*[Relacja/Inne] Podpora mostu kolejowego

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
hamfast
Posty: 44
Rejestracja: czw mar 23 2006, 7:50
Lokalizacja: Głogów, Wrocław, Opole

*[Relacja/Inne] Podpora mostu kolejowego

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: hamfast »

Witajcie !
To mój pierwszy poważny temat na tym forum :)
Likla lat temu skończyłem studia budowlane, jestem Panem Inżynierem :)))))))). Teraz kończy te same studia moja najlepsza przyjaciółka. Pisała pracę o modernizacji mostu kolejowego w naszej miejscowości. I tak jakoś, od słowa do słowa i ugadaliśmy się, że można by zrobić model mostu. Niestety, żeby model nadał się jej w pracy - żeby było na nim widać potrzebne szczegóły - model musiałby mieć ok. 3,5 m długości. Za dużo.
Stwierdziliśmy zatem, że postaramy się zrobić model podpory nurtowej mostu.
A teraz sie pochwalimy:
Model jest duży, ok. 55 x 20 x 30 cm Cały szkielet robiony był z kartonu od 2 do 7 mm grubości
Obrazek

Tak wyglądał wstępny szkielet
Obrazek

Cały bajer w modelu był w tym, żeby dokładnie pokazać przekrój podpory, jej konstrukcję
Obrazek
Obrazek

W rezultacie zrobiliśmy dwa modele - podpory przed modernizacją, tak, jak ją jeszcze niemiec zrobił i drugą, po zmianach
Obrazek

Model jest rozkładany, żeby pokazać całą podporę i jej przekrój
Obrazek
Obrazek

Stwierdziliśmy, że na zdjęciach trzeba by postawić obok modelu jakiś "odnośnik" żeby widać było wielkość modelu. Model jest interesujący dla studentów BUDOWNICTWA, więc chciałem postawić flaszkę, ale nie wiem czemu - nie zgodziła się :). Ale książka, która jest na zdjęciu jest dość znana u nas na uczelni, więc stanęło na książce.

Obrazek

I Jak ?

Wstawię jeszcze za parę dni ostateczne zdjęcia ukończonej makiety, a na razie jeszcze zdjęcia mostu w rzeczywistości, dla porównania:
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
hamfast
Posty: 44
Rejestracja: czw mar 23 2006, 7:50
Lokalizacja: Głogów, Wrocław, Opole

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: hamfast »

Kurczę, najważniejszego nie napisałem:
Model jest w skali 1:25, w całości wykonany na podstwie zdjęć i rysunków technicznych, które udało się uzyskać od Wykonawcy prac oraz "wizji lokalnej".
Geometria wykreślna wielką nauką jest. I bardzo przydatną. Przynajmniej modelarzom.
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Myślę że to będzie duży plus na obronie i ożywi często znudzoną komisję która moze to docenić. Przypilnujcie tylko by się gdzieś nie walnąć z rozstawem i ułożeniem zbrojenia bo od razu to zauważą. To samo dotyczy wiązania cegieł bo widzę że docelowo to będzie hybryda.
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Awatar użytkownika
hamfast
Posty: 44
Rejestracja: czw mar 23 2006, 7:50
Lokalizacja: Głogów, Wrocław, Opole

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: hamfast »

Powiedz, o co ci chodzi z tym, że to będzie hybryda, bo nie bardzo rozumiem?

