Relacja z budowy HMS Bounty - skala 1:48

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Tempest, Edmund_Nita

Awatar użytkownika
Inicjator
Posty: 25
Rejestracja: pt cze 09 2006, 18:36

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Inicjator »

Ja moje deseczki tez najpierw mocze woda lub naparzam nad czajnikiem :D
Probowalem naciac dwie listewki jak na rysunku. Chyba tak trzeba robic tylko robi sie problem z dodatkowym wyginaniem listewek w plaszczyznie poszycia. Patrzac na model z przodu wyglada on jak "lezacy polksiezyc". Dodatkowe naciecie zwieksza wygiecie. Nie za bardzo to kojarze. Mam tez maly problem z wygieciem desek w przejsciu z boku na tyl statku (ponizej zaznaczylem je koleczkami).
Obrazek Obrazek
Mam nadzieje ze jakos i z tym sie uporam. Malo jest przeciez rzeczy niemozliwych w modelarstwie :lol:
Awatar użytkownika
Inicjator
Posty: 25
Rejestracja: pt cze 09 2006, 18:36

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Inicjator »

Witam po krotkiej przerwie. Prace nad deskowaniem trwaja. Udalo mi sie dodac kilka deseczek i rozwiazac polaczenie sterburty z paweza. Efekt ponizej.
Obrazek
Obrazek

Musze dolozyc jeszcze kilka krotkich deseczek na dziobie i rufie + troche deskowania na dole i sterburta bedzie zakonczona. Niestety jest to latwiejsza strona (prawie cala otwarta). Z bakburta bedzie wiecej roboty. Czesc juz jest zamknieta. Teraz czeka mnie wykonanie polaczenie bakburty z paweza. To chyba najtrudniejsze co do tej pory robilem, bo deseczka musi byc dopasowana z obu koncow (drugi koniec deseczki przylega do kila). Wiecej jak uporam sie z tym problemem. Aktualny stan deskowania na zdjeciach.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
syjek
Posty: 113
Rejestracja: wt cze 22 2004, 10:26
Lokalizacja: Łódź

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: syjek »

Uprzedzę zapowiedź (będzie ona za tydzień), że w 5 numerze "Modelarstwa Okrętowego" ukaże się 1 cz. cyklu artykułów dla szkutników pt. "Jak krok po kroku zbudować model z zestawu". Zaczniemy od poprawnego wykonania kadłuba, zwaloryzowania go, itp. rzeczy. Całość okraszona będzie ponad 30 rysunkami !

Może warto poczekać, bo moim zdaniem sporo można będzie wynieść z lektury tego artykułu.

Pzdr.
Sylwek
Awatar użytkownika
Inicjator
Posty: 25
Rejestracja: pt cze 09 2006, 18:36

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Inicjator »

Dzieki za informacje. Postaram sie zakupic ten numer.
Awatar użytkownika
Inicjator
Posty: 25
Rejestracja: pt cze 09 2006, 18:36

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Inicjator »

Musialem sobie zrobic przerwe w deskowaniu. Strasznie monotonne i nudne to zajecie. Jest jeszcze wiele innych rzeczy do zrobienia wewnatrz statku. Zaczalem od pieca.

Obrazek Obrazek

I tu maly problem. Zestaw nie przewiduje ceramicznych plytek naokolo pieca, a przeciez na kazdym statku take byly. Ponizej zdjecie podobnego pieca z HMS Victory.

Obrazek

Nie za bardzo mam pomysl z czego zrobic te plytki. Wymiary jednej to wg mnie ok 2x2x0,5 mm. Moze ktos ma pomysl z czego je wykonac.
Awatar użytkownika
Piter
Posty: 575
Rejestracja: pt kwie 30 2004, 9:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piter »

Wiesz co przy takich wymiarach nie bawił bym się raczej w wycinanie z kartonu pojedynczych kafelek ale nacioł bym odpowiednniej grubości tekture. Z tym że fajnie by było gdyby była szara. Następnie całość pokryć lakierem bezbarwnym do drewna. Wsiąkający lakier powinien nieco zmienić kolor tektury właśnie na taki jaki masz na zdjęciu. Dla uwidocznienia fugi można by delikatnie wetrzeć coś w szczeliny. Acha jeśli miał byś problemy z kolorem możesz zastosować tekturke jaką można w różnych kolorach dostać w sklepach dla plastyków (ta sztywniejsza ma około 0,4 - 0,5 mm). Delikatny połysk powinien załatwić lakier.
Pozdrawiam
Bismarck GPM
Missouri
SH-60B
Awatar użytkownika
Inicjator
Posty: 25
Rejestracja: pt cze 09 2006, 18:36

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Inicjator »

Probowalem jak proponujesz Piter. Calkiem niezle to wychodzi. Pomalowalem szary karton ciemna bejca a pozniej lakierem. Rzeczywiscie przypomina to plytke ze zdjecia. Ciagle jeszcze pracuje nad fugami (nie wychodza mi one tak jak tego chce). Probowalem naciac karton a nastepnie wypelnic to miejsce biala farba. Efekt mizerny bo farba wypelnia kazde naciecie i wydac jak na dloni wszystkie niedociagniecia i przeciagniecia. Moze po prostu namaluje fuge na kartonie bez nacinania. Musze zobaczyc jak to wychodzi. Jak sie z tym uporam to przedstawie zdjecia do oceny.
Awatar użytkownika
Inicjator
Posty: 25
Rejestracja: pt cze 09 2006, 18:36

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Inicjator »

Witam,
Po trzech roznych probach wykonania fug (1 - karton tylko naciety, 2 - fugi namalowane na kartonie, 3 - karton naciety a fugi wypelnione farba) uporalem sie z plytkami pod piec. Zostawilem ta ostatnia. Oto efekt:

Obrazek

Poprzednie proby nie wygladaly zbyt dobrze. Ta ostatnia jest do zaakceptowania, choc mozna by naniesc poprawki w kilku miejscach.
W miedzyczase powstalo tez wiadro z weglem (pokruszony grafit z olowka swietnie imituje wegiel) i beczka z woda (aby uzyskac efekt wody pomalowalem na niebiesko folie i wkleilem ja do wnetrza beczki). Zrobilem tez brakujace drabinki i podkoloryzowalem kilka beczek do ladowni (na zdjeciu tylko dwie - w rzeczywistosci jest ok 10 duzych plus ok 15 malych).

Obrazek

Ponizej zdjecia jak wyglada gotowe stanowisko kucharza i drabinki na miejscu.

ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Grzegorz75
Posty: 1000
Rejestracja: pt gru 09 2005, 14:34
Lokalizacja: GDYNIA
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grzegorz75 »

Ludziki :!: Koniecznie muszą być ludziki, szwendające się między pokładami :cool:
Awatar użytkownika
Inicjator
Posty: 25
Rejestracja: pt cze 09 2006, 18:36

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Inicjator »

Racja grzegorz1975. Juz od dawna o tym mysle. Fajnie by bylo miec kapitana Bligh, kilku oficerow i marynarzy, ogrodnika i kucharza. Musze poszukac jakiejs stronki sklepu z figurkami. Ta z ktorej kupilem zestaw ma figurki ale w innej skali. W 1:48 sa tam tylko figurki z II wojny.

ps. Czy figurki na twoim holowniku byly w zestawie czy dokupowales je sam?
ODPOWIEDZ