[R] HMCS "Agassiz" - korweta typu Flower

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Tempest, Edmund_Nita

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Szpachla samochodowa jako pierwsza warstwa służy tylko i wyłącznie do wypełnienia otworów w piance po pęcherzach powstałych w czasie rozprężania się pianki oraz w celu powierzchniowego jej usztywnienia. Drugą warstwę czyli szpachel akrylowy stosuję tylko i wyłącznie z powodu lenistwa bowiem jej obróbka a co za tym idzie uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni jest dużo łatwiejsze niż obróbka szpachlu samochodowego ;-)
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

W przeciwieństwie do poprzednich modeli pokazywanych na forum, w tym za namową Witka zastosowałem inny rodzaj szpachlu - mianowicie szpachel z mikrowłóknami; przy cieńszej warstwie daje zdecydowanie twardszą i mocniejszą powierzchnię - niestety również trudniejszą w obróbce ;-)

Obrazek
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Po naklejeniu pokładu zawsze okazuje się że jest on minimalnie szerszy niż kadłub - spowodowane to jest zeszszlifowaniem warstwy szpachlu; w związku z tym by uzyskać idealne przejście między pokładem a burtą stosuję szpachel akrylowy (biały kolor)

Obrazek
Witek
Posty: 109
Rejestracja: pn mar 10 2003, 22:11
Lokalizacja: Wałbrzych

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Witek »

Ciesze sie, ze ruszyly prace nad kadlubem. Kadlub wyglada efektownie musiales sie naszlifowac zeby wyprowadzic powierzchnie z tej szpachli. Teraz przeszlifowac 240 na sucho i mozna smialo klasc wykonczeniowke.
Pozdrawiam Witek
-------------------------------
Samoloty, Okrety, Pojazdy
-------------------------------
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Witek pisze:Teraz przeszlifowac 240 na sucho i mozna smialo klasc wykonczeniowke.
Wiciu, przecież doskonale wiesz że nie będę malował tego kadłuba :shock:
Witek
Posty: 109
Rejestracja: pn mar 10 2003, 22:11
Lokalizacja: Wałbrzych

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Witek »

Wiem ale jak masz wieksze ubytki to papier może sie w tym miejscu zapasc.
Pozdrawiam Witek
-------------------------------
Samoloty, Okrety, Pojazdy
-------------------------------
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Przed przyklejeniem pokładu dziobowego musiałem wykonać na gotowo to co znajduje się pod nim, a to co widać na fotce poniżej - pokład w tym miejscu pokryty już pomalowanymi płytami oraz wycięte otwory na bulaje, które będą wykonane w późniejszym terminie.

Obrazek
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Po przyklejeniu wyciętego z wycinanki pokładu dziobowego zacząłem go pokrywać odpowiednio przyciętymi kawałkami jednostronnie kredowego kartonu.

Obrazek
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1100
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Tomku! Mam kilka pytań:

1/ czy fakt, że szpary powstałe pomiędzy pokładem a zapiankowanym kadłubem szpachlowałeś akrylem nie spowodował żadnych wypaczeń samego podkładu, ja miałem ten problem bo niczym nie zabezpieczyłem tekturowego pokładu i "mokry" akryl spowodował lekkie i początkowo niezauważalne sfałdowanie, które obnażyło dopiero malowanie pokładu, zdjęcie sugeruje, że byc może i u Ciebie się tak stało (po lewej stronie od miejsca pod część 201B choć może to nierówność wynikła ze szlifowania),

2/czym malujesz tj. a/ jakim typem farby b/czy całość będzie malowana pędzlem czy też np. dno sprayem a reszta pędzlem,

3/czy zabezpieczasz czymś karton przed malowaniem (użycie papieru kredowego sugeruje mi, że nie, co chyba determinuje też rodzaj farby czyli nieakryl).

Serdecznie pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Szpachel akrylowy nie mial żadnego wpływu u mnie na pofałdowanie pokładu, a to co widać w miejscu które opisujesz to efekt szlifowania w/w szpachlu - sam wiesz jaki efekt jest kiedy szlifuje się kant kartonu. Na razie do malowania używam tylko pędzli, a maluje emaliami Humbrola - chciałbym na pędzlach skończyć by dopracować technikę malowania nimi przynajmniej w stopniu zadowalającym, ale jeśli efekty będą mizerne to będę malował areografem. Jeśli chodzi o zabezpieczenie w jakiś szczególny sposób kartonu przed malowaniem to nie robię nic takiego.
ODPOWIEDZ