Diorama do modeli w skali 1-25

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Posty: 518
Rejestracja: sob mar 19 2005, 18:09
Lokalizacja: Gdańsk
x 1

Diorama do modeli w skali 1-25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PITERPANZER »

Witam wszystkich oczekujących i tak jak obiecałem rozpoczynam relację(powolną) z budowy kolejnej mojej makiety.
Podstawą do budowy jest rama o wymiarach 2mX 1m z otworkami umożliwiajacymi łączenie jej śrubami z innymi ramami o wymiarach 2x1m lub 1x1m.
Obrazek
Na rame przykrecam plastikową płytę celem zapewnienia sztywnego,ale w miarę lekkiego podłoża.Na tej plycie rysujemy to co chodzi na po głowie,w moim przypadku bedzie to przyfrontowe miasto szykujące się do obrony,przez które przejeżdzają cofajace sie jednostki.Przedzialu czasowego akcji na razie nie okreslam i stojące dziś o przymiarki pojazdy wcale tam nie musza tkwic w przyszłosci.
Po namalowaniu dróg sprawdzenie wymiarów,by wyglądalo to prawdopodobnie
Obrazek

Teraz wykonanie rzezby terenu za miastem,gdzie szykuje sie obrona.
Wykonuję to z gazet,ugniatajac sobie papier wg potrzeby.jesli istnieje konieczność podklejam niektore miejsca.
Obrazek
Tak wyprofilowane gazety oklejam starym kawałkiem materiału.Szkoda,ale czarna zasłona się skończyła,zobaczymy jakie będą problemy z białym kolorem.Czarny jest o tyle lepszy,że sam już doskonale imituje podłoże.
Obrazek
Przechodzimy do miasta.Wklejam rogi budynków ,by łatwiej mi się planowało.Sciany domów będą ze styropianu pokrytego klejem używanym przy wykonaniu podkładu pod tynk.Otwory okienne wycina się bardzo łatwo,myślę,że z osadzeniem belek dachowych również nie będzie problemu.
Obrazek

Drogi pokryte będą asfaltem z.... papieru ściernego,ale wkleje go dopiero na koniec po zalozeniu kraweżników i chodników.
ObrazekDalsza część bocznej drogi wychodzącej z miasta po urwaniu się asfaltu przejdzie w "gliniankę" ze śladami gąsienic(podobnie jak na pierwszej dioramce)
Obrazek

Wokól domów od strony "pól" czyli pierwszej dioramy będą jakieś ogródki przydomowe,parkan itp.Na makiecie będą 3 budynki,w tym komendantura miasta i duży plac z kościolem i wieżą.Tu na zdjeciu kościół w skali 35 zdobywany przez dzielnych żołnierzy.Jeśli zwycięży koncepcja dużego koscioła bedę ten przeskalowywał ,jeśli upadnie to widoczny na zdjeciu bedzie grał rolę kosciółka.Obrazek

Teraz jeszcze próbne ustawienie pojazdów i figur
ObrazekObrazekObrazek
Obrazek ObrazekObrazek
i połaczenie z dioramą 1
Obrazek

W związku z wysokimi śniegami przykrywającymi naturalny budulec terenu diorama będzie czekać do roztopów.Mam nadzieje,że oczekującym na relację Kolegom choć w części wynagrodziłem czas spędzony przed komputerem.Przepraszam też za jakość niektórych fotek ,które na szybko rozjaśniałem.
Pozdrawiam i zapraszam PITERPANZER
ZAPRASZAM NA FORUM BROŃ PANCERNA W SKALI 1-25
Obrazek
Awatar użytkownika
colt101
Posty: 69
Rejestracja: sob sty 07 2006, 10:19
Lokalizacja: Gostyń

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: colt101 »

Jutro rozpocznę wątek o budowie dioramy,zapraszam.
Kiedy to napisales myslalem , ze zrobisz tzw. poradnik na temat jak zrobic diorame... jednak sie zawiodlem :( Moze miales w planie zrobic z tego poradnik ale jedyne co mozna by bylo nazwac poradnikiem to 1 czesc twojego postu bo tam ladnie opisales co trzeba zrobic ... Pite :) Postaraj sie jak mozesz lepiej wytlumaczyc kolega (nie mowie ze tylko mi) jak tworzyc dioramy. Bo kazdy ktorego ktos zapyta jak zrobic diorame poda ci link do stronki gdzie zrobiono prosta diorame na ktorej jest kawalek trawki i pomalowana powierzchnia ... :)

PS. Sorry jesli moja odpowiedz zabrzmiala jakbym chcial cie zjeb** za to co napisales ... :(
Spaprałem : Kubelwagen Italieri
peter
Posty: 561
Rejestracja: wt sty 06 2004, 15:25
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: peter »

Colt...
Misiu, ja Cię proszę, ty poszukaj troszkę najpierw, a nie wymagaj, żeby Ci podawano na talerzu...

to, co zrobił Piter jest znakomitym początkiem relacji. a jeśli chcesz znaleźć porady krok po kroku - to na przykład TUTAJ artykuł o tworzeniu podłoża.
WYKONYWANIE MURÓW
WYKONYWANIE DRZEW

oprócz tego - cały dział "Dioramy" na PWM na przykład...
zapraszam na Forum Historyczne
Awatar użytkownika
PITERPANZER
Posty: 518
Rejestracja: sob mar 19 2005, 18:09
Lokalizacja: Gdańsk
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PITERPANZER »

