co kleic jako pierwszy model kartonowy?? poterzebuje pomocy

Hyde Park czyli "magiel" ale w granicach rozsądku

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

dawsio

co kleic jako pierwszy model kartonowy?? poterzebuje pomocy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dawsio »

A wiec tak: Nigy nie kleiłem zadnego modelu kartonowego i chciał bym spróbować. Ogladałem relacje karaweli mulczasa i bardzo mi sie spodobała ponieważ żaglowiec wyglada jak drewniany. Co proponujecie na początek? czy kupic jakiś gotowy zestaw, czy może gazetę jakąś?
Awatar użytkownika
lehcyfer
Posty: 485
Rejestracja: pt lis 11 2005, 18:19
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lehcyfer »

Zapomnij o żaglowcach - nawet jak skleisz kadłub, to nie przebijesz się przez gąszcz lin i bloczków. Na początek sklej kilka modeli o niewielkim stopniu skomplikowania - np. samoloty czy bardzo uproszczone modele stateczków itp. Przeglądnij linki z tego wątku - możesz z sieci pobrać darmowe modele - są ich dostępne tysiące - wybierz coś co ci się podoba i jest b. proste. Sklejaj te proste modele tak długo, aż opanujesz technikę ich czystego wycinania, formowania, klejenia - po prostu opanujesz warsztat modelarza, a potem już sam będziesz wiedział, klejenie czego bardziej ci podchodzi.

Powodzenia :)
- Do not try to make a model. Instead only try to realize the truth.
- What truth?
- There is no model. Then you will see that it's not the model that you make, it is only yourself.
dawsio

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dawsio »

najbardziej opowiadały by mi nie zaglowce ale jachty. Znaczy jednostki zaglowe o ozaglowaniu np. typu slup, jol, kecz itp bo na takich jednostkach to duzo sie napływałem i znam sie troche na olinowaniu stałym i ruchomym. Statki też mogą być :D . Zabieram sie za szukanie. Mam nadzieje ze moge oczkiwać pomocy w budowie ze strony forumowiczów.

edit:
znalazłem cos chyba prostego :oops:. Jest to taksówka, a znajduje sie ona na tej stronie. http://www.card-models.com/free_models.php
Szukam dalej moze znajde cos lepszego.
edit2:
Znalazłem super model :twisted: . Jest to VW T1. Ponieważ jestem zakochany w tym samochodzie chce go zrobić. Wydaje mi sie, ze jest on trudniejszy od taksówki wiec chyba go narazie nie zrobie ale mam na dzieje ze w najbliższej przyszłości dam rade.

Relacje z budowy taksówki zrobic w tym temacie czy utworzyć nowy? Chyba lepiej nowy nie? I jakiej grubości będzie mi potrzebna tektura, papier czy co tam jeszcze?

PS: Co do modelarstwa pojętego ogólnie to mam małe doświadczenie bo kleiłem juz kilka (chyba 7 w tym 2 nie skończone z powodu lenistwa ale kiedys je skończe) modeli plastikowych
Awatar użytkownika
lehcyfer
Posty: 485
Rejestracja: pt lis 11 2005, 18:19
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lehcyfer »

Zacznij od przeczytania wszystkich artykułów w dziale ABC Modelarstwa. Potem przeczytaj jak najwięcej wątków w archiwum - są tam "odchudzone" wątki z budowy ukończonych modeli - w wielu jest mnóstwo praktycznych wskazówek i porad dotyczących modelarskich problemów. Przeleć tytułami wątki w Tu projektuje i wykonuje i jak któryś tytuł wyda ci się interesujący, przeczytaj ten wątek.

Wydrukuj taksówkę, albo poproś o jej wydrukowanie w dobrym punkcie ksero - zrób to na trochę grubszym papierze - gramatura (czyli waga na powierzchnię arkusza) pomiędzy 130 a 180g - możesz np. użyć brystol - kartki z bloku technicznego. W ksero, jeśli poprosisz, też mogą wydrukować tobie na przyniesionych kartkach (tylko oczyść krawędzie z ew. resztek kleju) - może wyjść to taniej.

