KALKOMANIA DO MODELI KARTONOWYCH

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
MarcinS
Posty: 148
Rejestracja: czw lis 27 2003, 10:43
Lokalizacja: Pabianice/PLL

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MarcinS »

Pomysl kalek na karton wydaje mi sie sztuczny, ale jak ktos naprawde chce to przeciez moznz wziasc te od kolegow plastikowcow.
http://www.squadron.com/SearchResults.a ... &Submit=Go
Pozdrawiam
MarcinS
Awatar użytkownika
Adamowicz
Posty: 153
Rejestracja: pt lut 18 2005, 8:28
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki
x 13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Adamowicz »

Witam wszystkich.
Chciałbym przypomnieć, że są dostępne podkłady do kalkomanii przeznaczone dla drukarek atramentowych i chyba też laserowych. Cena za 1 arkusz A4 to 25 zł, a za trzy ok. 70 zł (plus koszty wysyłki). Dostępne są u producenta zza oceanu w cenach odpowiednio 2,50 USD i 6,90 USD (plus koszty wysyłki). Była już o tym mowa na forum. Można je znaleźć pod hasłem "Bare Metal Folie" -> BMF.
Jeśli ktoś koniecznie chce sobie opracować nowe oznaczenia lub napisy eksploatacyjne - wolna droga!
fojer1
Posty: 188
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 11:21
Lokalizacja: Ruda Śląska/Berlin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: fojer1 »

Adamowicz pisze:Witam wszystkich.
Chciałbym przypomnieć, że są dostępne podkłady do kalkomanii przeznaczone dla drukarek atramentowych i chyba też laserowych. Cena za 1 arkusz A4 to 25 zł, a za trzy ok. 70 zł (plus koszty wysyłki). Dostępne są u producenta zza oceanu w cenach odpowiednio 2,50 USD i 6,90 USD (plus koszty wysyłki). Była już o tym mowa na forum. Można je znaleźć pod hasłem "Bare Metal Folie" -> BMF.
Jeśli ktoś koniecznie chce sobie opracować nowe oznaczenia lub napisy eksploatacyjne - wolna droga!
Tylko jak na tym zrobi białe napisy :?: :?:
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

"Bare Metal Folie" to błyszcząca folia metalowa, samoprzylepna, w różnych odcieniach polerowanej stali czy aluminium. W Żywcu był model samolotu właśnie tym oklejony. Zaryzykuję twierdzenie, że raczej ma niewiele wspólnego z kalkomanią .
Awatar użytkownika
Piter
Posty: 575
Rejestracja: pt kwie 30 2004, 9:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piter »

Wujku moje stwierdzenie nie było skierowane do ciebie bezpośrednio, a i Twoje podejście do modelarstwa znam z forum. Nie mam nic przeciwko takiemu właśnie podejściu, oboje widzimy bezsens robienia kalek do modeli kartonowych ale chyba nie chodzi o to że model kartonowy z kalkami nie będzie już kartonowy i że wogóle to odstępstwo od klasycznego klejenia itp... itd...
Ten temat już kończe ...

Jeśli chodzi np. o możliwość wykożystania kalek z modeli plastikowych to istnieje problem w różnicy skali pomiędzy kartonem a plastikiem.
Co do zastosowania tego typu dodatków pozostaje nam chyba możliwość wykonywania kalkomanii na zamówienie - całe szczęście mnie to nie dotyczy :)

Pozdrawiam - Piter spokojny i nie rozpoczynający już więcej awantur :)
Bismarck GPM
Missouri
SH-60B
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

:(

Piter daj już sobie spokój ... piszesz że stwierdzenie nie było skierowane bezpośrednio do mnie .
A ja na poprzedniej stronie wyczytałem bardzo dokładne i precyzyjne sformuowanie : " Wujku ale czemu ty się tak czepiasz ... "

Zabawne .

Wujek .
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

kierownik pisze:"Bare Metal Folie " to błyszcząca folia metalowa
Kierowniku, masz rację jeżeli chodzi o nazwę produktu. Jednak "Bare-Metal Foil Co" to również nazwa firmy i właśnie pod tym hasłem można znaleźć informację na temat filmu/papieru do domowej produkcji kalkomani. A oto link:

http://www.bare-metal.com/decals/decal_paper.html

Pozdrawiam!
Piotr
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
Awatar użytkownika
PITERPANZER
Posty: 520
Rejestracja: sob mar 19 2005, 18:09
Lokalizacja: Gdańsk
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PITERPANZER »

Gdy temperatura w tutejszym watku opadla ,wrócę do tematu głownego.
Czytam ten wątek od początku i nie znalazłem choć jednej refleksji i pytania czy takie kalki wogole egzystują na rynku.Odpowiem od razu ,są do modeli plastikowych w skali 1-25 i 24.Uzywałem ich i jestem zadowolony z efektu.Większość wad jest czysto hipotetyczna dla malujących modele,bo kolorowe numery ,litery czy krzyze są na bezbarwnym podlozu i nie ma problemu z dobraniem odcienia podłoża jak pisał Jurek.Kalka zawierająca rózne nazwy własne, godla czy napisy okolicznosciowe daje wieksze pole manewru modelarzowi, jesli chodzi o dobór jednostki,czasem pozwala na wierne wykonanie na podstawie archiwalnego zdjęcia.Jeśli chodzi o koszta to patrząc na kalki z Techmodu wydawane jako uzupelnienia do skali 1-35 kształtują sie w cenie14 zł za arkusz.Dołaczane do róznych wydawnictw nie powodują skokowego wzrostu ceny za zeszyt. Czy to dużo czy mało,każdy ma swoją odpowiedz.Alternatywą dla kalek ,dla osób malujących pozostają szablony.Taki szablon z godłami w postaci blaszki fototrawionej wydal Eduard..Dla mnie ciekawą propozycją byly by kalki do polskich pojazdow z okresu II wś z obu frontów. (Czesiu strzał w dychę)
Poniżej pokazę posiadane kalki do modeli w skali 1-25.Ocenicie sami.Teraz tylko jedno zdjęcie modelu 1-25 ,niekartonowego,malowanego aero z użyciem kalek.
Obrazek
A teraz fotki cześci kalek do skali 1-25(24), które można spotkać na rynku.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazek
A teraz pokaże 2 kalki uniwersalne do skali 1-35. Przeskalowanie ich do 1-25 byłoby ciekawą alternatywą dla malujących modele,może też zachęciłoby innych do zmiany kamuflażu,chociażby po to ,aby na wystawach nie oglądać kilku jednakowo malowanych modeli koło siebie.Marzeniem są takie kalki do polskich shermanów.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Alternatywą dla waloryzujących i malujących modele zostają szablony.Niezależnie od umiejetnosci poslugiwanie sie nimi jest o wiele trudniejsze niz kalkami,a efekt nie zawsze wynagrodzi nakłady pracy.
ObrazekObrazekObrazek
Podsumowując, gdyby kalki byly szerzej dostępne jako uniwersalne lub celowane ,poszerzyły by mozliwości waloryzacji i grono malujących swoje modele.
A na rynku zawsze pierwsze będzie prawo popytu i podazy.
I jeszcze jeden model ,teraz kartonowy,malowany z położoną kalką.
Obrazek
Pozdrawiam i zapraszam PITERPANZER
ZAPRASZAM NA FORUM BROŃ PANCERNA W SKALI 1-25
Obrazek
ODPOWIEDZ