Peter dziękuję........
Pozdrawiam i zapraszam PITERPANZER
ZAPRASZAM NA FORUM BROŃ PANCERNA W SKALI 1-25
Obrazek
Awatar użytkownika
colt101
Posty: 69
Rejestracja: sob sty 07 2006, 10:19
Lokalizacja: Gostyń

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: colt101 »

... Peter troche bardzo sie nie zrozumielismy. A w mojej odpowiedzi chodzilo o to , ze PITE zapowiadal (przynajmniej ja tak to zinterpretowalem) , ze zrobi poradnik slowami
Jutro ....
...

Jakbym chcial poszukac jak sie robi dioramy to od dawna znam te linki , ktore podales
a jeśli chcesz znaleźć porady krok po kroku - to na przykład TUTAJ artykuł o tworzeniu podłoża.
WYKONYWANIE MURÓW
WYKONYWANIE DRZEW
Peter prosze nie mow do mnie Misiu ... :P (zle mi sie to kojarzy)

Ps. Na koniec dodam , ze gratuluje Pitowi za zrobienei fajnego poradnika ( troszeczke musisz dopracowac niektore zdjatka)
Spaprałem : Kubelwagen Italieri
Awatar użytkownika
PITERPANZER
Posty: 518
Rejestracja: sob mar 19 2005, 18:09
Lokalizacja: Gdańsk
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PITERPANZER »

Napisałem w wątku dioramy tak:
"Jutro rozpocznę wątek o budowie dioramy,zapraszam. :)"

Gdzie tu słowo o poradniku? Masz rację Colt101 zbyt daleko idąca nadinterpretacja z Twojej strony.I popracuj nad forma wypowiedzi.
Żeby udzielać młodszym Kolegom rad trzeba bardzo duzo wiedzieć,a ja mimo siwych włosów nadal bawie się i uczę modelarstwa. Mniej agresji Kolego ;-)
Pozdrawiam i zapraszam PITERPANZER
ZAPRASZAM NA FORUM BROŃ PANCERNA W SKALI 1-25
Obrazek
Awatar użytkownika
colt101
Posty: 69
Rejestracja: sob sty 07 2006, 10:19
Lokalizacja: Gostyń

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: colt101 »

:oops: :cry: :-? :( :roll: Przepraszam :) :razz: :D
Spaprałem : Kubelwagen Italieri
Awatar użytkownika
VEGETATHEPUPPET
Posty: 99
Rejestracja: pn cze 06 2005, 17:43
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: VEGETATHEPUPPET »

zdjecia naprawde ladne.. widac ze zapowiada sie cos ciekawego..
mam nadzieje ze niedlugo zobaczymy kolejne etapy budowy , i zarazem ciekawe zdjecia
Pozdrawiam
Budowa - Skończona
SPITFIRE mk.Vb Zapraszam
Awatar użytkownika
Nitsche
Posty: 15
Rejestracja: pn sty 09 2006, 17:47
Lokalizacja: Olsztyn

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Nitsche »

...to pod tym StuG-iem to autentyczne glina zrobiona z nadmorskiego piasku z okolic Darłowa..:)
Awatar użytkownika
PITERPANZER
Posty: 518
Rejestracja: sob mar 19 2005, 18:09
Lokalizacja: Gdańsk
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PITERPANZER »

Czas wznowić relację ,bo mocno już ostygła tak jak ostygły kolejne zrobione na dioramce elementy.
Przygotowana płyta w cześci pozamiejskiej została pokryta rozrobionym z klejem błotem.Nakładałem kilka warstw aby uzyskać odpowiednią grubośc podłoża.
ObrazekObrazek

Gdy zaczęło ono wiązać wykonałem ślady gąsienic używając do tego Tygrysa 1-24 scale RC i pewnego sprytnego urządzenia przypominającego to do robienia zimmeritu.
ObrazekObrazek
Po kilku dniach ,gdy błoto wyschło i stwardniało usztywniając konstrukcję pokryłem zaplanowane elementy piaskiem i trawą.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazek

W sklepie kolejowym zaszaleliśmy z synem kupując drzewka i krzewy.Nakładanie traw to żmudna praca,wymagająca położenia kilku warst ,aby efekt był zadowalający.Na koniec trawy pokryłem warstwą bezbarwnego lakieru samochodowego ,aby były lepiej związane .Całość wygląda teraz zbyt słodko ,ale ostateczne szlify będę robił dopiero gdy postawię budynki.
Część miejska czeka na długie jesienne wieczory.Wzory kamienic z arkuszy papieru po naklejeniu na styropian zostały już wycięte i składowane.Cały czas myślę, czy nie wykonać silikonowych form ,tak by móc odlewać z gipsu niektóre elementy .
ObrazekObrazek
To tyle na dziś.Pozdrawiam z placu budowy.
Pozdrawiam i zapraszam PITERPANZER
ZAPRASZAM NA FORUM BROŃ PANCERNA W SKALI 1-25
Obrazek
ODPOWIEDZ