*[Relacja/Inne] Gitara klasyczna (Renova-Model-free)

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

Marcin – rzeczywiście można tą szczelinę wypełnić klinem. Jednak czuję, że wybierając takie rozwiązanie miałbym lekkiego kaca ;-) . W końcu to model szkoleniowy dla mnie i ma być jak w oryginale. Nie będziemy więc tutaj szli na łatwiznę, bo młodzież też to ogląda a ona uczyć się chce :shock: .
W ogóle rozwiązań jest kilka, np. można to okleić drugi raz, nieco szerszym paskiem, który szczelinę zakryje.
Po przeczytaniu 3 punktów Piotra doszedłem jednak do wniosku, że Ludzkość we mnie wierzy i czeka :haha: , abym problem rozwiązał po ludzku i nie robił partaniny.
I rozwiązałem:
Obrazek Obrazek Obrazek
Teraz się zastanawiam, czy było to podejście subtelne i wyrafinowane, czy chamskie i brutalne :roll: .
Moje modele: archiwum
Awatar użytkownika
Romeks
Posty: 82
Rejestracja: pt wrz 03 2004, 10:47
Lokalizacja: Toruń

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Romeks »

Bylo to podejście subtelne i brutalnie wyrafinowane....
:D :D :D
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

No tak! Bardzo ostatnio modna chirurgia plastyczna wdarła się również do modelarstwa. Romeks ma rację, że było to podejście brutalnie wyrafinowane. Zioła by nic tutaj nie pomogły. :D

W ostateczności można było zamienić model gitary na model gitary w futerale. :lol:

Pozdrawiam!
Piotr
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

Jednak ziółka czasem się przydają. Po tym, jak po raz kolejny urwał się jeden z progów :-? musiałem jednak zaparzyć herbatkę z melisy. Nie pomogło na zszargane nerwy, ale oddaliłem się od gitarki na bezpieczną dla niej odległość – do kuchni. Aby więc uniknąć tych uszkodzeń znowu zabezpieczyłem gryf kawałkiem gąbki.

Dokończyłem koniec gryfu wklejając białe kołki, na które nawija się struny. Postanowiłem je trochę wzmocnić od środka, dlatego wywierciłem kilka otworków i wkleiłem w środek przycięte szpilki.
W zasadzie miałem nie robić walorki, ale te zębatki-kółeczka wydały mi się trochę płaskie. Spróbuję coś z tym zrobić.
Obrazek Obrazek Obrazek
Moje modele: archiwum
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Syzyf,
znakomita robota. Te blaszki od maszynek, na których są zamocowane zębatki - robiłeś je z blachy czy to pomalowany papier? Wyglądają bardzo realistycznie. Natomiast ku zmartwieniu powiem Ci, że te blaszki są grawerowane w fantazyjne wzory - biorąc na mus i sięgając do dzięciolenia mógłbyś to wyciąć. Ale to już naprawdę syzyfowa praca :-)
Pozdrawiam,
TAD
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

He, he, pisząc o grawerowaniu „blaszek” chyba uległeś Tad realistycznemu wyglądowi gryfu :D . W rzeczywistości jest on dość mały i nie byłoby tego widać. „Blaszki” są z papieru z wycinanki i mają szerokość zapałki. Tych małych żółtych śrubek gołym okiem prawie nie widać.

Przyszła pora na sklejenie gryfu, pudła rezonansowego i mostka razem.
Gitarce przybyły też struny, co nadało jej już bardzo realistyczny wygląd. Nie mogę wręcz wyjść z podziwu dla pomysłu autora tego projektu. Bardzo podoba mi się ten model i bez względu na poziom wykonania (w pewnych granicach ;-) ) zawsze będzie się fajnie prezentował.

Strun nie zrobiłem jednak z drutu, bo okazał się trochę ciężko formowalny w długich odcinkach. Obawiałem się naciągać go zbyt mocno, przed czym przestrzegał Poste. Zrobiłem je więc z żyłki wędkarskiej o grubości 0,25 mm. Najniższe - patrząc z góry - miałem zrobić z cieńszej (0,12mm) ale jest ona prawie niewidoczna. Najcieńsza struna jest prosto ze szpulki, natomiast pozostałe są oszlifowane papierem ściernym 1000. Począwszy od 3 struny (G) idąc w górę są one dodatkowo posmarowane Pattexem rozmieszanym ze złotą farbką (akwarela). Nadaje im to lekko złocisty kolor oplotu strun i nieznacznie je pogrubia. Zatem struny jak w prawdziwej gitarze są nylonowe. Co ciekawe przy ich naciąganiu sprawdziłem, że naprawdę brzdękają.
Z drobnych szczegółów – wewnętrzna krawędź otworu pudła jest oklejona paseczkiem papieru z nadrukiem takim samym jak wierzch gitary.

Zatem większość modelu została zrobiona. Pozostało uplastycznienie śrubek przy maszynce na blaszce :lol: i motylki do kręcenia nimi.
Ale to już w następnym odcinku.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Moje modele: archiwum
Awatar użytkownika
stazi
Posty: 132
Rejestracja: śr lip 14 2004, 22:40
Lokalizacja: Iława

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stazi »

Nic, tylko brać do ręki i lecieć pod balkon zapodać serenadę dla ukochanej:-)
Wygląda bardzo realistycznie. Słowa uznania dla Ciebie.
Pozdrawiam
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Witam,
Syzyf - świetna robota, szczególnie na pierwszych dwóch zdjeciacj gitara wygląda jak prawdziwa. W ogóle myślałem, że to dużo wiekszy model - jestem zaskoczony efektem - w takiej miniaturze zrobiłeś wszystko tak dokładnie.
Pozdrawiam,
TAD
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

Dziękuję za miłe słowa i kontynuuję ten zapomniany już nieco, klasyczny wątek :D .
Korzystając z całej połowy wolnej chwili zrobiłem aż 3 „motylki” do naciągania strun. Jak na 1 miesiąc przerwy :shock: to całkiem sporo, prawda?
Postanowiłem je trochę uplastycznić, co wydaje się myślą dobrą, choć kłopotliwą w realizacji z uwagi na rozmiary. Ale jak się człowiek uprze...
Obrazek Obrazek Obrazek
Moje modele: archiwum
woy-tek
Posty: 15
Rejestracja: wt lis 02 2004, 21:31
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: woy-tek »

Gitara wspaniała. Może jako następna będzie wiolonczela?

http://www.securaplane.com/esite/steam.html
ODPOWIEDZ