Naramienniki

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Tempest, Edmund_Nita

kuna
Posty: 7
Rejestracja: śr paź 22 2003, 17:46

Naramienniki

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kuna »

Witajcie!
Mam nastepujacy problem, mianowicie nie wiem jakich materialow uzyc i chce poprosic byscie podzielili sie ze mna swoim doswiadczeniem z tego zakresu.

Chce zrobic cos takiego:
Obrazek
Ma to byc naramiennik na zlot. Dlatego material musi byc w miare wytrzymyla by sie nierozpadl na mnie i wytrzymal 5 dni noszenia.

Caly problem bierze sie z ksztaltu, jest mianowicie jak widzicie polokragly i nie wiem jak takie cos uzyskac.

Oto moje pomysly: Zmieszac z czyms butapren by po zaschnieciu byl twardszy. Ta mikstuta nasaczyl bym jakoms tkanine, ktora po zastygnieciu przybrala by porzadany ksztalt.

Drugi pomysl to wyklepac z jakiejsc plachy, ale szczerze mowiac, niewiem jak i raczej brzydko by to wyszlo.

Prosze o pomoc.
Kat
Posty: 704
Rejestracja: ndz kwie 18 2004, 14:44
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kat »

A może by wytłoczyć blachę z puszki po piwie?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jari
Posty: 430
Rejestracja: wt sty 13 2004, 16:49
Lokalizacja: Opole

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jari »

A może zrób kopyto o tym kształcie i przy pomocy maty szklanej i żywicy epoksydowej odtwórz ten kształt?? :roll:
Amatorzy zbudowali arkę - profesjonaliści Tytanica.
kuna
Posty: 7
Rejestracja: śr paź 22 2003, 17:46

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kuna »

Jak wytloczyc blache z puszeg p opiwie? Jakich nazedzi bede potrzebowal?
Jak i z czego zrobic te kopytko? aha i ile by to kosztowalo?(materialy)?
Awatar użytkownika
Vratko
Posty: 32
Rejestracja: pn paź 11 2004, 15:48
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vratko »

Witam,
Pagony możesz zrobić z grubego na przykład 1 mm kartonu. Opcja ta jest tania i prosta w wykonaniu.

Chyba nawet wojskowe pagony są w środku kartonowe.

Wycinasz pożądany kształt, formujesz, uformowany pagon oklejasz potrzebnym materiałem. Górę możesz podkleić flizeliną. Brzegi wykańczasz kolorowym sznureczkiem.
Flizelina = materiał używany do podszywania ciuchów. Kupisz w pasmanterii.
I będziesz się mógł prezentować w wojsku jak prawie generał.

Pozdrawiam
Pltnik Vratko
Pozdrawiam
Pltnik Vratko

Kiji – Japoński torpedowiec
marciu11
Posty: 130
Rejestracja: ndz lut 08 2004, 2:46
Lokalizacja: Lubuskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marciu11 »

kuna pisze:Jak wytloczyc blache z puszeg p opiwie? Jakich nazedzi bede potrzebowal?
Jak i z czego zrobic te kopytko? aha i ile by to kosztowalo?(materialy)?
Witam to moze ja w kwestki kopyta i zywicy

Kopyto to ksztalt czegos z czego pozniej bedzesz sciagal gotowe elementy. To inna nazwa formy (tylko wypukla)
Tu kopyto można wykonać nawet z plasteliny. Kupic ze 3 paczki, kosztuje to grosze, wiec nie ma porblema.
Ogolem potrzebne cos z czego uzystasz potrzebne kopyto (uformujesz ja w tym ksztalcie jaki pokazales na rysunku). Zamist plasteliny moz to byc roznie dobrze glina, masa papierowa, Masa solna, czy uksztaltowany papier. Grunt aby dosyc wmiare sztywne odwzorowanie potrzebnego Ci ksztaltu.
Mate szklana i zywice kupisz w kazdym sklepie z czesciami samochodowymi zwie to sie zestaw naprawczy. Cena kilkanascie zlotych.

