*[Relacja/Samolot] Ansaldo 1-A BALILLA MM 11/1981

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Raduss
Posty: 128
Rejestracja: wt cze 14 2005, 21:18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Raduss »

Te dwa srebrne prostokąty (jeden ukośny), to otwory ułatwiające dostęp do skrzynek amunicyjnych.Tablica wyglądałaby wtedy bardziej trójwymiarowo.:)
Co do poduszek- to wiem, że kładziono je pod "siedzenie" , ale nie jestem pewny ,czy za plecy.Może ktoś inny coś wie na ten temat więcej.
Nie zapomnij o wysokościomierzu z prawej strony kabiny.
Powodzenia w dalszej budowie.
Awatar użytkownika
VIPER GTS-R
Posty: 109
Rejestracja: sob lut 04 2006, 12:46
Lokalizacja: Biała Podlaska<->Warszawa
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: VIPER GTS-R »

Witam!
Nareszcie skończyłem kokpit. Od Jarka otrzymałem monografię, która mi się bardzo przydała. Wreszcie zobaczyłem, gdzie ma być ten wysokościomierz. Wielkie dzięki!
Moje wypociny:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Raduss: Niestety tablica była już wklejona, kiedy przeczytałem twojego posta. Próbowałem ją odkleić, ale wklejona została super glutem, więc dałem sobie z tym spokój. :( Z monografii wynika, że poduszki jednak były. Wysokościomierz oczywiście jest! :cool:
Kadłub:

Obrazek

Obrazek

Teraz kolej na stateczniki, które się robią z moją niewielką pomocą :D
Pozdrawiam! :papa:
Ostatnio zmieniony pn lut 05 2007, 13:19 przez VIPER GTS-R, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
VIPER GTS-R
Posty: 109
Rejestracja: sob lut 04 2006, 12:46
Lokalizacja: Biała Podlaska<->Warszawa
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: VIPER GTS-R »

Witam!
Stateczniki się skleiły :haha: Ja tylko rozdzieliłem stery, żeby wyglądało to jako tako (czyli po japońsku :haha: , bo teraz wysyp niszczycieli made in japan, więc i ja jestem na topie :haha: ). Fajne te emotki :!:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Naciągi i linki sterowe zamontuję na końcu, żeby ich nie uszkodzić. Cały kadłub wygląda tak na tym etapie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do czepialskich: Rury wydechowe są zamontowane prowizorycznie-jutro będą równo. ;-)
To tyle.
Pozdrawiam! :papa:
Ostatnio zmieniony pn lut 05 2007, 13:22 przez VIPER GTS-R, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Sebastian B.
Posty: 288
Rejestracja: czw gru 23 2004, 13:35
Lokalizacja: Tichau

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sebastian B. »

A te rurki to tak ze 2 razy chudsze nie powinny być ?

PS. Ciekawe czy Moderator znowu anonimowo wytnie konstruktywną krytykę ?
Teoretyk ostatnio...
Awatar użytkownika
VIPER GTS-R
Posty: 109
Rejestracja: sob lut 04 2006, 12:46
Lokalizacja: Biała Podlaska<->Warszawa
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: VIPER GTS-R »

Witam!
Ostatnio coś się rozleniwiłem i mało powstało modelu, ale powoli do przodu.
Sebastian B.: Rury wydechowe powinny być rzeczywiście inne. Zmyliła mnie fotografia prototypu, na której były takie grube rury.
Co do konstruktywnej krytyki, to wydaje mi się, że dopiero w tym poście jest, bo w poprzednim na pewno konstruktywna nie była ;-)

Obrazek

Ponieważ wreszcie chyba jako tako opanowałem tryb makro, to jeszcze fotka kabiny.

Obrazek

Płatowiec wygląda tak na dzień dzisiejszy.

Obrazek

Niestety papier w tym modelu jest jaki jest, więc krawędzie natarcia wyglądają przez to fatalnie :( Na zdjęciach widać pęknięcia kartonu. Udało mi się to zamaskować częściowo suchym pędzlem, ale i tak nie jestem zadowolony z efektu.