Modele drukuj zawsze w dwóch-trzech egzemplarzach. W ten sposób jeżeli coś sknocisz, będziesz mógł to po prostu wyrzucić i wyciąć nową część z innego arkusza. Jak nauczysz się sklejać gięte pudełka, wróć do tego modelu i spróbuj go skleić na styk - rozcinając wszystkie elementy po liniach cięcia. Jeżeli ci się uda to jesteś gotów sklejać trudniejsze modele z dobrymi rezultatami. Wprowadzaj w klejone przez ciebie modele ulepszenia - jeżeli wydaje ci się że potrafisz coś zrobić tak by wyglądało lepiej niż to co wymyślił autor sklejanki, spróbuj to zrobić - bądź odważny ;-) - eksperymentuj.

I przyzwyczaj się, że modelarstwo to dziedzina w której podstawową rolę gra doświadczenie - czyli klejenie modeli, wyciąganie wniosków w czasie ich budowy i wcielanie ich w życie. Wzorem modelarza jest dla mnie Syzyf, który zaczął stosunkowo niedawno, ale wciąż eksperymentując i próbując nowych rzeczy o których wyczytał na forum, czy które przyszły mu do głowy doszedł do rezultatów których wielu mu zazdrości :) Koniecznie wielokrotnie przeczytaj jego relację z Wodnika - zwłaszcza że interesujesz się żeglarstwem.

Jeżeli chodzi o jachty, widziałem w sklepie modelarskim model jachtu America - mógłby to być twój docelowy model po sklejankach z sieci.

Powodzenia :)

EDIT:
Do prezentacji modelu załóż nowy wątek, albo zmień nazwę tego. Zanim zamieścisz zdjęcia poczytaj uważnie wątki w dziale Tu się nauczysz jak się pochwalić
- Do not try to make a model. Instead only try to realize the truth.
- What truth?
- There is no model. Then you will see that it's not the model that you make, it is only yourself.
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Podpowiedzi lehcyfera są cenne .

Możesz też pójść inną , polecaną przez Wujków , drogą . Bez drukowania ale także tanio . Bardzo ładne i proste na dobry początek (sklep wybrany przypadkowo - jest na stronie Kartonwork) :
http://paper-hobby.com/shopp/index.php? ... ca5adfa4db

Od takich wycinanek za parę złotych powinno się zaczynać . Najpierw te kanciaste - pudełkowe , nauczysz się kleić pudełka . Później te okrągłe w kształtach , nauczysz się kleić rurki . Jeśli już będziesz umiał to ... te o kształtach "łączonych" .

Dopowiem jeszcze coś o czym nie pisałem na Kartonowym Worku lecz jest warte zastanowienia .
Nie staraj się za wszelką cenę kleić tego co ci się podoba , klej to co jesteś w stanie skleić . Wybierając skomplikowany model "tego czegoś" (np. samolotu bo tylko samoloty ci się podobają) szybko przekonasz się jak estetyczne klejenie papieru jest trudne ... do papierowego modelarstwa się zniechęcisz bo model cię przerośnie .
Wybierz model prosty i sklej starannie . Efekt cię ucieszy i zaczniesz lubić NIE SAMOLOTY,OKRĘTY, czy INNE ... TYLKO TO CO ROBISZ ŁADNIE . WTEDY POLUBISZ MODELARSTWO .

To jest klucz do "zostania modelarzem" .

Wujek .
dawsio

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dawsio »

Mi sie te taksówka nie podoba a jednak chce ja skleić bo wydaje mi sie prosta. Pierwszy model kleic lepiej ze skrzydełkami czy odrazu na styk? Jakiego kleju używać? Przeczytałem prawie wszystko w ABC modelarstwa ale nadal dużo niewiem (chyba zadużo na jeden raz :oops: ). trzeba impregnować papier?
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

A ja ci, sloneczko, proponuje inna taktyke.
Wez sie za cokolwiek. Zrob to jak potrafisz, a jak nie potrafisz, to wyrzuc do kosza i jak ci starczy zapalu, zacznij od nowa. Jak ci sie uda cos zlozyc do kupy, to pokaz i wtedy popros o konretne rady.
A jak nie, to zawsze mozesz poszukac innego hobby. Zaoszczedzisz kilobajtow na serwerze.
Awatar użytkownika
lehcyfer
Posty: 485
Rejestracja: pt lis 11 2005, 18:19
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lehcyfer »

Najpierw sklej tak jak go autor zaprojektował, a potem jeszcze raz, wprowadzając zmiany, próbując sklejać elementy na styk, podklejając to co ci się pofałdowało przy pierwszym podejściu itp.

