*[Relacja/Samochód] EMF-30 Roadster

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
binoz
Posty: 14
Rejestracja: czw wrz 01 2005, 20:22
Lokalizacja: Radom

*[Relacja/Samochód] EMF-30 Roadster

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: binoz »

Zachęcany ze wszystkich stron (a najbardziej chyba z góry), postanowiłem przeprowadzić swoją pierwszą relację z budowy na forum.
Będzie to model samochodu EMF-30 Roadster z 1912 roku, wydany przez WAK.
Model miał być krótkim przerywnikiem w klejeniu F-117, w założeniach miałem go sklejać jakiś tydzień, a to już prawie drugi miesiąc leci. No cóż, medycyna radziecka zna takie przypadki jak - chroniczny brak czasu, chęci, lub inne zajęcia wymyślane przez nasze ładniejsze połowy - (niepotrzebne skreślić).
Z dużą pomocą Maćka – Kata udało mi się poskładać ten model do stanu przypominającego pojazd mechaniczny.
Relacja będzie dość szybka, bo mam już prawie wszystko – zostały lampy i plandeka.


Dość gadania pora na jakieś konkrety:

Rama - model zacząłem standardowo, od ramy i nie było z nią żadnych problemów, wszystko podklejone, wycięte, sklejone i pomalowane plakatówką.

Obrazek

Koła - najbardziej pracochłonny element wycinanki, postanowiłem zrezygnować z felgi dostępnej w wycinance, a w zamian zeszlifowałem wewnętrzną część opony i pomalowałem ją na szaro. Nie naklejałem też bieżnika, stwierdziłem, że wystarczy pomalować zewnętrzną część opony i będzie ok. Zdjęcie jeszcze przed malowaniem bieżnika

Obrazek

Silnik i sprzęgło - wszystko sklejało się bez problemów, oprócz poziomej belki (prawdopodobnie jest to element kolektora wydechowego), była ona zdecydowanie z długa, ale od czego ma się skalpel - rach ciach ciach i po krzyku :)

Obrazek

Obrazek

cdn..
Awatar użytkownika
binoz
Posty: 14
Rejestracja: czw wrz 01 2005, 20:22
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: binoz »

Zawieszenie - przyszła kolej na resory

Obrazek

Most przedni - autor wycinanki przewidział ruchome koła, jednak mój poziom modelarstwa nie jest jeszcze za bardzo zaawansowany, dlatego postanowiłem skleić wszystko „na sztywno”. Jest to mój pierwszy element wykonany z papieru i drutu.

Obrazek

Most tylni – trochę problemów miałem z uzyskaniem prawidłowego rozstawu kół. Po sklejeniu okazało się, że rozstaw tylnego zawieszenia jest szerszy o ok. 1cm od przedniego. Po "drastycznych cięciach" zmieniłem mój samochód z czterośladu na dwuślad.
Na zdjęciu pierwsze przymiarki, przed przyklejeniem.

Obrazek

Błotniki – tu zaczęły się schody. Kształtowanie takich powierzchni sprawia mi jeszcze trudności, ale po paru dobrych kwadransach wyszło to co widać na zdjęciu. Oczywiście udało mi się pochlapać tuszem przednią część błotnika, no cóż grube paluchy i nieobycie z retuszem (2 model retuszowany) robi swoje
:oops:

Obrazek

I jeszcze jedno zdjęcie - zawieszenie w komplecie, z widoczną plamą po retuszu :)

Obrazek

Obrazek

cdn..
Awatar użytkownika
binoz
Posty: 14
Rejestracja: czw wrz 01 2005, 20:22
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: binoz »

Nadwozie – wszystko posklejane w logiczną całość, w rzeczywistości wygląda trochę lepiej, niedokładności retuszu postaram się jeszcze poprawić.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

CZeść
fajny modelik! Na mojej stronie jest kilka zdjęć Roadstera w wykonaniu naszego forumowego kolegi Stacha48 - zawsze mogą Ci się przydać.
Pozdrawiam,
TAD
Awatar użytkownika
binoz
Posty: 14
Rejestracja: czw wrz 01 2005, 20:22
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: binoz »

Witam.
Miło mi poinformować, że po prawie trzech miesiącach budowy, z mojej „taśmy” zjechał dzisiaj ukończony samochód.
Nie obyło się bez wielkiego „babola”. Najbardziej widoczna część, czyli plandeka, wyszła strasznie krzywo i nierówno. No cóż, w następnych modelach obiecuje poprawę.

Ogólnie model sklejał się bez żadnych większych problemów, a ewentualne zauważone przez Was niedokładności na pewno nie są wadami wycinanki, ale moimi błędami.

Zdjęcia końcowe:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam Marcin.
Awatar użytkownika
Drasha
Posty: 20
Rejestracja: pt lip 21 2006, 23:26

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Drasha »

Super model.
Obrazek
Awatar użytkownika
Konrad Soltysiak
Posty: 57
Rejestracja: czw kwie 01 2004, 18:08
Lokalizacja: Grójec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Konrad Soltysiak »

Gratuluję ukończenia modelu. Jeżeli to Twój pierwszy model kartonowy to wielkie gratulacje :D Widać, że uniknąłeś wielu typowych błędów "wieku dziecięcego" w tym np brak retuszu. Następne modele będą na pewno coraz lepsze i docelowo będziesz wielkim Sokołem (bo chyba widziałem Radom w profilu ;-) )
Przy nabrzeżu wykończeniowym Luger Le Coureur 1776 (zestaw Shipyard)
Awatar użytkownika
binoz
Posty: 14
Rejestracja: czw wrz 01 2005, 20:22
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: binoz »

Witam.
Konrad – to nie jest mój „dziewiczy” model, ale czwarty w kolejności. Dzięki z a słowa uznania, zwłaszcza od Ciebie są miłe – bo byłeś moim wzorcem przy klejeniu T34. Co do wielkiego sokoła – to na razie jestem tylko małym pisklakiem sokołowym.
Pozdrawiam Marcin.
ODPOWIEDZ