Zgubne skutki zagranicznych wojaży czyli "makieta"

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Tempest, Edmund_Nita

rodzyn93

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rodzyn93 »

z tą makietą świetny pomysł.
mam pytanie. czy tory roco są takiej samej szerokości co piko? jeśli kupiłbym kolejkę piko to czy jeździłaby po roco (czy pasowała by szerokośc torów. z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Jędrek
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3275
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 103

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

rodzyn - tory wielkości H0 nieważne jakiego producenta sa tej samej szerokości. H0 określa skalę w jakiej wykonano model (1:87). Różnie natomiast bywa z wysokością szyn. Roco Hobby Line i Piko mają 2,5 mm chociaz połaczenie torów od tych producentów jest wykonalne ale trzeba uzyć troche siły bo złaczki Piko sa minimalnie węższe od złączek Roco. Po takim rozepchaniu złączki Piko szyną Roco połaczenie dwóch torów Piko jest kiepskie bo złączka nie trzyma jak przed jej "rozepchaniem". Pomimo tej samej wysokości szyny powstaje minimalny uskok, byc moze z powodu różnej wysokości podkładów ale nie mierzyłem tego suwmiarką. Lepiej tych torów nie "mieszać".

Makietę na razie zdemontowałem bo zaczynała negatywnie wpływać na moje zdrowie psychiczne - zaczynała pochłaniać coraz więcej powierzchni mojego pokoju i gotowała się do wyjścia do przedpokoju. Na razie trwają prace koncepcyjne a czy wyjdzie z tego "tort" czy "moduły" jeszcze nie wiadomo. Jedno jest pewne - trzeba wreszcie wysprzątać i ocieplić strych.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Bartosz B.
Posty: 747
Rejestracja: sob lip 24 2004, 21:02
Lokalizacja: Gorlice / Nonnweiler
x 7

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bartosz B. »

Tempest pisze:Jedno jest pewne - trzeba wreszcie wysprzątać i ocieplić strych.
to sie nazywa być pozytywnie zakręconym, czego to się nie zrobi dla hobby .
rodzyn93

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rodzyn93 »

sorki za ot, ale tez mam zamiar robić makietę. teraz mam pytanie, czy do sterowania 2-3 lokomotywami potrzebne jest sterowanie cyfrowe?
może zna ktoś stronę w stylu "ABC MODELARSTWA KOLEJOWEGO"?
z góry dziekuje :D
Awatar użytkownika
szpejarz
Posty: 310
Rejestracja: wt mar 04 2003, 21:28
Lokalizacja: Kraków (miasto Królewskie)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: szpejarz »

serwus

http://www.forum.martel.pl/

lepiej juz się nie da trafić
Norske Love 1:75 - początek krucjaty 2006 ... a dalej to się zobaczy :)
Awatar użytkownika
OldMan
Posty: 573
Rejestracja: wt lip 06 2004, 16:27
Lokalizacja: Zadupie PRL-u

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OldMan »

szpejarz pisze:serwus

http://www.forum.martel.pl/

lepiej juz się nie da trafić
To nie jest ABC, raczej XYZ :D
Pozdrawiam, Krzysztof "OldMan" Motyczyński
Awatar użytkownika
Piter
Posty: 575
Rejestracja: pt kwie 30 2004, 9:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piter »

rodzyn jak chcesz sterować 2-3 lokomotywami na raz niezależnie to cyfrowe sterowanie jest niezbędne - jeśli mają sobie jechać wszystkie na raz to może być zwykła zasilarka. Zresztą faktycznie sposobów na udoskonalenie kolejki jest multum a moje pomysły raczej opierają się bardziej na elektronice niż znajomości tematu :)
Pozdrawiam
P.S. Co do tego XYZ martela to chyba jednak fakt ale do odważnych świat należy :)
Bismarck GPM
Missouri
SH-60B
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3275
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 103

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

To już rocznica. Trzeba odkurzyć zabawki. Niestety odkurzenie było faktycznie jedynie odkurzeniem bo po tygodniowej aneksji jadalni na potrzeby miniaturowego kolejnictwa zostałem przegnany przez właściciela budynku (żona). Zdążyłem jednak wykonać kilka przymiarek i jedno zdjęcie. A oto wnioski z tej krótkotrwałej zabawy:

Projektując makietę H0 należy być przygotowanym na to, że aby poszaleć trzeba mieć naprawdę dużo miejsca. Poniższe zdjęcie pokazuje różne rozjazdy Roco Hobby 2,5 mm (wysokość główki szyny) użyte do wykonania wjazdyu na tor boczny np stacji czy bocznicy.
Biała miarka na zdjęciu ma 85 cm (miała 100 ale sie urwała). Płyta na której leżą tory i rozjazdy ma szerokość 125 cm i wysokość 110 cm. Jak widać na tej powierzchni da się upchnąć w zasadzie tylko same rozjazdy. Na 250 cm makiecie na torze bocznym stacji mieści się mała lokomotywka BR coś tam PIKO i 3 jednoosiowe wagony i to przedwojenne.

Obrazek

Czerwonym kolorem na zdjęciu wpisałem numer katalogowy rozjazdu Roco Hobby i stopień określający kąt odgałęzienia rozjazdu. Rozjazdy 50240 i 2041 mają plastikową krzyżownicę, pozostałe mają metalową i sąnaywane "modelowymi" ze względu na mniejsze kąty odgałęzienia choć tylko 58252 można uznać za nadający się na moduły.

Osobiście odradzam rozjazdy łukowe - 58260 i 58261. Zdarzyło mi się nie raz, że pierwszy wózek lokomotywy pojechał torem głownym a drugi torem zwrotnym, a rozjazd nie był wcale pozostawiony w pozycji nieustalonej. Sterowanie ręczne, więc może to ma znaczenie.

Co do książki "Modele i makiety kolejek" autorstwa Markusa Tiedke to przeczytawszy kilka więcej rozdziałów muszę odszczekać stwierdzenie że nie ma tam zbyt wielu konkretów. Jest to wg mnie niezła pozycja dla osób zaczynających przygodę z miniaturowym kolejnictwem.

UWAGA: Firma Roco zaprzestała produkcji torów serii Hobby. Taką informację uzyskałem w sklepie gdzie tory te kupowałem.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
szelmek
Posty: 267
Rejestracja: czw sie 14 2003, 22:31
Lokalizacja: Pruszków
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: szelmek »

Jedna uwaga, im mniejszy kąt rozjazdu tym krótsza musi być wstawka prosta pomiędzy lewym prawym łukiem.

Przy okazji ze względy na oszczędność miejsca możesz rozważyć taki układ

Obrazek
Wszyscy chcą Twego dobra, nie daj go sobie odebrać,
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3275
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 103

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Długość wstawki między rozjazdami będzie dobierana pod szerokość peronu wyspowego, który zamierzam umieścić między torem głównym i bocznym.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
ODPOWIEDZ