Przede wszystkim sklejaj - jeżeli chcesz wiedzieć czym różni się sklejanie z zaimpregnowanego papieru od sklejania z papieru bez dodatkowej obróbki, po prostu sklej dwa proste modele - ze zwykłego i z zaimpregnowanego.

Jeszcze jedna sprawa - nie licz zbytnio na porady jeżeli nie pokażesz efektów swojej pracy. Zacznij kleić, zrób coś, zamieść fotkę i dopiero wtedy spytaj się co możesz zrobić, żeby to wyszło lepiej - a najlepiej spytaj się najpierw samego siebie, zastosuj to co ci przyjdzie do głowy, zaprezentuj dwie fotki, pokazujące różnicę i wtedy powiedz - wyszło tak, chciałem lepiej, pomyślałem żeby ..., skleiłem jeszcze raz - różnica jest taka - może ktoś ma jeszcze jakiś inny pomysł jak to poprawić.

A jak jesteś zadowolony z rezultatu to napisz o tym :) A wszystkie porady od razu zastosuj budując kolejne wersje i nabywając cennego doświadczenia.

Powodzenia :)

P.S. Wujku, zdaniem o wyższości znajdowaniu zadowolenia z tego co się robi dobrze, bez względu na to co się robi - nad preferencją robienia rzeczy które się lubi, sprowokowałeś moje komórki do wytężonej pracy - pewnie długo będę jeszcze nad tym główkował... Dzięki :)
- Do not try to make a model. Instead only try to realize the truth.
- What truth?
- There is no model. Then you will see that it's not the model that you make, it is only yourself.
Grzegorz75
Posty: 1000
Rejestracja: pt gru 09 2005, 14:34
Lokalizacja: GDYNIA
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grzegorz75 »

dawsio pisze:Mi sie te taksówka nie podoba a jednak chce ja skleić bo wydaje mi sie prosta. Pierwszy model kleic lepiej ze skrzydełkami czy odrazu na styk? Jakiego kleju używać? Przeczytałem prawie wszystko w ABC modelarstwa ale nadal dużo niewiem (chyba zadużo na jeden raz :oops: ). trzeba impregnować papier?
tak , wielce interesujące jest to co ci się podoba , a co nie , trzeba o tym zakomunikować na forum . Zabierz sie chłopie do roboty , albo nie zadawaj pytań na które padły setki razy odpowiedzi. Poczytaj forum , a jak Ci się nie chce , to nie zawracaj gitary. Koledzy dali Ci chyba wysarczająco dużo wskazówek . Ja chcę jak wielu innych ogladać np co zbudował Enzo czy Essexa , a nie czytać po raz kolejny :"jakim klejem kleić" . Dzięki temu wypychasz interesujące relacje ze strony głównej . Fajnie !
Awatar użytkownika
lehcyfer
Posty: 485
Rejestracja: pt lis 11 2005, 18:19
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lehcyfer »

Kilka miesięcy temu, kiedy ponownie zacząłem się interesować modelarstwem, dla odświeżenia umiejętności skleiłem tankietkę TKS 1:72 ze strony japońskiego modelarza, skąd ściągnąć można ze dwadzieścia podobnych darmowych modeli.

Na pdf z tankietką są cztery sztuki - wydrukowałem to na zwykłym papierze ksero, pierwszy model sknociłem, drugi udało mi się skleić ładnie i dodatkowo, kanibalizując trzeci, zwaloryzować podwozie - w oryginale jest tylko rysunek na płaskim boku :lol:
Obrazek Obrazek
tak więc ostał mi się jeden:
Obrazek

Polecam modelik do ćwiczeń, zwłaszcza że na jednym arkuszu masz ich aż cztery - któryś w końcu ci się uda :)
- Do not try to make a model. Instead only try to realize the truth.
- What truth?
- There is no model. Then you will see that it's not the model that you make, it is only yourself.
ODPOWIEDZ