Teraz na wykonane kopyto nakladasz reklamowke (taka zwykla cienutka reklamowka jak pakuja w skpeach - zywica sie do tego nie przykleja)
Na to nakladasz odpowiednio przyciete ze 2-3 warstwy maty szklanej i nasaczasz zywica wymieszana z utwardzaczem. Tu musisz sie zdeka spieszyc, zywica zeluje w czasie kilku minut - pomaga dodanie mniejszej ilosci utwardzacza - masz wtedy wiecej czasu.
Mate dobrze sie nasacza pedzlem, maczas go w zywicy i pukasz mim w mate nanoszac zywice - niestety po operacji pedzel raczej do kosza.
Gdy dobrze ulozysz mate na kopycie i rownomiernie naszaczysz zywica. uzyskasz dosc twarda, sztywna skopute o chcianym przez Ciebie ksztalcie.
Pozniej wystaczy obrobic krawedze pilnikiem i masz gotowy ksztalt.
Mate daj z naddatkiem, masz margines bledu, a zawsze mozna to obrobic pozniej.
Skorupa po ztwardnieniu bardzo latwo odkleji sie od folii i kopyto bedzesz mogl wykozystac ponownie.
Zywice mozesz dodatkowo zabarwic farbkami modelarskimi (emailiami - Humbrol, Model Masteritd. zyklych farb domowych nie stosowalem ale mozesz sprawdzic).
Nie wiem czy pozniej bedziesz to jakos malowal czy obszyal, ale na skorupie pozostanie ci faktora maty szkanej - cos ala plutno.
Pozbyc sie tego mozna przez pomalowanie od zewnatrze ta sama zywica.

Jak bys sie zdecyfowal na te technike z przyjemnoscia pomoge w ewentualnych pytaniach.

Pozdrawiam
MarCiu
kuna
Posty: 7
Rejestracja: śr paź 22 2003, 17:46

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kuna »

mam kolejne pytanie Otóż zastanawiam sie z czego wykonac hełm wiadro nie wchodzi w ge za duzo obrubki, jak równierz musze uformowac napiersnik Zastanawiałem sie nad blachą aluminiową z racji tego że sie łatwo gnie i nie jest super ciężkie. Ale może ktoś zna dobry materiał zastępczy.
Awatar użytkownika
Konan Barbarzyńca
Posty: 618
Rejestracja: pn lut 28 2005, 12:53
Lokalizacja: Elbląg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Konan Barbarzyńca »

Hełm najlepiej zrobić z garnka. Zakoś mamie taki duży, oderwij mu uchwyty, w przedniej twarzowej części wytnij otwory na oczy i masz XII -wieczny model hełmu garnczkowego model Adam Słodowy. :haha:

Jeśłi dobrze zrozumiałem zaczynasz bawic sie w rycerstwo więc mogę Ci poradzić, żebys sobie wydziergał kolczugę z podkładek, resztę już lepiej kup od ludków, którzy się tym zajmują. Bo zbroja z kartonu zbyt wiele nie wytrzyma ;-)

zmiana: No chyba , że jesteś dobrze ubezpieczony, to wtedy sobie zarobisz na ładną i lśniącą płytę :haha:
ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Gdzie tam . Wiadro dobre jest , majzlem dwie dziury na oczy robisz żebyś na ślepca nie wyglądał i swobodę ruchów zachował ...
Jak go obyrtniesz dnem do góry to uchwyt pasek pod brodę zastępuje i w ten sposób przygotowany "berecik" z głowy spaść ni mo prawa .
Do ewentualnego zaokrąglania kształtów gumowy młotek się nada .
Bierzesz i walisz aż do skutku , zważając jednak na to by sobie w paluchy nie przypierniczyć ... abo w co innego przypadkiem ... :cisza:

Pozdrowienia . Wujek .

P.s. Świetny temat , ty tak na poważnie kuna ... :?:
Awatar użytkownika
Łosiu
Posty: 572
Rejestracja: ndz lut 15 2004, 16:11
Lokalizacja: Strzebielino

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łosiu »

Może dodam do wypowiedzi Wujka, walenie gumowym młotkiem najlepiej robić przy ZDJĘTYM hełmie.

A tak na serio to na początek "koszulka" z podkładek. Chyba w każdym bractwie od tego się zaczyna, bo mało kto na wejściu wydaje kilka tysięcy na "blachy". Kolczuga to robota dla cierpliwych, ale jak ją będziesz miał to możesz chodzić wieczorami po najgorszych dzielnicach i nikt kosy Ci nie wbije
:haha:
ODPOWIEDZ