Co do pilnowania sie na obronie, to już niestety tylko sprawa mojej koleżanki, bo to ona będzie sie bronić. :)
Ale powiem ci jedno - właśnie to, ze robiliśmy model razem dało to, że nie powinna sie raczej walnąć przy rozstawach zbrojenia, czy też innych sprawach dotyczących wymiarów, technologii remontu czy zastosowanych materiałów.
Geometria wykreślna wielką nauką jest. I bardzo przydatną. Przynajmniej modelarzom.
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Powinienem użyć określenia hybryda w " ". miałem na myśli to iż konstrukcja jest mieszana ceglano żelbetowa. Część żelbetowa ma na celu jak wnioskuje wzmocnienie już istniejących przęseł murowanych.
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Awatar użytkownika
hamfast
Posty: 44
Rejestracja: czw mar 23 2006, 7:50
Lokalizacja: Głogów, Wrocław, Opole

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: hamfast »

Widzę, że rozmawiam z budowlańcem :)
Tak. Remont był wykonywany ze względu na zwiększenie obciążeń mostu - przystosowanie trasy do prędkości pociągów do 160v km/h oraz ze względu nato, że parę lat wcześniej, w czasie powodzi w 1997 most swoje przeżył.
Ceglany trzon podrpory został wzmocniony "koszulką" żelbetową i znacznie też wzmocniono fundament. Po osuszeniu dna okazało się, że stare fundamentysą podmyte, więc dla umocnienia całości mostu - tak to rozumiem, bo nie rozmawiałem o tym z Wykonawcą - wylano płytę denną, która też widać na modelu (fragment, bo płyta jest położona przez całą szerokość rzeki)
Geometria wykreślna wielką nauką jest. I bardzo przydatną. Przynajmniej modelarzom.
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Takim trochę niedoszłym budowlańcem :) Zachciało mi się studiować budownictwo jako drugi kierunek (tym razem zaocznie) jak już zacząłem pracować. Niemal skończyłem tylko od roku lub półtora nic nie robię by uzyskać dyplom. Teoretycznie wszystkie przedmioty pozaliczałem i chyba mam absolutorium. Trzeba by się wybrać na uczelnie i zobaczyć na czym stoję. Brak trochę czasu bo małe dziecko w domu i motywacji bo nie pracuje w tym zawodzie.
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Awatar użytkownika
hamfast
Posty: 44
Rejestracja: czw mar 23 2006, 7:50
Lokalizacja: Głogów, Wrocław, Opole

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: hamfast »

No to jak masz obsolutorium, to jesteś lepszy od naszego byłego Prezia :)
Ja niestety też nie pracuje w zawodzie, ale działam w tym kierunku.
Geometria wykreślna wielką nauką jest. I bardzo przydatną. Przynajmniej modelarzom.
Awatar użytkownika
hamfast
Posty: 44
Rejestracja: czw mar 23 2006, 7:50
Lokalizacja: Głogów, Wrocław, Opole

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: hamfast »

Obiecane zdjęcie końcowego efektu:

Obrazek

Model w "wersji" otwartej, bo zamknięte już było.

A teraz najważniejsze:

PRACA DYPLOMOWA OBRONIONA REWELACYJNIE!
TYTUŁ MAGISTRA INŻYNIERA ZDOBYTY !!! :kazanie: :kazanie: :kazanie:

Praca obroniona, model doceniony. Tak, jak pisaliście wcześniej - oprawa graficzna pracy - model, piękne tablice ze zdjęciami - wszystko to podwyższyło wartość pracy dyplomowej.


Jeszcze raz - GRATULACJE !!! :cmok:

PS. Te plamki na niebieskim tle wyszły dopiero na zdjęciu, w rzeczywistości są w ogóle niewidoczne !
Ostatnio zmieniony śr lip 19 2006, 7:38 przez hamfast, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ZbyszekS
Posty: 393
Rejestracja: pn maja 24 2004, 15:10
Lokalizacja: Milanówek
x 26

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZbyszekS »

Bardzo ładny model - gratuluję! :spoko:
A Pani Magister Inżynier gratuluję podwójnie! :spoko: :spoko:

:usmiech:
Na warsztacie: Leopard 2A5, J6K1 Jinpu
Zawieszone: Pogoria, XP-61E
Archiwum: Saab J35 Draken, Pietropawłowsk, F/A-18F Super Hornet, Churchill, MiG-21, Mirage III EA, Bf-109 K-4
-----------------------------
Wspieram .oO R357
ODPOWIEDZ