1 numer czasopisma MODELARSTWO OKRĘTOWE

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderator: kartonwork

PanPanek
Posty: 205
Rejestracja: pt cze 10 2005, 22:13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PanPanek »

tą informację znajdzie pan na oficjalnej stronie "MO"
Obrazek
MODELARSTWO OKRĘTOWE
Posty: 39
Rejestracja: pn lis 07 2005, 23:18
Lokalizacja: Łódź

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MODELARSTWO OKRĘTOWE »

Miło mi Was poinformować o dwóch bardzo dobrych nowinach:

- 1 numer MO ukaże sie wcześniej niż pierwotnie planowaliśmy, a mianowicie powinien być dostępny w sprzedaży (przypominam: Empik, RUCH S.A., sklepy modelarskie, sklep on-line na naszej stronie) już 9-10 grudnia, czyli ... już w przyszłym tygodniu !
Prenumeratorzy otrzymają numer jako pierwsi ;)

- powiększyliśmy objętość magazynu o 4 strony (oczywiście bez zmiany ceny :) ), czyli więcej czytania i oglądania :)

Zapraszamy raz jeszcze do zakupu.

Osoby, które zamówiły juz prenumeratę lub 1 numer proszę o wpłatę pieniędzy, abyśmy mogli wysłać im numer zaraz po odbiorze go z drukarni :)

Pozdrawiam
Wydawnictwo SAGA
dla przyjaciół i znajomych "syjek" :)
Awatar użytkownika
Konrad Soltysiak
Posty: 57
Rejestracja: czw kwie 01 2004, 18:08
Lokalizacja: Grójec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Konrad Soltysiak »

Parę godzin temu odebrałem na poczcie pierwszy numer "MO" i przystąpiłem do jego lektury. Już po pierwszych artykułach mam kilka uwag, którymi chciałbym się tu podzielić (może pomoże to przy redagowaniu drugiego numeru):

Zacznijmy od (prawie) końca: artykuł "Po Mistrzostwach Polski klas NS w Głownie" oprócz opisu wielu perypetii, kłótni, naciągania przepisów itp. na szczęście wspomina też o kilku jednostkach i ich autorach. Niestety zawiedzie się każdy, kto będzie chciał zobaczyć jak wyglądają chociażby te najlepsze. Tekst wzbogacają albo zdjęcia jednostek nie wspomnianych w tekście albo skrytykowanych.

Fotorelacja z konkursu w Goleniowie to już totalna pomyłka. Zlepek zdjęć, na których czasami można wypatrzeć nazwę jednostki na burcie lub podstawce. Zdjęcia można było wyeksponować lepiej (i większe) poświęcając na to np. ostatnią stronę okładki, gdzie znajduje się fotka modelu "Christiaan Brunings". Cóż z tego, jeżeli nie wnosi ona nic nowego do fotek ze strony 36-tej...

Jeżeli już jesteśmy przy marnowaniu miejsca. W zapowiedziach była informacja, że powiększono objętość o 4 strony. Cóż z tego, jeżeli artykuł "Japońska armata uniwersalna ..." zajmuje 9 stron z czego 3 to mniej więcej tekst, kolejna to rzuty w 1:50 a 5 (pięć!) to grafika 3D (wielkość +/- 1:50). Rozumiem, że wykonanie modelu 3D kosztuje trochę pracy, ale to chyba lekka przesada. Zresztą np. rzuty z dołu stron 27 i 29 to ujęcie przesunięte o kilka(naście?) stopni. Szczerze powiem - jak dla mnie trochę tego za dużo - powinien być opis (3str.) + rzuty (1str.) i 1 (ew. 2) strony z grafiką 3D.

Artykuł o "Yukikaze" zawiódł mnie sromotnie. Jest to bardziej opis typu "Kagero" niż samej jednostki. Rozpisywać się nie ma nad czym - opis nie wzbogacił mojej wiedzy o jednostce ponad to co zawarł A.H. w opisie modelu z Kartonowego Arsenału. Jedyna rzecz, jaka spodobała mi się, to wkładka z planami. Szkoda, że nie przedstawia ona stanu z 41, ale tu chyba nikt nikomu nie dopasuje. BTW: na drugiej stronie okładki są zdjęcia wykonanego modelu, brak jednak informacji, że jest to model ze stajni A.H. i przedstawia okręt z innego okresu niż na planach.

