Koszt opracowania modelu.

Hyde Park czyli "magiel" ale w granicach rozsądku

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

No i Stillman ma według mnie rację...hm.....
Obrazek
Chester

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Chester »

Cieszę się z tego wątku bo ten temat interesuje mnie i zapewne wielu innych fanów modelarstwa z zacięciem do zrobienia czegoś od podstaw.

Nie mogę tylko zrozumieć czemu na 4 stronach tylko jedna osoba podała jakies konkrety (dzięki wielkie Lechu).

Jestem dość młodym stażem forumowiczem, ale z tego co się zorientowałem wielu z Was zajmuje się projektowaniem modeli, albo przynajmniej ma w tej dziedzinie jakies doswiadczenie. Nie rozumiem dlaczego tak cięzko coś "wyciągnąć".

Jasne, że Stillman ma racje, dzisiaj wszystko zależy od "zbyt wielu względnych czynników". Tylko, że to jest oczywiste i taka odpowiedź nic nikomu nie mówi. Można przyjąć, że jak sie ktoś pyta to nie ma doświadczenia i renomowanego nazwiska w branży, bo nie musiałby sie pytać. Wystarczy więc podać kwotę od x do y za model okreslonego typu, wielkości i szczegółowości.

pozdro
Awatar użytkownika
tomo11
Posty: 578
Rejestracja: pt sty 07 2005, 16:23
Lokalizacja: CHORZÓW
x 40

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tomo11 »

Pewnie tajemnica a i tak jak powiedział Stilman że to nie jest takie proste określenie tych kosztów, sam wiem bo byłem blisko wydania tramwaju który tu był relacjonowany.
Skończone- SU45, Jelcz Vecto, ET22, Neoplan CITYLINER N 1216 HD, Lokomotywa SP45, Ghostbusters ECTO-1A
stillman
Posty: 365
Rejestracja: wt sty 20 2004, 19:36
Lokalizacja: WMG

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stillman »

Chester pisze:Nie mogę tylko zrozumieć czemu na 4 stronach tylko jedna osoba podała jakies konkrety (dzięki wielkie Lechu).
(...)
Jestem dość młodym stażem forumowiczem, ale z tego co się zorientowałem wielu z Was zajmuje się projektowaniem modeli, albo przynajmniej ma w tej dziedzinie jakies doswiadczenie. Nie rozumiem dlaczego tak cięzko coś "wyciągnąć".
Proszę oto przedział: 0 - ile Ci się uda PLN.
0 PLN, ponieważ czasem wrzuca się modele lub opracowania do netu. Zupełnie za darmo. Ile Ci się uda, ponieważ tak własnie jest. Nie ma żadnych widełek ponieważ nie da się porównać Po-2 z Yamato. Nie da się porównać Kubelwagena z Spitem. Po prostu się nie da.

A pytanie kogoś ile zarabia jest IMO niestosowne. Po o tym wie zainteresowany i jego US. I nikt więcej wiedzieć nie musi.
cieciwa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cieciwa »

Co do cen za druk ..

Gdzieś na "konkurencji" - konradusie - podawałem ceny za druk 100, 2000 i 5000 modeli na A4.
Co sie tyczy ceny "za model" - to jest taka jaka sie wywalczy w wydawca ...
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3280
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 103

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

A pytanie kogoś ile zarabia jest IMO niestosowne. Po o tym wie zainteresowany i jego US. I nikt więcej wiedzieć nie musi.
A w radio kiedyś mówili że w Szwecji US drukuje co roku księgę
zawierajacą dane z rozliczen rocznych każdego podatnika i każdy może
sobie poczytać. :)
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

Tempest...
...” A pytanie kogoś ile zarabia jest IMO niestosowne. Po o tym wie zainteresowany i jego US. I nikt więcej wiedzieć nie musi....”

Sądzę ze Stillman użył nieco nieodpowiedniego zwrotu, może nie tyle nieodpowiedniego, co nie fortunnego....
Nie należy drążyć sprawy ile wziąłby, lub powinien zażądać za gotowe rysunki modelu grafik X, ponieważ jest to umowa o dzieło, (jeśli jest to umowa o dzieło...), a jeśli rysowano model bez zamówienia to następuje zjawisko, kto zapłaci więcej.... W obu przypadkach nie ma cennika za rysowanie modeli... Jest to w zasadzie „rękodzieło” i jako takie nie ma stawek.... Każdy jak sądzę żąda tyle ile uważa, że racjonalnie powinien za to rysowanie zarobić.....

