*[Relacja/Kolej] Parowoz wąskotorowy T2-71, Modelik 15/02

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Pt-47
Posty: 183
Rejestracja: czw cze 02 2005, 10:33
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pt-47 »

Julek , czy ta robiona przez Ciebie podstawka nie będzie za miękka. Poleciłbym Ci zrobić ją z płyty meblowej . Ja tak zrobiłem podstawę do pociągu pancernego Śmiały . Płytę okleiłem trawą modelarską . Na środku poprzyklejałem podkłady, położyłem szyny. Jako imitacji kamieni czy tłucznia , bo tak to się chyba nazywa użyłem kaszy gryczanej . Wszystko kleiłem wikolem. Na Konradusie jest moja relacja jeśli jesteś zainteresowany.
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3274
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 103

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Przecież ten model nie ma również przekalowanego ciężaru :D, waży pewnie tylko kilkadziesiąt gram. Podstawka na pewno wytrzyma, chociaż na pewno będzie więcej pracy aby ją jakoś pooklejać, czego w przypadku płyty czy deski nie trzeba robić. Wystarczy wyciąć i ewentualnie pomalować.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Julek
Posty: 24
Rejestracja: pt lis 11 2005, 19:41

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Julek »

Dzięki za rady!
Skład rzeczywiście jest lecuitki i podstawka wcale się nie zapada. Obkleję ją trawą z arkusza firmy Busch - dlatego, że już taką mam, poza tym, ona jest zrobiona na twardej tekturce, a nie jak ta Fallera na bibułce.

Przed oklejeniem boków trawą zostaną one obklejone dodatkowo tektuką 1mm - myślę, że będzie dobrze, zwłaszcza, że skład będzie stał w gablotce - podstawka więc wystarczy, że będzie się ją dobrze oglądało. W zamkniętej gablocie przeciągów nie ma.

Co do tłucznia - jestem miłośnikiem wąskich torów i wiem, że na torze eksploatowanym o prześwicie 600 mm. tłucznia nie widać - tylko jakieś drobne kamyczki. Dlatego zrobię tak, jak poradził mi przyjaciel - posmaruję wikolem, nakleję piasek, pomaluję (piasek, nie wikol ;-) ) na czarno i następnie suchym pędzlem na biały bądź szary. Mam nadzieję, że wyjdzie dobrze. To moja pierwsza taka podstawka, więc trochę sobie poeksperymentuję. Mam nadzieję, że wyniki eksperymentów będą pozytywne. :)

Pozdrawiam serdecznie!
Julek
Posty: 24
Rejestracja: pt lis 11 2005, 19:41

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Julek »

Witam po przerwie.
Ostatnio między podkłady wkleiłem trawę. Dla podniesienia wysokości podkleiłem to jeszcze tekturką 1 mm. Boki nasypu za pomocą taśmy klejącej zostały obklejone podwójnie sklejoną okładką od bloku technicznego. Na to już klejem naklejona zostanie tekturka 1 mm, na nią zaś - trawa. Myślę, że będzie solidnie. A przynajmniej taką mam nadzieję. Zdjęcie obrazujące stan pracy:
Obrazek
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3274
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 103

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Jakiej taśmy klejacej użyłeś - czy takiej przezroczystej? Jesli tak, to nie wiem czy po latach taśma taka nie puści. Mam bardzo stary album ze zdjęciami - ma pewnie ze 30 lat - w którym zdjęcia były przyklejane taką taśmą. Wszystkie odpadły. Być może obecnie tasmy te są lepsze. W tamtych zamierzchłych czasach często stosowano tzw. komponenty zastępcze.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Julek
Posty: 24
Rejestracja: pt lis 11 2005, 19:41

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Julek »

Cześć,
taśmy użyłem zwykłej - przezroczystej, chińskiej, za parę złotych. Mój błąd, bo nie pomyślałem o trwałości (a raczej nietrwałości) kleju takiej taśmy, ale to wszystko i tak zostanie oklejone trawą z arkusza, która w pewien sposób będzie to trzymała. Zresztą, za 30 lat to sobie może puszczać, zrobi się od nowa. ;-)

Pozdrawiam i dziękuję za rady. :)
Julek
Posty: 24
Rejestracja: pt lis 11 2005, 19:41

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Julek »

Podstawka jest już prawie gotowa. Została oklejona w całości trawą modelarską, na boki naklejone zostały jakieś krzaczko-zarośla. Przez środek toru biegnie ścieżka - to typowe dla kolei wąskotorowych.

Do skończenia podstawki pozostało jedynie obkleić jej 3 pozostałe boki białym brystolem. Jeden już obkleiłem. A do skończenia całego zestawu - na tender wkleić kopę węgla, a między tendrem a parowozem dokończyć montażu pomostu. No i rzecz jasna - w gablotce wygospodarować miejsce na model.

Oto fotografie:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam!
Pawli
Posty: 126
Rejestracja: wt maja 02 2006, 21:56
Lokalizacja: Szczecin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pawli »

Ja to bym jeszcze jakiś znak dla urozmaicenia dał ;-)

Pozdrawiam
Pierwszy Model - Messerschmitt Bf 109 G-10
Catalina – Relacja

Kto czyta ten błądzi, kto skacze ten rządzi - Le Parkour
Julek
Posty: 24
Rejestracja: pt lis 11 2005, 19:41

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Julek »

Model został skończony już w piątek, ale jakoś nie miałem dużej ochoty wrzucać tu tej informacji. ;)
Na tender został naklejony pokruszony węgiel - i tyle. To koniec. Model ustawiony w gablotce na podstawce. Teraz pod nóż i klej poszedł kolejny model (czas nie jest bynajmniej po to, by go marnować :) ), ale o tym w kolejnej relacji. Zdjęcie tylko jedno, bo w całej relacji było ich już tyle, że nie ma co zaśmiecać. Proszę:
Obrazek
Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