H.M.S. Bounty - pomoc z żaglami...

Hyde Park czyli "magiel" ale w granicach rozsądku

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Inicjator
Posty: 25
Rejestracja: pt cze 09 2006, 18:36

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Inicjator »

Hej,
Duzo by pisac. Ponizej rysunek ktory powinien nieco rozjasnic wasze watpliwosci. Po lewej stronie uklad rei z pelnymi zaglami, po prawej ze zwinietymi. Link z wieloma cennym informacjami (znajdziesz tam tez prezentowane zdjecie z opisem):
http://koga.net.pl/content/view/441/400

Obrazek
sq2ihw
Posty: 106
Rejestracja: czw lip 14 2005, 14:57
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: sq2ihw »

Inicjator pisze:Hej,
Duzo by pisac. Ponizej rysunek ktory powinien nieco rozjasnic wasze watpliwosci. Po lewej stronie uklad rei z pelnymi zaglami, po prawej ze zwinietymi. Link z wieloma cennym informacjami (znajdziesz tam tez prezentowane zdjecie z opisem):
http://koga.net.pl/content/view/441/400
Teraz jeszcze pozostaje pytanie czy na HMS Bounty były opuszczane reje. Poza tym z tego co zauważyłem to jakby się kolega dthchc chciał wzorować tylko na tej grafice mogło by być kiepsko - gdzie on by bombram zmieścił :?: Dodatkowe pytanie to które reje były opuszczane górny marsel i bram reja czy też tylko któraś z nich :?: No i po ostatnie najważniejsze to takie ułożenie rej jest "po portowemu" tzn że jeżeli będzie choć jeden żagiel rozwinięty to nie będzie ono do końca poprawne :). No to chyba wszystko w tej materii :kazanie:.
*wszystko powyższe zostało napisane przeze mnie jako praktyka a nie teoretyka :). Proszę mieć także na to wzgląd. No i przede wszystkim także należałoby przyjrzeć się żaglowcom z tamtej epoki.
Pozdrawiam
Jarek

Niniejszy post jest zgodny z dyrektywami UE, a pisząca go osoba przeszła odpowiednie szkolenia i pozytywnie zdała egzaminy dające uprawnienia w zakresie pisania wiadomości w internecie.
dthchc
Posty: 9
Rejestracja: pt paź 13 2006, 15:28
Lokalizacja: Bogatynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dthchc »

Hey, hey :) Właśnie wróciłem i choć trochę czasu mnie nie było to nie próżnowałem... W sumie jeśli chodzi o model to narazie nic dalej nie ruszyło... Jednak udało mi się pożyczyć coś takiego jak "Anatomy of the ship - HMS Bounty" :) Poszukałem, poszperałem i według tej książki w Bounty położenie rei, czy to przy rozwiniętych żaglach, czy też przy złożonych, pozostaje bez zmian... Nie wiem na ile można ufać tej księdze, ale według tego, co inni piszą w internecie na temat "Anatomy of the ship", to można przyjąć, że tak ma być, jak jest napisane/narysowane... :)
Awatar użytkownika
Inicjator
Posty: 25
Rejestracja: pt cze 09 2006, 18:36

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Inicjator »

Ciekaw jestem gdzie w ksiazce "Anatomy of the ship - HMS Bounty" znalazles ze "w Bounty położenie rei, czy to przy rozwiniętych żaglach, czy też przy złożonych, pozostaje bez zmian". Ja przy budowie mojego modelu tez kozystam z tej ksiazki i nic takiego tam nie znalazlem. Wedlug mnie jest to kompletna bzdura wyssana z palca. Na kazdym zaglowcu reje sa ruchome, ale tylko czesc z nich zmienia polozenie w zaleznosci od rozwinietych czy zlozonych zagli. Ponizej zdjecie z w/w ksiazki. Porownaj je ze zdjeciem jakie prezentujesz na 1 stronie tego watku a zobaczysz roznice (tak miedzy nami to ciekaw jestem jak wygladalyby pelne zagle przy tamtym polozeniu rei).


Obrazek


Jesli to cie nie przekonuje to porownaj polozenie rei na zdjeciach plywajacej repliki Bounty (nie wiem dlaczego, ale posiada wiecej zagli)


Obrazek Obrazek


a takze na nowoczesnym zaglowcu Kaiwo Maru


Obrazek
Obrazek

Ze swiomi rejami z zaglami zrob jak uwazasz - to w koncu twoj model.
dthchc
Posty: 9
Rejestracja: pt paź 13 2006, 15:28
Lokalizacja: Bogatynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dthchc »

Jeżeli też korzystasz z tej księgi, to popatrz na rysunki od h1/1 do bodajże h1/5... Mogę się mylić, bo w końcu tak jak pisałem wcześniej jestem bardzo początkujący w tym temacie... A tak poza tym modeli Bounty jest od groma... I każdy różni się szczegółami... Chociażby rodzajem figury na dziobie... Widziałem i figurę kobiety w niebieskiej sukni, ale też i faceta w czerwonym kubraku (or something) Zdjęcie które przedstawiłem wcześniej, dałem dla przykładu... Nie rozumiem Twojej frustracji moim tematem... Poprosiłem tylko o wyrażenie opini na temat, czy ma być z żaglami, czy też bez... A z resztą już jakoś sobie poradzę... W końcu mogę popoprawiać jeśli coś będzie nie tak... Coś mi się wydaje, że dzisiaj lewą nogą wstałeś ;) Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Inicjator
Posty: 25
Rejestracja: pt cze 09 2006, 18:36

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Inicjator »

Sorki jak zle mnie odebrales. Chcialem troche rozjasnic temat skoro o to pytales. Nie jestem sfrustrowany tematem ani nie wstalem lewa noga, ale jak ktos pisze "Poszukałem, poszperałem i według tej książki w Bounty położenie rei, czy to przy rozwiniętych żaglach, czy też przy złożonych, pozostaje bez zmian..." to nie mozna nie zareagowac gdyz nie jest to prawda. Jak przyjrzysz sie rysunkom w ksiazce to zauwazysz na czesci z nich obrys zagli linia kreskowa. Zreszta o takiej rzeczy jak zmienne polozenie rei w tego typu ksiazkach sie nie pisze bo jest rzecz stosowana we wszystkich zaglowcach, a ksiazki z serii Anatomy of ... opisuja konstrukcje statku, wyposazenie i inne detale danego statku. Pozdrawiam i zycze pomyslnego zakonczenia pracy nad twoim modelem.
ODPOWIEDZ