie segmenty poszycia na proponowanym Ci kolorowym kartonie . Przed przyklejeniem oryginałów do szkieletu to zrób . Jest na to parę sposobów .

To dobre podpowiedzi . Gdyby coś poszło nie tak z poszyciem oryginalnym mogą być kłopoty z jego odwzorowaniem na tym etapie klejenia .

Pozdrawiam . Wujek .
Awatar użytkownika
lukasz84
Posty: 110
Rejestracja: pt sie 19 2005, 17:56
Lokalizacja: CHORZÓW

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lukasz84 »

Model mam cały skserowany częsci poszycia czy burt nawet dwa razy więc z tym nie będzie problemu. Dzięki wszystkim za rady.
Awatar użytkownika
Kemot
Posty: 505
Rejestracja: pn mar 17 2003, 11:37
Lokalizacja: Kielce
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kemot »

Polecam klejenie części podwodnej z czerwonego arkusza. Można naprawdę uzyskać ładne jednolite dno. Dodam tylko, że przerysowując oklejki dna, zawsze układaj je w tym samym kierunku na arkuszach. Ja w klejeniu Prinz Eugena rozkładem części na kolorowym arkuszu "jak popadnie" (raz wzdłuż raz w poprzek włókien) i w efekcie niektóre oklejki inaczej odbijają światło a co za tym idzie ma się wrażenie jakby miały inny odcień (co prawda niewiele, ale jednak) - a tego właśnie chcesz przecież uniknąć.

Sugerowałbym również wzmocnienie szkieletu pomiędzy wręgami. O sposobie już pisałem ale wcześniejszy wpis poszedł w niepamięć. Te luki pomiędzy kolejnymi wręgami są okropnie duże i uniknięcie zapadania się poszycia może być trudne.

Jeszcze jedna uwaga na koniec. Widzę, że szkielet leży na rozkładanym stole. Identycznie kleiłem wspomnianego wyżej Prinz Eugena. Okazało się, że połówki stołu nieznacznie uciekały w dół i musiałem poprawiać sklejony już szkielet. Teraz szkielety kleje na blacie kuchennym, a ponieważ ma on ponad 3,5m wiec i skala 1/100 nie powinna mu być straszna :-)
pzdr
Kemot
Awatar użytkownika
Toff
Posty: 311
Rejestracja: wt lip 12 2005, 15:32
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Toff »

"...uniknięcie zapadania się poszycia..." - A może by tak usztywnić poszycie cienką warstwą wikolu (albo dwiema)? Na okrętach tego jeszcze nie próbowałem, ale przy klejeniu skrzydeł daje dobre efekty.
Pozdrawiam
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Toff jeśli chodzi o twoja propozycję to ja sugeruje by taka operacje wykonać jednak przed wycięciem elementów poszycia i do tego dwustronnie. Ja tak wzmacniałem karton z starego MM i wtedy papier sie sam prostuje podczas wysychania.
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
_Grzecho_
Posty: 324
Rejestracja: pn cze 06 2005, 21:09
Lokalizacja: Parczew

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: _Grzecho_ »

Napisałeś, że karton kosztował łącznie 25 zł. To ile tego było trzeba :?: Po ile kupywałeś karton :?:

Powodzenia w sklejaniu i Pozdrawiam
Awatar użytkownika
lukasz84
Posty: 110
Rejestracja: pt sie 19 2005, 17:56
Lokalizacja: CHORZÓW

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lukasz84 »

Stół na którym leży model to jest stól tak powiem tylko do robienia zdjęć , model sklejam na stole u siebie w pokoju stół jest gruby, stabilny i co ważne napewno równy.
Co do tektury cena arkuszu A0 - 2mm 4,60zł. a sztuk 5
ODPOWIEDZ