Koszt wydania jest całkowicie policzalny...koszt rysowania jest raczej umowny.....

:idea: :idea: :idea: ;-)
stillman
Posty: 365
Rejestracja: wt sty 20 2004, 19:36
Lokalizacja: WMG

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stillman »

Grzegorzu, mój zwrot był całkowicie fortunny. ;-).
Dla wielu obecnych na tym forum:
pytanie ile wzięli za model (opracowanie) = pytanie ile zarabiają. A o to naprawdę nie wypada pytać.

Tempeście, na szczęście nie jesteśmy w Szwecji.

Cięciwo, konradus nie jest konkurencją, wygodniej jednak czyta się tekst nie zaś informacje, że gdzieś tam ten tekst jest ;-).
Chester

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Chester »

Ale ja na prawdę nie chce wiedziec jakie są dokładnie Wasze zarobki, na które zapewne składa się wiele innych czynników.

Kwota jaką mozna dostać za model to nie jest informacja tajna. Wydaje mi się że każdy może się dowiedzieć, wystarczy skontaktować się z wydawnictwem i trochę "pościemniać". Przy odrobinie talentu powinno się udać.

Tylko że wymaga to sporo zachodu. A najszybszym sposobem na zdobycie jakiejkolwiek informacji jest zapytanie ludzi, którzy się tym zajmują. Po to w końcu wymyślono forum dyskusyjne.
cieciwa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cieciwa »

Stillman, - calosc jest tu: http://konradus.com/forum/read.php?f=1&i=86519&t=85874, a wymaganina sa takie: .. [Homik]
Homik@konradus.com pisze: hm, hm ... może ja zacznę od innej strony w formie zabawy.

Właśnie wczoraj do drukarni poszedł mój Ił. Przeciągnęło się to z kilku powodów:
- model chciałem aby był mocno zdetalizowany, aby zasługiwał na nazwę w tytule Extra.
- w międzyczasie pojawiły sie zapowiedzi 3 innych iłów
- qrczak skasował sobie większość plików

Model po tych zmianach składa się z:
- 8 arkuszy A4 z częsciami kolorowymi na offsecie 170g
- 4 arkuszy A4 z częściami kolorowymi na offsecie 120g
- 11 stron A4 instrukcji na offsecie 80g (cienki papier)
do tego atrakcyjna okładka Seweryna.

Wszystkie arkusze są wręcz zapchane częściami i rysunkami/tekstem.

Jaką ja mam zaproponować wam cenę w detalu ? Jaka by wam pasowała za tak obszerny model ? Może cos zaproponujecie? Cen druku, projektu, ...., wam nie podam bo to oczywiście tajemnica handlowa.

Bierzcie pod uwagę oczywiście to że na rynku od kilku dni (bez wspominania tego się chyba nie obejdzie) jest model z GPMu - nie wiem jak obszerny bo nie miałem w rękach, ale z relacji Sturmovika ma chyba 6xA4 części - w cenie 22zł.

Czekam na pomysły, bo może wyjdzie mi , ze cena którą skalkulowałem jest za mała i a nuż wystarczy mi na Audi A6 a nie na Favoritkę :)


p.s. Kalkulacja ceny to nie jest taka prosta sprawa jak się wydaje wszystkim. Siedzę nad tym od wczoraj i boli już mnie głowa, bo z jednej strony nie chcę aby model był za drogi dla modelarza, z drugiej nie wydaję modeli tylko dlatego bo to lubię. NIe wtrącam się do cen modeli z innych wydawnictw, kazdy robi tak jak mu pasuje, ja wolę sprzedac więcej za mniej, choć niektórzy z Ciemnogrodu mnie za to straszą morelkami.
i moja odpowiedz ...

[qiote]
Rozmawialem i ..
przy zalozeniu, ze dostarczasz material gotowy do druku [czyli sam druk]
ilosc - cena [netto] - cena za sztuke
1000 szt - 2100 zł - 2.10 zł/szt
2000 szt - 3550 zł - 1.77 zł/szt
5000 szt - 6550 zł - 1.39 zł/szt

powinno to dac jakies pojecie o kosztach druku.
[/quote]
ODPOWIEDZ