Artykuł, którego nie chciało mi się czytać "na szybko" to relacja z budowy "Daru Młodzieży". Zapewniam, że tylko i wyłącznie dlatego, że jego budowę śledziłem na bieżąco na forum :D
Swoją drogą szkoda, że w artykule nie znalazł się link do strony :( I jeszcze tego, że na żadnym zdjęciu nie można podziwiać modelu w pełnej krasie - nawet na stronie 13-tej jest wykadrowany tak, że szkoda słów...

Recenzje modeli pominę: 1 - jeszcze nie czytałem, 2- zwykle wolę poczytać opinie na forum. A co do reszty (żeby ocenić do końca całość) to całostronicowy spis treści jest jak dla mnie totalnym wypełniaczem. Sumując - chyba dam szansę wydawnictwu kupując drugi numer, ale zaznaczając, że udzielam mu kredytu zaufania, że będzie lepiej.

P.S.
Nie mogę się oprzeć - proszę zamieszczać więcej dowcipów w stylu tego zamieszczonego na dole stopki redakcyjnej na stronie pierwszej - jeżeli numer 2-gi (a nie daj panie 3-ci) ocenię podobnie jak ten to pierwszy wystawię te 3 numery na Allegro "od symbolicznej złotówki" i zaczekam na "odpowiedzialność sądową" :lol:
MODELARSTWO OKRĘTOWE
Posty: 39
Rejestracja: pn lis 07 2005, 23:18
Lokalizacja: Łódź

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MODELARSTWO OKRĘTOWE »

Mam prośbę do osób, które nie znając prawa prasowego (a znać go nie muszą) oraz "niuansów" wydawania czasopisma ogólnopolskiego dystrybuowanego przez różnych kolporterów (tychże znać również nie muszą) i nie rozumiejąc DLACZEGO, a przede wszystkim DO KOGO adresowany jest tekst na dole stopki redakcyjnej, aby powstrzymały się od głupich i ironicznych komentarzy.

Dlaczego?
Ano dlatego, że w oczach osób, które wiedzą o co chodzi tego typu komentarze stają się delikatnie mówiąc ... żałosne, a osoby je wygłaszające ... :oops:
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

Hm...moje miasto jak na razie pozostało pominięte w dystrybucji...”Czyżby czyżyk”... :-))))
Ale „luknę” sobie u jakiegoś kolegi z większej metropolii... Hm... :idea: :idea: :idea: :oops: :oops: :oops: :idea: :idea: :idea: ;-)



:pisze: :papa: :pisze: :czytaj: :rasta: :szampan: :sciana: :tuptup: :haha: :pisze: :kazanie: :oczko:
Awatar użytkownika
Konrad Soltysiak
Posty: 57
Rejestracja: czw kwie 01 2004, 18:08
Lokalizacja: Grójec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Konrad Soltysiak »