Obrazek

Obrazek

Teraz pracuję nad płatem górnym, który jest jeszcze gorszy-ma ponad 23 cm rozpiętości. Katorga przy kształtowaniu :evil:
Na dzisiaj tyle!
Pozdrawiam! :papa:
Ostatnio zmieniony pn lut 05 2007, 13:27 przez VIPER GTS-R, łącznie zmieniany 1 raz.
Raduss
Posty: 128
Rejestracja: wt cze 14 2005, 21:18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Raduss »

Model wygląda dobrze. Niestety widać załamania na krawędzi natarcia skrzydła, zapewne wina starego kartonu.
Przy górnym płacie lekko nawilż śliną lub wodą krawędź, powinno pomóc.
Przyjemnego klejenia.
Awatar użytkownika
piotter
Posty: 203
Rejestracja: ndz lis 20 2005, 14:42

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: piotter »

Sprawdza się w takich sytuacjach formowanie np szprychą rowerową na podkładce. Fajnie formuje nawet długie kawałki.
No i niegłupie byłoby chyba posmarowanie BCG - utrwali kształt.
Pozdrawiam i czekam na jeszcze.
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...
Awatar użytkownika
Toff
Posty: 311
Rejestracja: wt lip 12 2005, 15:32
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Toff »

Ze starym kartonem też można sobie poradzić :) Tak to wyszło w moim P.24, a karton tam zdecydowanie nie zachwycał.

Obrazek

A tak w Lublinie, modelu też starszej daty i też na kiepskim papierze. Górny płat ma 41cm, czyli dwa razy po 20,5cm - prawie tyle co w twojej Balilli.

http://i22.photobucket.com/albums/b347/ ... n_fin1.jpg

A klucz do sukcesu to podwójna warstwa rozwodnionego wikolu i delikatne kształtowanie, bez pośpiechu i stopniowe zaginanie krawędzi natarcia po kilkanaście stopni za każdym pociągnięciem.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
VIPER GTS-R
Posty: 109
Rejestracja: sob lut 04 2006, 12:46
Lokalizacja: Biała Podlaska<->Warszawa
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: VIPER GTS-R »

Witam!
Na wstępie dzięki chłopaki za podpowiedzi. BCG użyłem do impregnacji dolnego płata, jednak wikol zastosowany przy górnym płacie okazał się zdecydowanie lepszy. Dzięki temu górny płat wyszedł trochę lepiej, choć też do ideału mu daleko :roll: Jest jak jest i tyle.
Wygląd górnego płata:

Obrazek

Obrazek

Skrzydło jest już zamocowane do kadłuba. Wszystko pasowało. Model ma na tym etapie bardzo fajną sylwetkę-aż się prosi, żeby go wznowić w opracowaniu komputerowym!!!
Efekt zmagań na tym etapie:

Obrazek

Obrazek

Sklejam teraz podwozie. Nic szczególnego. Jak coś dzisiaj jeszcze będzie do pokazania to wrzucę zdjęcia!
Pozdrawiam! :papa:
Ostatnio zmieniony pn lut 05 2007, 13:29 przez VIPER GTS-R, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
VIPER GTS-R
Posty: 109
Rejestracja: sob lut 04 2006, 12:46
Lokalizacja: Biała Podlaska<->Warszawa
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: VIPER GTS-R »

Witam!
Prace przy modelu trwają. Zostały do wykonania tylko naciągi. Zdjęcia nie są najlepsze, ale robione komórką w nocy i są jakie są :oops: . Cyfrówka musiała niestety wrócić do właściciela. Jeśli będę miał troszkę czasu, to zrobię lepsze. Na początek dla ciekawskich-produkcja śmigła.

1. Części składowe i zalane super glutem łopaty.
Obrazek

2. Łopaty po wstępnym szlifowaniu i oprofilowaniu wikolem "miejsc strategicznych" :haha:
Obrazek

3. Końcowy efekt łopatologii :haha:
Obrazek

Jak widać samolot stoi na własnych nogach :D Koła zrobione jak w Albatrosie

Obrazek

Obrazek

Płoza ogonowa:

Obrazek

Obrazek

Tradycyjnie zdjęcie całego płatowca:
Obrazek

Myślę, że za 2-3 dni model zostanie ukończony. Nareszcie wracam na studia i nie wiem dokładnie kiedy będę miał zrobić sesję zdjęciową. Na pewno dam jakieś fotki nie w terenie.
Pozdrawiam! :papa:
Ostatnio zmieniony pn lut 05 2007, 13:34 przez VIPER GTS-R, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