*[Relacja/Samolot] PZL P-8/I (CardPlane 1/2005)

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Dzięki Lechu za wyjaśnienie.

Dla orientacji wrzucam ogólniejszą fotkę (ten czarny papierek będzie wklejony do segmentu przed kabiną, żeby nie było widać nic białego po zaglądnięciu za orczyk):

Obrazek

Wyciąłem kawałek centropłata, żeby nie było go widać przez dziury wycięte w tablicy rozdzielczej (hm, chyba muszę jeszcze wyrównać te dziury-trzymadełka; aha, bo w ogóle to ja te "rączki" zaszpachlowałem, zamiast zaginać/wklejać tam te małe części przewidziane fabrycznie - jakoś wolę szpachlówkę w takich sytuacjach):

Obrazek

A oto osławiona część 77 (musiałem uformować krawędź przylegającą do tablicy tak, a nie inaczej, gdyż inaczej powstawały szparki po bokach, a nie chciało mi się zeszlifować tablicy):

Obrazek
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Żeby dziury były dziurami (będą w nich rury wydechowe), powycinałem części segmentów:

Obrazek

Złożone okapotowanie silnika (pasowało idealnie, a bałem się tego fragmentu - jest dość skomplikowany):

Obrazek

Centropłat miał rozstaw za wąski o dokładnie dwie grubości kartonu (na gołą wręgę wchodził dopasowany):

Obrazek

Co ciekawe, wyszedł on trochę za krótki (ok. 1mm, może trochę mniej). Poprawić będzie łatwo, po przyklejeniu pokażę jak mam zamiar sobie poradzić.

Obrazek

Oto kadłub w chwili obecnej:

Obrazek

Obrazek

Nie wiem, czy to zasługa samego kartonu, czy lakierowania, ale baaardzo przyjemnie się go kształtuje.
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Tutaj wychodzi mi szpara, i widać, że projekt tak zakłada.

Obrazek

Rozumiem, że ta szpara jest zamierzona? Na zdjęciach rzeczywiście ją widać, pytanie tylko, czy będą o tym wiedzieć sędziowie na konkursie. ;-) Lechu, potwierdź proszę, jeżeli tak ma to wyglądać.

Obrazek

Obrazek

Przykleiłem centropłat - jestem z siebie średnio zadowolony, jeżeli chodzi o łączenie z częścią silnikową.

Obrazek

Problem zbyt krótkiego centropłata rozwiązałem, wklejając między niego a część 72 (ta, o której wcześniej rozmawialiśmy w kontekście wystającej tablicy) pasek o szerokości na oko ok. 0,75 mm (czerwona strzałka). Strzałka niebieska wskazuje kwadracik wklejony za centropłatem, tam też bowiem zrobiły się dziurki. Zapasy koloru biorę przede wszystkim z fragmentów wyciętych z boków wnętrza kabiny. Jak widać, tablica wystaje - nie chciałem już zmieniać jej kształtu.

Obrazek

Kadłub w tej chwili wygląda tak:

Obrazek

Tymczasem wziąłem się za skrzydła. Jedno jest już gotowe. Problemów z pasowaniem właściwie nie było, chociaż myślę, że lepiej również tutaj byłoby wykorzystać paski łączące z papieru zamiast tych oryginalnych. Końcówki zaokrąglone metodą "na gumkę". Opisywałem ją szeroko w relacji ze Spita w 1:50. Podoba mi się, że szkielet jest rozbudowany i sztywny. Niestety, z tego co widzę, szkieletu nie przewidziano dla sterów wysokości i kierunku oraz statecznika pionowego. Szkoda - wolę gdy jest tam mały szkielecik.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Hasio Maszkietnik
Posty: 113
Rejestracja: czw cze 02 2005, 17:34
Lokalizacja: BOJSZOWY

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hasio Maszkietnik »

Ja bym jednak próbował na docisnąć tablicę przyrządów do przodu, nawet kosztem pogorszenia wyglądu wnętrza kabiny.
Twojego kombinowania jednak nie widać za bardzo (gdybyś nie wskazał to bym nie widział...), a ostateczny efekt zapewne jak zwykle nieźle zdołuje mnie i moje trupki :cry:
Szkoda tylko, że ryjka nie będzie widać :jezyk2:
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Śmigło będzie zdejmowane, więc ryjek zawsze będzie można obejrzeć. ;-)

Tak prezentuje się samolot ze skrzydłami. Montaż przebiegł bez problemów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Miałem trochę problemów przy mocowaniach zastrzałów - wyglądają one tak jak na zdjęciu poniżej. Szpara jest szersza niż zastrzał, który ma w niej być - gotowe mocowanie należy spłaszczyć. Niestety, jest to trudne - myślę, że lepszym rozwiązaniem byłoby zaprojektowanie szpary od razu węższej.

Obrazek
lech
Posty: 89
Rejestracja: pn lut 23 2004, 10:03
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lech »

no, no, no ... !!!
Lech
mores
Posty: 136
Rejestracja: ndz wrz 18 2005, 17:25
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mores »

bardzo fajny model i po mistrzowsku sklejany!
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Przez kilka ostatnich dni spieszyłem się z budową, żeby zdążyć na Puchar Prezesa (Szydercza Gała w funkcji Zakonnego Komisarza Ludowego stał nade mną z batem, dzwoniąc co jakiś czas i pytając o postępy). Udało się, chociaż kilku elementów brakuje, a inne są prowizoryczne. :) Oczywiście w czasie budowy robiłem zdjęcia poszczególnych elementów, ale do zrelacjonowania tego muszę zaczekać na powrót modelu. Poniższe fotki traktujcie jak taką prapremierę. ;) Są kiepaśne, bo nie miałem czasu (musiałem zawieźć model do Szyderczej Gały o jakiejś godziwej porze) ani ochoty (po 11 godzinach praktycznie nieprzerwanej pracy nad modelem). Dodać trzeba jeszcze rurkę Pitota, stopień do włażenia do kabiny, lepsze rury wydechowe, przednią chłodnicę z pojedynczych żeberek, zeszlifować oponki, dopicować ostatecznie... Te fotki mają jedynie za zadanie pokazać ogólny zarys płatowca (prawda, że kształtny? :) ) oraz przypomnieć o relacji. Właściwy koniec relacji wraz z porządnymi zdjęciami nastąpi później (może w najbliższym tygodniu, jeżeli będziemy mogli spotkać się z Sz.G.).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
AWOT
Posty: 280
Rejestracja: sob mar 22 2003, 17:09
Lokalizacja: EPTO
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: AWOT »

Model wygląda SUPER. Jak oglądałem go w kiosku nie zrobił m na mnie wielkiego wrazenia ale teraz wiem, ze się myliłem...

SWINGER - gratuluję

AWOT
lech
Posty: 89
Rejestracja: pn lut 23 2004, 10:03
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lech »

Swinger, gdybyś wyrzucił pas z kabiny z drugiej strony i dołożył jeszcze spadochron (Pana Orlińskiego - oczywiście) na stateczniku poziomym, to miałbyś samolot na lotnisku w Wiedniu. Jeszcze coś: znalazłem kolejny błąd w opracowaniu: śmigło od strony pilota było pomalowane na czarno poza krótkim fragmentem przy kołpaku piasty. Wszystkich modelarzy przepraszam. Swinger: bardzo dobra robota!!!
Lech
ODPOWIEDZ