MODELARSTWO OKRĘTOWE pisze:Mam prośbę do osób, które nie znając prawa prasowego (a znać go nie muszą) oraz "niuansów" wydawania czasopisma ogólnopolskiego dystrybuowanego przez różnych kolporterów (tychże znać również nie muszą) i nie rozumiejąc DLACZEGO, a przede wszystkim DO KOGO adresowany jest tekst na dole stopki redakcyjnej, aby powstrzymały się od głupich i ironicznych komentarzy.
Nooo... :D Odpowiedź na poziomie. Niższym niż się spodziewałem ale jednak. O co chodzi to wiadomo - pismo poszło do Empików i Wydawca boi się o wprowadzenie zwrotów do "drugiego obiegu". Zastanawiam się tylko jak odróżnić wystawiony przeze mnie np. na Allegro numer pisma od numeru wystawionego przez "zwrotowca". IMO to zapis - straszak. Nierealizowalny i przez to śmieszny.
MODELARSTWO OKRĘTOWE pisze:Dlaczego?
Ano dlatego, że w oczach osób, które wiedzą o co chodzi tego typu komentarze stają się delikatnie mówiąc ... żałosne, a osoby je wygłaszające ... :oops:
Rozumiem, że jestem żałosny. Postaram się nie odzywać więcej na temat pisma. Szkoda tylko, że Wydawca odniósł się jedynie do P.S. nie pisząc nic o reszcie uwag. Wynika stąd zapewne, że pozostałe uwagi są jeszcze głupsze (choć w moim zamyśle miały zwrócić uwagę na (moim zdaniem) niedociągnięcia pierwszego numeru). Dla mnie EOT do czasu drugiego numeru. Pochwalę go lub zganię na tym forum niezależnie od ilości obelg zafundowanych mi przez autora postów podpisanych "MO" (słowo się rzekło). A numer pewnie kupię w Empiku - Wydawcy oszczędzi to ganiania na pocztę. Ten kupiłem przez WWW aby wyrazić moje poparcie dla pomysłu. Co z perspektywy czasu jest chyba żałosne.

Mimo wszystko pozdrawia "zamówienie 14-te".

P.S.
A niech tam - czy w ramach PP zakazane jest kupienie 10 numerów w Empiku i wystawienie ich na aukcjach po cenie znacznie niższej od okładkowej? Pytam, bo może tak trzeba będzie zrobić w ramach testu sprawności działania "straszaka"?
Przy nabrzeżu wykończeniowym Luger Le Coureur 1776 (zestaw Shipyard)
Awatar użytkownika
MacGregor
Posty: 71
Rejestracja: pt kwie 04 2003, 13:36
Lokalizacja: Inowrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MacGregor »

Konradzie - pomińmy i darujmy sobie niezdrowe emocje i skupmy się na uwagach i merytorycznych zarzutach w stosunku do pisma.

1. Konkurs w Głownie został opisany przez uczestnika i jest to jego wizja i jego ocena konkursu i tego, co się tam działo. Opublikowaliśmy ten tekst głównie dlatego, że w "MODELARZU" zawsze wychodzą słodkie relacje z konkursów, które zawsze są przeprowadzane w "zdrowej i sportowej atmosferze" - bowiem innych tekstów, niepoprawnych politycznie "MODELARZ" nie zamieszcza. Tekst ten ma bardziej charakter polemiczny, stąd symboliczna ilość zdjęć. Pamiętajmy, że dla wielu oso szukających planów i zdjęć modeli - taka relacja jest marnowaniem miejsca - ale dla wielu osób związanych z modelarstwem okrętowym klas NS ta relacja jest ważna i potrzebna!

2. Fotorelacja z Goleniowa nie jest pomyłką, ale kalejdoskopem zdjęć najciekawszych modeli z wystawy. Miała być pełna relacja z konkursu, ale nie zmieściła się już w piśmie... Nie mniej jednak zdjęcia modeli z Goleniowa będa powracać w kolejnychnumerach - zdjęcia tych najlepiej wykonanych i najbardziej interesujących.

3. Nie wydaje nam się, byśmy marnowali miejsce pokazując grafikę 3D i poświęcając tyle miejsca na armatę japońską. To jest ważny temat dla wielu okrętowców (pewnie, że nie dla wszystkich, ale kto dogodzi wszystkim?) i w przyszłości bedzie stanowił doskonałe uzupełnienie do publikowanych planów.

4. Artykuł o YUKIKAZE nie miał mieć ambicji monografii okrętu! Nie jesteśmy pismem prezentującym szczegółowe monografie - od tego są inne wydawnictwa na naszym rynku! Publikując plany YUKIKAZE chcieliśmy dołączyć krótki opis całego typu KAGERO i ktrótką, informacyjną notkę o samym okręcie, bez ambicji wzbogacania wiedzy fachowców w tej dziedzinie. Często będziemy publikować nie tylko plany na wkładce, ale i rysunki na rozkładówce czy też na jednej stronie A-4 dla mikromodelarzy, czasem tylko z nazwą jednostki, bez wdawania się opisy historyczne o ambicjach naukowych. Jeśli ktoś więc szuka tego u nas - nie znajdzie. Ale wszystkich zadowolić się nie da...
Pod zdjęciami modelu YUKIKAZE nie ma wzmianki z jakiego wydawnictwa jest model, bowiem nie będziemy reklamować wydawnictw, które sobie tego (NA PIŚMIE) nie życzą...

