FORD Tfc Modelik - pytania ?

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rout
Posty: 299
Rejestracja: wt sty 04 2005, 19:35
Lokalizacja: wroclaw

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rout »

a jak tam Wujku garaz? z tego co pamietam byl ukonczony [lub bliski ukonczenia] i mial sluzyc do wiadomych celow.
Edmund_Nita
Posty: 2057
Rejestracja: pt sie 29 2003, 11:06
Lokalizacja: Koszalin
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Edmund_Nita »

:chytry:
Awatar użytkownika
Enzo
Posty: 422
Rejestracja: sob lut 26 2005, 20:48
Lokalizacja: Krosno

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Enzo »

Wujku - chyba mamy różnicę zdań, najprawdopodobniej wynika to z różnicy pokoleń, ale ja już nic nie mówię tylko bacznie obserwuję i się uczę ;-)

Pozdrawiam
Obrazek
Obrazek
irQ
Posty: 119
Rejestracja: czw gru 09 2004, 5:37
Lokalizacja: EPBC

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: irQ »

łał super!!!
a wujku.. w których palcach trzymasz tą szpryche rowerową... i czy ona jest od kolarki czy od skladaka??


;)

A tak na serio... to szacunek Panie... szacunek!
Za to, że Ci sie chce, że masz cierpliwosc, ze walczysz z NJM i ze masz poczucie humoru (mnie osobiscie powalilo: "model 41,2471 %" :D oplulem monitor wiec wisisz mi za czyszczenie ;)) No i oczywiscie za dystans jaki masz do tej roboty.
Fajnie, ze tu wrociles i ze robisz to co robisz. Mysle, ze miedzy innymi i dzieki Tobie "denaturat" jest merytorycznie i jakosciow najciekawszym forum.

howgh
--
Gutor
Posty: 280
Rejestracja: sob lis 22 2003, 0:08
Lokalizacja: Mysłowice

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Gutor »

Wujaszku... czy planujesz sklejenie jakiegoś samolotu przy użyciu Twojego Genialnego Kleju?
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

:pice:

W dowolnej kolejności :

Wiem Edmundzie dlaczego masz taki chytry wyraz twarzy , czujesz bowiem że nadejdzie wkrótce etap wykonywania Nitów ( sporej ilości zresztą ) . Albowiem pojazd był ni - to - wa - ny - hej !

Rout , Gutor :

Po powtórnych i nader szczegółowych oględzinach wycinanki Modelika pod tytułem Ford Tfc ... nie doszukałem się ani garażu ani samolotu .
Apropos kleju : to Gutorku nie jest Mój Genialny Klej tylko Chiński Genialny Klej . Chińczycy wymyślili papier i oni wg. mnie wiedzą najlepiej czym ten papier kleić . Nieprawdaż ?
Przyglądałem się sobie w lustrze ostatnio , oczy mam jakby ostatnio nieco bardziej skośne niż parę lat temu jeszcze .
Chciałbym dla Twej satysfakcji skleić wszystkie kartonowe samoloty świata ... lecz ludzie nie żyją tak długo . Przynajmniej niektórzy ludzie .

irQ :

Jeśli chcesz to e-mailowo prześlę Ci jaką ściereczkę wielokrotnego użytku , albowiem sytuacja powtórzyć się może .
Co do NJM , a właściwie do tej jej części której najczęstszą czynnością modelarską jest używanie klawiatury , od dłuższego czasu uprzedzony jestem .
Tej NJM nie rozumiałem już wcześniej a ostatnimi czasy szczególnie . To z powodu nowomowy , radosnego słowotwórstwa , dziwnego slangu jakiegoś którego nijak nie trawię i nijak zrozumieć nie potrafię ...

Wujek . Pozdrawia . :papa:
Edmund_Nita
Posty: 2057
Rejestracja: pt sie 29 2003, 11:06
Lokalizacja: Koszalin
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Edmund_Nita »

:kiler:
miras69

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: miras69 »

Witam Wujku Andrzeju. To mój pierwszy post na tym forum po kilku miesiącach obserwowania, co tu się dzieje, zatem pozwalam sobie przy okazji powiedzieć "WITAM" wszystkim. I przechodzę do meritum. W relacji w archiwum opisujesz sposób podklejania dużych elementów tekturą. Znajduje się też tam szkic wyjaśniający w jaki sposób należy przygotować elementy podklejane do klejenia na styk. Na podstawie tego szkicu wymyśliłem sobie, że należy wyciąć element, następnie obrysować go na tekturze, zmniejszyć wymiary obrysu na tekturze o grubość podklejonego elementu, wyciąć i dokładnie przykleić do części wycinanki... A tu najwyraźniej... nie, bo ze sposobu podklejania, kt. opisałeś wynika, że najpierw podklejasz, potem wycinasz. Zatem, jak powstaje taki uskok, jaki jest widoczny na Twoim szkicu?
Awatar użytkownika
Budowlaniec
Posty: 44
Rejestracja: wt gru 21 2004, 9:32
Lokalizacja: Tarnogród

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Budowlaniec »

Moje pytanie dotyczy farbek modelarskich. Czy Pactra się nadaje do kartonu? Moim zdaniem do retuszu pewnie tak, ale co jeżeli chcuiabym całość malować ? Odnośnie słow Wojka co do wyboru7 prostych modeli - absolutna racja. Sam zaczynałem kilka modeli i nic nie potrafie narazie skończyć. Aktualnie kończę latarnie morską, ale efekt też nienajlepszy. Mimo moich chęci i powolnej pracy i tak nie potrafie czysto skleić i dobrze uformować niektórych części. Dobrze, że to tylko kilkanaście elementów a nie setki czy tysiące jak w zaawansowanych modelach.
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Miras :

Dobrze sobie wymyśliłeś . Elementy "bez uskoku" naklejam wprost na tekturę i wycinam . Natomiast te "z uskokiem" powstają jako dwa odrębne detale . Pierwszy detal to element wycinanki a drugi to odrysowany na tekturze ten pierwszy . Pomniejszony oczywiście odpowiednio z odpowiednich boków .
Po wycięciu kształtu odrysowanego na tekturce trasuję linię "pomniejszającego cięcia" przy pomocy przyboru jak na zdjęciu , przykładając jedną z igieł do krawędzi ... i jazda wzdłuż .
Szerokość trasowania wynika z pomiaru przeprowadzanego w sposób również na zdjęciu widoczny .

Obrazek

Budowlaniec :

Miło mi że rozumiesz moje przesłanie . Być może jest ostre i brutalne . Niestety przestrogi , podpowiedzi , rady nic nie dają , nie ma już innych sposobów . Ostatnio np. w plastikach podpowiadalem model na początek . Stosunkowo prosty i tani , armatka to była ... i co ?
Młodzian który się pytał czym się rozcieńcza farbkę modelarską kupił największy wielosilnikowy samolot plastikowy , trudny i skomplikowany ... bez komentarza .
Życzę powodzenia w budowie latarni . A może jako następny model "budowlany" dla Budowlańca to byłaby Świątynia Wang ( GPM ) . Naprawdę urokliwy model ... :usmiech:

Farbki akrylowe do retuszu nadają się tak samo jak klasyczne emalie olejne . Do malowania powierzchni kartonu trochę mniej , potrafią go deformować . Do opanowania , aczkolwiek sprawa dość kłopotliwa .

Pozdrowienia . Wujek .
ODPOWIEDZ