Model Ursusa C-45

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderatorzy: kartonwork, kierownik

Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 24
Rejestracja: ndz lut 26 2006, 10:12
Lokalizacja: Oborniki Śląskie

Model Ursusa C-45

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ursus »

Witam!!!


Mam zamiar zrobić model Ursusa C-45. Jednak moje umiejętności nie są zbyt duże. Jeśli ktoś z Was posiada jakieś rysunki, zdjęcia własnych modeli i różnego rodzaju wskazówki to proszę serdecznie o pomoc. ;-) Zauważyłem, że tutaj w szczególności pisze się o modelach kartonowych jednak jeśli ktoś mógłby mi pomóc zrobić z innych materiałów to również proszę o pisanie.

Z góry dziękuję!!!
Serdecznie pozdrawiam!!!


Ursus
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 24
Rejestracja: ndz lut 26 2006, 10:12
Lokalizacja: Oborniki Śląskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ursus »

Ponawiam moją prośbę.
Mam już jakąś większą cześć ciągnika zrobioną. Potrzebuje teraz koła do niego - tylne. Doradzili mi znajomi, że najlepiej chyba będzie zrobić te koła takim sposobem jak w temacie z Krazem. W moim przypadku koła będą wytoczone z drewna - pozostanie tylko ten bieżnik. Dlatego zwracam się do Was z prośbą Szanowni Forumowicze - Czy mógłby ktoś z Was opisać mi dokładnie i ze szczegółami jak zrobić taki bieżnik (co kupić, gdzie itd) i przede wszystkim po polsku.
Oto link do tego tematu o Krazie:

http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopi ... light=kraz

Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie!


Ursus
Obrazek
Obrazek
Na półce: Ursus C-45 skala 1/15
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Ursus pisze: jak zrobić taki bieżnik (co kupić, gdzie itd) i przede wszystkim po polsku.
A więc po polsku i ze szczegółami:

Trzeba pójść do sklepu obuwniczego. Kupić parę butów - najlepiej z firmy "Chełmek". Buty należy założyć na nogi zgodnie z ich przeznaczeniem.
Wspomniałem o firmie "Chełmek" - ta firma stosuje bardzo dobry karton na pudełka. I to pudełko posłuży do zrobienia bieżników kół Twojego traktorka.

Dalej należy udać się do innego sklepu i zakupić linijkę, ołówek, nożyczki i klej "Wikol" lub podobny. Niestety nie znam adresów sklepów w Twoim mieście - ta porada nie jest zatem zbyt szczegółowa.

Potem wystarczy pojechać na najbliższe pole, odszukać traktor, odrysować bieżnik (lub ślady traktora - to już gotowa wersja 2D!) , narysować go na kartonie w skali, wyciąć i nakleić za pomocą "Wikolu" na koła.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 24
Rejestracja: ndz lut 26 2006, 10:12
Lokalizacja: Oborniki Śląskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ursus »

Jak ja kocham jak ludzie uświadamiają mi, że jestem idiotą :D (bez obrazy nie mam pretensji do Ciebie)
Ale śmiać mi się chce ze mnie, że sam nie wpadłem na to :lol:
Super - wielkie dzięki - mam nadzieję, że wyjdzie.

P.S. A ten karton to jakiś specjalny oni mają???
Obrazek
Obrazek
Na półce: Ursus C-45 skala 1/15
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Ten karton to był żart (częściowo - sam lubię pudełka po butach). To jedna z wielu możliwości.
Najlepszy jest jednak karton modelarski (ze sklepu modelarskiego lub plastycznego) o grubości 1mm - a taki chyba będzie Ci potrzebny.
A skoro wspomniałeś o Krazie - jest lepsze koło "do traktora"

http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopi ... highlight=
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 24
Rejestracja: ndz lut 26 2006, 10:12
Lokalizacja: Oborniki Śląskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ursus »

No moje koło ma wyglądać mniej więcej jak to na tym zdjęciu - tylko skala 1:15. To od ładowarki raczej nie będzie pasowało - chociaż gdybym robił niemiecki odpowiednik Ursusa - Lanz Bulldoga to niektóre modele miały podobny kształt bieżnika. Co to grubości kartony modelarskiego to 1mm będzie chyba za mały. Chyba, że to się jakoś warstwami robi??


Obrazek
Zdjęcie pochodzi ze strony: www.traktor.lipno.pl
Obrazek
Obrazek
Na półce: Ursus C-45 skala 1/15
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Koło do ładowarki to przykład wykonania. Musisz z niego wyjąć esencję pomysłu dla siebie ;-)
Karton 1mm oczywiście trzeba skleić warstwami. Gdybyś to robił z kartonów pudełkowych byłoby więcej warstw, oprócz tego karton 1mm jest wygodniejszy do cięcia.
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 24
Rejestracja: ndz lut 26 2006, 10:12
Lokalizacja: Oborniki Śląskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ursus »

Napewno spróbuje tylko kółka muszą do mnie przyjechać od tokarza ;)

P.S. Budowałeś już jakis model ciągnika albo podobnej maszyny??? A może interesujesz się tym :) ??
Obrazek
Obrazek
Na półce: Ursus C-45 skala 1/15
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Zbieram ciągle dokumentację do Lanza Bulldoga - lub C45. Dla potrzeb stworzenia porządnego modelu ciągle jednak mam mało ...
Awatar użytkownika
Ursus
Posty: 24
Rejestracja: ndz lut 26 2006, 10:12
Lokalizacja: Oborniki Śląskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ursus »

Może mogę Ci jakoś pomóc?? Powiedz jakie najbardziej materiały Cię interesują??? Mam tego troszkę i ciągle zbieram więcej.
Obrazek
Obrazek
Na półce: Ursus C-45 skala 1/15
ODPOWIEDZ