5. Dar Młodzieży - tu odpowiada autor. Ile napisał, tyle napisał. Jakie zdjęcia dostarczył - takie opublikowaliśmy. Według nas OK.

6. Recenzje modeli - pominięte... A może warto poczytać? Skoro pozostają nawyki czytania wyłącznie forum, to rzeczywiście może nie ma sensu wydawania czasopisma? Po co to komu?

7. Spis treści wypełniaczem? OK. Proponuję pooglądać inne czasopisma. Dla osoby zainteresowanej tylko jedną dziedziną (na przykład modelami kartonowymi), takimi WYPEŁNIACZAMI będzie o wiele więcej tego, co prezentujemy w "Modelarstwie Okrętowym"...

Tak czy inaczej, dziękuję za te uwagi, z pewnością będą miały wpływ na kolejne numery. Czy bardziej zadowalające Ciebie - nie wiem. Czas pokaże.

Grzegorz Nowak
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Jestem pod wrażeniem pierwszej recenzji pierwszego wydania MO .

Odczytałem ją kilkakrotnie w celu odnalezienia choć jednego "plusa" bądź choć jednej superlatywy ... daremnie .
Wszechobecna moda na sport który można by nazwać "pogonią za błędami" a właściwie wyścigiem w ich wyszukiwaniu daje znów znać o sobie . Jak ich za mało to sie jakieś wymyśli ...
Kto znajdzie więcej może uchodzić za autorytet . Moda "made in Poland" ? Zastanawiam się czasami czy ostrożność w ferowaniu "wyroków" i obiektywizm to relikty zmierzchłej epoki i przeżytek .
Nastawianie się z góry na kolejne odcinki niepochlebnych uwag i "straszenie" ... jest po prostu niesmaczne .
Gdybym chciał komuś "nakopać" taką właśnie opinię bym sklecił .

Pozwolę sobie na luksus pominięcia powyższej . Poczekam na obiektywne .

Pozdrowienia . Wujek .
Awatar użytkownika
Konrad Soltysiak
Posty: 57
Rejestracja: czw kwie 01 2004, 18:08
Lokalizacja: Grójec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Konrad Soltysiak »

MacGregor

Właœnie z myœlš o takiej polemice pisałem mojš recenzję. Z wydawaniem gazety jest jak z modelami - pierwszy zwykle nie jest idealny. Głaskaniem po główce i mówieniem "jest super" (jak by tego chciał Wujek Andrzej ) (moim zdaniem) nie zwróci się uwagi na niedocišgnięcia.

Postaram się krótko:

ad. Głowna - nadal uważam, że ilustrowanie tekstu zdjęciami z nim niezwišzanymi jest błędem.

ad. Goleniowa - ok. ; wszystkim nie dogodzisz (tu: mi). Taki "kalejdoskop" nie podoba mi się - może mówi coœ osobom, które były na konkursie.

ad. armaty - chyba okopaliœmy się na pozycjach. Moim zdaniem 5 stron z grafikš 3D to za dużo. Wolałbym w to miejsce "szerszy kalejdoskop" z Goleniowa.

ad. artykułu o Yukikaze - IMO wykorzystano tu bezwzglęnie fakt równoległej publikacji planów. Gdyby artykuł miał tytuł "Typ 'KAGERO'" nie miałbym się do czego przyczepić. Jednak jeżeli dostaję plany Yukikaze i widzę artykuł O Yukikaze to spodziewam się informacji o tym konkretnym okręcie. Niby tylko tytuł, ale w tym przypadku poczułem się "oszukany".

ad. "Daru" - tu nie krytykowałem. Chciałbym tylko aby w przyszłoœci Redakcja zadbała trochę o różne aspekty w tym i oprawę fotograficznš artykułu. Myœlę, że T.D. chętnie podesłałby zdjęcie "w szerszej perspektywie" gdyby tylko został o to poproszony. Zasłanianie się jego osobš jest nieładne...

