FORD Tfc Modelik - pytania ?

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
futrzak
Posty: 8
Rejestracja: czw lis 25 2004, 19:01
Lokalizacja: Częstochowa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: futrzak »

Bardzo dziękuje wszystkim którzy pomogli mi z tym problemem ;-) . Może kiedyś kiedy zdobędę więcej doświadczenia moje uwagi lub porady tez będą służyć pomocą. Jeszcze raz wszystkim stokrotne dzięki. :cool:
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

:usmiech: ... wielką radość Wujkowi sprawiacie . Myślę że oba równoległe tematy związane ze sklejaniem Forda świecą "nieco" jaśniejszym światełkiem niż ... inne tematy "okołomodelarskie" ( nie lubię kląć więc innymi słowami się nie posłużę ) ... :chytry:

Tak właśnie postrzegam popularyzację modelarstwa . Takie właśnie rozmowy lubię . One coś wnoszą , swoją konkretnością oraz tym że komuś się w czymś przydają , skłaniając do myślenia .

W całym tym Wujkowym modelarstwie można zauważyć , ci co chcą zauważyli już dawno , dążność do upraszczania i minimalizacji .
Upraszczanie to i minimalizacja polega m.in. na ograniczeniu do niezbędnego minimum ilości specyfików potrzebnych do wykonania modelu i tak :

pkt 1. :

- Używam tylko dwu rodzaju kleju . BCG do wszystkiego co papierowe . Do klejenia , kształtowania , utrwalania kształtów , impregnacji , wygładzania krawędzi itd. itp. i jeszcze raz itd.itp.
Używam także Cyjanopanu do połączeń papier-metal . Oba są tanie , bardzo rzadkiej konsystencji i oba również wsiąkają w papier nieomal nie pozostawiając śladów . Jeśli już to pozostawiają ślady lekko "szkliste" ... i tu patrz pkt. następny .

pkt 2. :

- Lekko szkliste ślady klejów z pkt. pierwszego nie stanowią najmniejszej przeszkody w osiągnięciu estetycznego tzn. bez śladów klejenia ponieważ każdy swój model niemalowany ... maluję zabezpieczająco matowym lakierem bezbarwnym . Nic więc co błyszczące się nie uchowa .
Od pewnego czasu nie impregnuję nawet wstępnie modeli pierwszą warstwą bezbarwnego połysku .
Większość "obserwatorów" naśladujących metodę malowania 2 x połysk + 1 x mat nie zastanawia się nawet po co ten połysk ?
Otóż ten połysk ma za zadanie zabezpieczyć wszelkie załomki - składania i szpary przed niekontrolowanym gromadzeniem się większych ilości mączki talkowej stanowiącej skladnik matowych farb modelarskich wszelkiego autoramentu .
Ostatnio ww. szparki , składania i załomki powlekam BCG ... i już . Niech się błyszczy . Malowanie połyskiem zbędne .

pkt 3. :

- Retuszu dokonuję farbkami modelarskimi z powodu właściwości kleju ( BCG ) . Niektóre krawędzie w celu wyrównania wygładzam klejem , tak potraktowanych krawędzi inne rodzaje retuszu nie za bardzo się trzymają . Dodatkowo znacząca część farbek modelarskich ma odpowiednią dużą gęstość nie wlewają się na zadrukowaną kolorowo stronę detali ... wystarczy dotknąć kroplą retuszowanej krawędzi i ... prowadzić wzdłuż .

Jak widać wymienione techniki są ze sobą ściśle powiązane i rezygnacja z którejś z nich zakłóca przebieg budowy modelu . Staram się więc aby jej nic nie zakłócało .

Tak ograniczone ilość specyfików w użyciu i ilość powtórzeń znacznie szybciej prowadzą do osiągnięcia dokładności i precyzji w tym co się robi niż nauka operowania całymi arsenałami "modelarskich medykamentów" . Uczymy się w ten sposób perfekcji w wykonywaniu zaledwie kilku czynności .

