*[Relacja/Inne] Płyta lotniska - podstawka pod model 1:33

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Kuba:)
Posty: 34
Rejestracja: ndz gru 21 2003, 21:05
Lokalizacja: Rzeszów/Lublin

*[Relacja/Inne] Płyta lotniska - podstawka pod model 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kuba:) »

Witam,
z zamiarem zbudowania solidnej podstawki pod modele nosiłem się już od dawna, wczoraj zebrałem się ostatecznie i oto co z tego wyszło.
Za podłoże posłużyła mi sklejka 10mm o wymiarach 40x60cm. Betonowe płyty postanowiłem wykonać z gipsu, wylewając kilkumilimetrową warstwę na sklejkę. Krawędzie obszaru, który zajmować miał beton, ograniczyłem "bandami" z kartonu 1mm aby można było dokładnie i równo rozprowadzić gips po powierzchni sklejki. Kiedy całość przeschła na tyle, że była twarda, jednak przed całkowitym wyschnięciem, wytrasowałem linie podziału płyt przy pomocy rylca do linoleum. Smołę w połączeniach imituje gumowy klej o handlowej nazwie "fenopren" - jest czarny, łatwo się go leje i schnie relatywnie szybko. Ma tylko jedną wadę - nawet po całkowitym wyschnięciu pozostaje lekko błyszczący. Trawa jaka jest każdy widzi:) w rolce ze sklepu modelarskiego, podkleiłem ją dodatkowo aby skompensować grubość wylanego gipsu. Teraz zdjęcia:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Po wylaniu, przeschnięciu i wycięciu linii podziału. Niestety nie mam zdjęć z wcześniejszych etapów budowy. Ostatnie zdjęcie to zbliżenie na wycięte rowki.

Obrazek
Po całkowitym wyschnięciu gipsu usunąłem karton i wyrównałem papierem ściernym brzegi sklejki.

Obrazek
Papier ścierny, przygotowana sklejka i trawnik w rolce;)

Obrazek
Po zalaniu połączeń - klej schnie sobie w najlepsze, w tym czasie przygotowywałem trawę.

Obrazek
Obrazek
Obrazek[/URL]
Trawa przyklejona, płyty trochę poprzerastane trawą;), podstawka w zasadzie gotowa.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Krótka sesja zdjęciowa na próbę, za próbnik posłużył jeden z moich pierwszych modeli MiG-17 z Hobby Model.

Zastanawiam się nad dodaniem jeszcze żółtej linii coś a'la miejsce parkowania samolotów, albo oznaczenie drogi dojazdowej ale narazie nie zadecydowałem ostatecznie o jej kształcie (prosta przez całą długość a może koniec i miejsce postojowe?).

pozdrawiam,
Kuba
::Wszystko może trafić szlag. Jednocześnie.
Awatar użytkownika
Zgrywus
Posty: 75
Rejestracja: pn lip 10 2006, 23:44
Lokalizacja: Okolice Zamościa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Zgrywus »

WITAM!!
Nie chce być zlośliwy, ale ta makieta jest jakaś pusta(goła). Chociaż pomysł dobry.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony śr wrz 20 2006, 21:55 przez Zgrywus, łącznie zmieniany 1 raz.
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

A nie łatwiej było wydrukować tę płytę z części wydanych w jakiejś kartonówce? - tak, jak to jest w galeriach modeli z GPM? Warto było wyważać otwarte drzwi?
TAD
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3279
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 103

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

TAD - gipsowy beton lepiej chyba wyglada niż papierowy. W tej płycie miejsca łaczenia są chyba jednak za szerokie. I czy kształt poszczególnych płyt nie jest zbyt kwadratowy ? Powierzchnię poddałbym jeszcze "erozji" przy pomocy papieru ścirnego aby nie wygladała jak nowa.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
jacekkarolczak
Posty: 165
Rejestracja: ndz paź 17 2004, 17:09
Lokalizacja: Łódź

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacekkarolczak »

mnie się podoba - jedyne co bym zmienił to upaprał płyty betonowe śladami opon, plamami oleju i ogólnym brudem...
Dobrze do tego nadaja się suche pastele oraz jakakolwiek szara farba w bardzo rozcieńczonej wersji - 1:10 z wodą lub innym rozpuszczalnikiem ( jeśli to np Humbrol)
Crawling rulez
Kuba:)
Posty: 34
Rejestracja: ndz gru 21 2003, 21:05
Lokalizacja: Rzeszów/Lublin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kuba:) »

Zgrywus tam nie ma być nic więcej, bo to nie będzie makieta tylko podstawka na której będę fotografował modele.
Tad - wydrukowanie takich płyt to zbytnie uproszczenie sobie zadania nie dające najprawdopodobniej zbyt dobrego efektu. Tutaj można wręcz dotknąć faktury naprawdę bardzo przypominającej beton. Nie jest to dla mnie wyważanie otwartych drzwi tylko po prostu inna metoda.
Tempest - płyty to są dokładnie kwadraty, wyszedłem z założenia, że jest tyle lotnisk na świecie, i tyle sposobów wykonania takiej nawierzchni, że kształt prostokątny czy kwadratowy są równie prawdopodobne. To samo dotyczy się wielkości płyt - mają w skali 12x12cm czyli ok 4x4m w realu. Nie udało mi się znaleźć żadnej konkretnej normy która ustalałaby wielkość takich płyt więc obrałem taką pi razy oko logiczną wielkość. I zgodzę się co do szczelin - są za szerokie, ale niestety trudno to będzie teraz ładnie poprawić.

Mam zamiar jeszcze dodać żółte linie, plamy oleju, ślady opon (thx za pomysł:)) i innym brudem lotniczym (przejdę się po hangarze to poszukam pomysłów i zastanowię się nad sposobem wykonania). Całość postaram się na koniec czymś zabezpieczyć od kurzu, może lakier jakiś?
::Wszystko może trafić szlag. Jednocześnie.
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3279
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 103

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Może być bezbarwna matowa pactra - tyle że najlepiej byłoby psiknąc ja aerografem
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
ODPOWIEDZ