Ponieważ mam ostatnio ograniczony dostęp do warsztaciku postanowiłem sobie cos zabudować wirtualnie - ponieważ jestem zielony w programach 3d, po przerobieniu paru lekcji w rhino wybór padł na coś prostego i może mało efektownego, ale..... chyba dość ciekawego. Ponieważ zdecydowanie "kręcą mnie" drewniane klimaty na stronie www.orlogbasen.dk ze skanami duńskich planów wyszperałem takie coś:
jest to dziwny typ statku - w opisie jest że jest to "pram" - czyli chyba po naszemu lichtuga - kotwiczna. Wyposazona w poteżna kotbelkę i kabestan mała jednostka, słuząca do pomocy w kotwiczeniu dużych żaglowców na kotwicowisku.
Przygotowałem rzuty z rysuneczku - podrasowawszy go troche i poleciałem przekroje wręgowe oraz fragmenty wodnic na rufie i dziobie gdzie ksztalty są bardziej skomplikowane:
no i tu zaczęły sie schody, ponieważ nie chciało mi ich połączyć powierzchnią. Funkcja loft robiła jakieś straszne rzeczy. Na tutorialu znalazłem, że trzba wyrównać wręgi używajac fair... własnie... co dokładnie robi ta funkcja - jak jej użyc by zbytnio nie zmieniała kształtu wręgi.
Po tym udało mi się połączyć wręgi powierzchnią:
ale jest problem.... brzuchaty dziób mojej lichtugi jest bardziej zaokraglony, nie trzymane sa również linie podciecia profilu na rufie (pattrz strzałki). Gdy włączam do "loftowania" zarys górnej burty oraz fragmenty wodnic nic mi sie nie udaje
Pytanie pierwsze - jak wyloftować całość burty z uzyciem wszystkich narysowanych elementów?
Zrobiłem inaczej - wypełniłem powierzchnie przy pomocy
curve network ale w poszczególnych sekcjach - na łączeniach niestety sa szpary - nie potrafie połączyć siatek w jedną głądka całość - I tu pytanie drugie - jak dotrymować powierzchnie i połączyć je razem przy tej metodzie.
I na koniec obrazek całości linii teoretycznych kadłuba wykonanych tą metodą + zmirrorowana połówka i plus kil okręciku.
Co by tu zrobić dalej i wjakiej kolejnosci - prubuje uzyskać plany z rozrysem ksztaltu wszystkich wreg konstrukcji do wykonania np modelu admiralicji...
tak sobie myśle żeby zrobić górny reling, potem zaofsetować powierzchnie burty na grubość poszycia i ekstrahować wregi . Potem pomodelować wyposażenie.
I pytanie ostatnie - jak nazwać po naszemu takie cos - na liscie ang powiedzieli mi że takie cóś nosiło też nazwę "anchor hoy"... ja wiem że ta kotbelka taka ewidentna ale że od razu hoy?!
Rhinowy projekt z zapytaniami do fachowców- pram kotwiczny*
Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.
Witam
Zapoznaj się ze stroną www.3drender.com/rhino/index.html jest tam tutrial o budowie żaglówki. Na pewno znajdziesz tam dużo informacji przydatnych Tobie w budowie łajby.
Pozdrawiam
Marek b
Zapoznaj się ze stroną www.3drender.com/rhino/index.html jest tam tutrial o budowie żaglówki. Na pewno znajdziesz tam dużo informacji przydatnych Tobie w budowie łajby.
Pozdrawiam
Marek b