To jest do osiągnięcia . Reszta jest kwestią czasu ...

Wujek . Oszczędny ... ale nie w słowach jak widać . Znów pozdrawia .
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Wujek Andrzej pisze:Większość "obserwatorów" naśladujących metodę malowania 2 x połysk + 1 x mat nie zastanawia się nawet po co ten połysk ?
Otóż ten połysk ma za zadanie zabezpieczyć wszelkie załomki - składania i szpary przed niekontrolowanym gromadzeniem się większych ilości mączki talkowej stanowiącej skladnik matowych farb modelarskich wszelkiego autoramentu .
Z uwagą czytam Wujku Twoje wpisy bo mnóstwa pożytecznych rzeczy można się dowiedzieć. Mi nawet do głowy nie przyszło że uzasadnienie jest tak proste.
Fakt że bliżej się nad tym nie zastanawiałem i sądziłem raczej ze chodzi tu o uzyskanie efektu powierzchni pół matowej.
Oj wstyd trzeba jednak bardziej angażować szare komórki.
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

A widzisz ... :chytry:

Gdyby chodziło o uzyskanie półmatu lub półpołysku , jak kto woli , to wystarczyło by użyć tego rodzaju farbek ... bo są ... :haha:

Wujek .
Edmund_Nita
Posty: 2057
Rejestracja: pt sie 29 2003, 11:06
Lokalizacja: Koszalin
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Edmund_Nita »

No, widzicie, nie na darmo nadałem Wujkowi w którymś z postów ksywę "BCG". Ale Wujek jakby tego nie zauważył, albo pomyślał, że to takie pospolite. A to takie pospolite nie jest. Długo myślałem jakby tu oddać charakter tego co Jędruś wyczynia i jednocześnie nawiązać do jego kleiku. I właśnie wymyśliłem to "BCG", co jako ksywa Wujka oznacza :chytry: ..., oznacza :chytry: ..., oznacza :chytry:.. the Best Cartoon Guru... :lol:
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

:zeby: ... pięknie to Edmundzie wywiodłeś . O awans poproszę !

A mnie się skrót rozwijał nieco inaczej :
BiednyCałyGlutowaty ?
Edmund_Nita
Posty: 2057
Rejestracja: pt sie 29 2003, 11:06
Lokalizacja: Koszalin
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Edmund_Nita »

Trochę optymizmu Jędruś, trochę optymizmu. Bierz przykład ze mnie. Nawet KLA nie jest w stanie mnie zdołować. A Peter też nieźle się trzyma. :lol: :lol: :lol: A nad szarżą dla Ciebie pomyślę. Musisz mi dać nieco czasu, bo ja powoli bardzo kombinuję :chytry: , nawet nie zdążyłem ściągnąć trzeciej strony tomkowej relacji. Nagle pstryk i zniknęła, kurna :twisted: , ale pozostałe zdążyłem :czytaj:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

... nie żałuj Edziu , nie staraj się uzupełnić brakujacej strony .
Temat zaczął przypominać sceny ze stareńkiego filmu p.t. " Zielona pożywka " goszczącego co jakiś czas w telewizji TCM .
Klasyka . Wygłodniałe "społeczeństwo przyszłości", z powodu braku zasobów świeżego żarcia ... żywiące się ... no zaskakująco się żywiące .
Jak oglądałeś to pewnie wiesz ... :chytry:

Czas na klejenie klejem .
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

O! Znowu mnie ktos wykasowal. Rozumiem, zem nie godzien wtracac sie, kiedy dorosli rozmawiaja...
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1103
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 157

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Wujek Andrzej pisze: Uczymy się w ten sposób perfekcji w wykonywaniu zaledwie kilku czynności .

To jest do osiągnięcia . Reszta jest kwestią czasu ...
Dokładnie Wujku. :lol:

Podpisuję się pod tym wszystkimi swoimi czterema koń-czynami.
Nadmiar "środków wyrazu" nie jest wskazany.
ODPOWIEDZ