Koszt opracowania modelu.

Hyde Park czyli "magiel" ale w granicach rozsądku

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

stillman
Posty: 365
Rejestracja: wt sty 20 2004, 19:36
Lokalizacja: WMG

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stillman »

jungu pisze:skala 1:98
Bardzo dziwna skala. Proponowałbym jednak dopasować się do tego co jest na rynku. Zarówno pod względem wydawniczym jak i komercyjnym będzie to znacznie sensowniejsze rozwiązanie.

A wracając do głównego tematu.
Mozna sobie gdybać ile wziąć za opracowanie. Zazwyczaj jednak pozostaje to TAJEMNICĄ HANDLOWĄ między sprzedającym a kupującym (projektant-wydawca). I chyba dobrze, że tak jest, bo nikt nie lubi gdy mu obcy zaglądają w portfel. A realna kwota, którą możesz uzyskać za swoje opracowanie zależy w dużej mierze od:
- tematu. Są tematy nośne, mniej nośne i zupełnie nieinteresujące.
Nośnym będzie pancerka (chyba jak zawsze) z IIwś. mniej nośnym będzie samochód cywilny z lat 30 a zupełnienienośnym może się okazać cokolwiek innego a zwłaszcza coś, co już było opracowywane kiedyś.
- jakości opracowania. Ładnie sklejona surówka, kilka ocen od testowych sklejaczy mogą podbić cenę. Atrakcyjny kamuflaż czy też malowanie również. Dokładność i zgodność z oryginałem to naturalna oczywistość.
Wpływ na cenę końcową może mieć także "wariantowość" modelu i jego "złożoność" wpływająca na atrakcyjność handlową.
- Twoich warunków finansowych. Jeśli pracowałes nad modelem pół roku i chciałbyś za niego dostać 6 średnich pensji, możesz się srodze zawieść.
Ale jeśłi będziesz umiejętnie negocjował, to na pewno i Ty i wydawca będziecie zadowoleni.
stillman
Posty: 365
Rejestracja: wt sty 20 2004, 19:36
Lokalizacja: WMG

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stillman »

jaceksw pisze:
jungu pisze:jaki koszt sprzętu i oprogramowania?....eeee... zaczynam się gubić...
A co darmo rozdaja komputery?
Nie znam nikogo kto kupił komputer i na drugi dzień zabrał się za projektowanie. Można co prawda próbować amortyzować komputer w opracowaniu modelu ale chyba nie tędy droga. Bo jak zamortyzujesz komputer na którym pracujesz Ty, Twoja narzeczona/żona/kobieta/ dzieci/ wnuki i bóg wie kto jeszcze? Czy uczciwie odejmiesz czas poświęcony na surfowanie po necie i gadanie przez GG? A jeśli gadałeś przez GG (prywatnie) podczas projektowania to jak to policzysz?

Dlatego najrozsądniejszym wyjściem jest traktowanie projektu całościowo. Z uwględnieniem czasu poświęconego na projekt, rachunków za prąd i promila wartości softu i komputera.
car
Posty: 57
Rejestracja: wt cze 01 2004, 0:35
Lokalizacja: kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: car »

na pare piw ci starczy i dobra wódke. mozna tez zamiast pieniedzy brać modele...wtedy troche bardziej sie oplaca. zysk w stos do gotówki jakies 20%
jungu
Posty: 119
Rejestracja: wt sie 23 2005, 11:16
Lokalizacja: Turek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jungu »

[quote="stillmanDlatego najrozsądniejszym wyjściem jest traktowanie projektu całościowo. Z uwględnieniem czasu poświęconego na projekt, rachunków za prąd i promila wartości softu i komputera.[/quote]

z tym się najbardzie zgadzam ale nie lepiej po prostu dogadać się z wydawcą:
powiedzmy wydrukował by na początek z 500szt. cenę modelu ustaliło by się razem z nim (aby zwróciły się koszty wydania + zarobek) dochód również ustalić z wydawcą aby obie strony były zadowolone... a jak model by się rozchodził to dodrukować następne itd.
jungu
Posty: 119
Rejestracja: wt sie 23 2005, 11:16
Lokalizacja: Turek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jungu »

a skala 1:98 ponieważ większość kartonowych modeli żaglowców wychodzi w nietypowej skali 1:96 drewnianych w skali 1:98 i inne mniej więcej w skali 1:100
praca w stoczni wstrzymana do wiosny (brak czasu)
HMS Cleopatra - rozpoczynam budowę poszycia...
Awatar użytkownika
cygielski
Posty: 212
Rejestracja: czw sty 29 2004, 16:39
Lokalizacja: Czikago

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cygielski »

lech pisze:Kiedyś, kiedyś chciałem sprzedać projekt modelu samolotu (cztery arkusze A-4). Proponowane przez wydawców wynagrodzenia skłoniły mnie do założenia strony www i rozdania modeli za darmo. Jeszcze jedna uwaga: złożyłem oferty wielu wydawcom, zainteresowało się dwóch. Nie twierdzę, że to jest reguła. (Może inni projektanci mają większą siłę przebicia).
Lech
Lechu, a teraz jako wydawca z pewnym już doświadczeniem, może zdradzisz młodym adeptom ile za taki projekt można dać i dalej wyjść na swoje?
Pozdrawiam,
Szymon
jungu
Posty: 119
Rejestracja: wt sie 23 2005, 11:16
Lokalizacja: Turek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jungu »

nie chodzi mi konkretnie o cenę, ponieważ wiem że wszystko zależy od stażu projektanta, jakości projektu, skali, dziedziny w jakiej się znajduje, ilości elementów, czasu projektowania. chodzi mi o przedział pomiędzy xxxzł do xxxxzł jaki mógłbym dostać za taki projekt (jeszcze nie ukończony)
http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopi ... c&start=30
praca w stoczni wstrzymana do wiosny (brak czasu)
HMS Cleopatra - rozpoczynam budowę poszycia...
jungu
Posty: 119
Rejestracja: wt sie 23 2005, 11:16
Lokalizacja: Turek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jungu »

model oszywiście mam zamiar sprzedać jak go ukończe (żeby nieporozumień z poprzedniego postu nie było) ;-)
Awatar użytkownika
Adamowicz
Posty: 153
Rejestracja: pt lut 18 2005, 8:28
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki
x 13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Adamowicz »

A co w przypadku, gdyby było to zlecenie na model pojazdu (cywilnego!), który jakaś tam firma trnsportowa chciałaby umieścić na swojej stronie internetowej jako PDF-y? Zakładamy jakość wykonania "trochę lepiej niż w Małym Modelarzu" i dokumentację w stylu "przyjdzie pan sobie do nas na halę i zmierzy".
lech
Posty: 89
Rejestracja: pn lut 23 2004, 10:03
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lech »

Odpowiadam Cygielskiemu: nie jestem dobrym adresatem pytania, ponieważ wydałem dopiero trzy modele i jestem na etapie "dochodzenia" do wiedzy: ile i gdzie można sprzedać wydanych modeli . Powiem tak: gdybym potrafił sprzedać 50% przy nakładzie 6.000 sztuk modelu samolotu jednosilnikowego (cena w detalu 9 zł), to opłacało by się zapłacić projektantowi ok. 2.000,-zł brutto. Zupełnie innym tematem jest, czy projektant chciałby za taka kwotę sprzedać swoją pracę. Dodam, że mi proponowano 700,-zł za projekt Fiata Cr-32 w skali 1:33. Jakie są rzeczywiste ceny na tym rynku? Domyślam się, że oscylują - w przypadku samolotu jednosilnikowego - wokół 1.000,-zł
Lech
ODPOWIEDZ