ad. recenzji - przecież pisałem, że pismo miałem w rękach od kilku godzin i (cytujšc) "1 - jeszcze nie czytałem". Czytanie tego jako "nie przeczytam" jest nadinterpretacjš ;)

Jeszcze raz podkreœlę - moim celem nie było złoœliwe krytykowanie a pokazanie co MI się nie podoba. Niestety niektórzy (tu ukłon w stronę WA) tego nie chwytajš.

Wujek Andrzej

Nie znamy się, więc to co napiszę zapewne odbierzesz inaczej od moich intencji (może ja bym nic nie napisał znajšc Ciebie?). Przyznam się, że czytam forum od prawie 2 lat. Bardzo lubię oglšdać wyniki Twojej pracy i czytać jak do nich doszedłeœ. Niestety w sprawach pozamodelarskich przybierasz często ton mentorski, który strasznie mnie mierzi - nie chcę Cię urazić, ale czasami trzeba być szczerym. IMO moja opinia jest wyważona i obiektywna. "Napaliłem się" na pierwszy numer MO okrutnie. I trochę "przegrzałem" moje oczekiwania. Napisałem jasno co mi się nie podoba (oczekujšc, że kolejne numery będš lepsze). W zamian tego otrzymałem informację zwrotnš, że jestem żałosny... Polskie piekło to nie tylko pokazywanie błędów. To także nieakceptowanie żadnej (nawet imo delikatnej i życzliwej krytyki). Wpisy MacGregora i MO sš jakże inne. IMO głos MacGregor'a to głos w polemice a MO...
Przy nabrzeżu wykończeniowym Luger Le Coureur 1776 (zestaw Shipyard)
Awatar użytkownika
MacGregor
Posty: 71
Rejestracja: pt kwie 04 2003, 13:36
Lokalizacja: Inowrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MacGregor »

Konrad - nie zasłaniamy się osobą autora, by się bronić, co ma być chwytem nieładnym. Wychodzę z takiego założenia, że autor otrzymując od nas prośbę o napisanie relacji, artykułu itp ma czuć wolność, czego nie ma w pismach LOK. Wolność to jednak odpowiedzialność. Jako redakcja ingerować będziemy w teksty, jeśli będą napisane w rażącym języku polskim, jeśli będą zawierać słowa powszechnie uznawana za niecenzuralne oraz wycinać bedziemy wszelkie wtręty i wycieczki personalne - gdyby takowe zaistniały w treści. Natomiast zawartość merytoryczna artykułu to NAPRAWDĘ ma być sprawa autora. Jeśli więc ktoś uzna, że za mało jest w treści relacji z "Daru" porad, pomysłów na jakieś tam rozwiązania techniczne to może są jakieś tego przyczyny? Może autor NIE CHCIAŁ zbyt wiele tajników zdradzać? Nie wiem! Ale niemam prawa nikogo zmuszać, by gładził tekst kilkanaście razy, bo widzimisię redakcji jest inne... Tą drogą - nie będzie miał kto pisać dla "MO.

Wracając do YUKIKAZE, to ja naprawdę Ciebie nie rozumiem - jak mam napisać tekst o tym konkretnym okręcie nie odwołując się do opisu konstrukcji całego typu KAGERO, skoro YUKIKAZE do niego należał??? Połowa tekstu to opis typu Kagero, jego genealogia i telegraficzna strona techniczna, natomiast druga połowa artykułu to życiorys YUKIKAZE!!! Jest krótki, bo tonie jego monografia, więc nie miejsce tu na dokładne kalendarium służby!!!

Masz słuszność na pewno w tym, że publikacja zdjęć z Goleniowa bez ich opisu jest błędem. Będziemy tego unikać w przyszłości. Jeśli głosów na "NIE" w kwestii ilości 3D będzie przewaga, zmniejszymy ich ilość z całą pewnością...
Pozdrawiam!
Grzegorz Nowak
ODPOWIEDZ