[R/G] Następny T-55 a przynajmniej tak mi się wydaje

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Tempest, Edmund_Nita

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3275
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 103

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Nie mierzyłem a koła mam teraz przygotowane do malowania a bez nich trudno powiedzić. Zmierzyłem długość gosienicy i wynosi ona 347,5 mm - jak długie są Twoje ?
Jeśli okaże się, że są za krótkie to trzeba będzie dorobić kilka ogniw na odcinku prostym stykającym się z podłożem. Nie trzeba wtedy będzie wykonywać idealnej konstrukcji ogniw bo i tak nie będzie tego widać choć jest to podejście minimalistyczne.
Ostatnio zmieniony śr mar 28 2007, 21:32 przez Tempest, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
cygielski
Posty: 212
Rejestracja: czw sty 29 2004, 16:39
Lokalizacja: Czikago

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cygielski »

Moje już są "zgrzane", i na razie nie chcę ich rozrywać, ale mi wychodzi ok. 367 mm, i to wciąż za mało - jeśli twój pomiar jest poprawny, to będziesz miał mały problem.

<edit>
Jednak rozerwałem, bo nic się nie dało zrobić, i zmierzyłem na płasko - wyszło 355 mm. Udało mi się je rozciągnąć po nagrzaniu w gorącej wodzie do 365 mm, co wystarczyło, by nie wyłamywały koła napinającego. Do twojego modelu techniki nie polecam, bo jednak po zabiegu nie leżą zupełnie równo - mnie to nie przeszkadza, bo model docelowo ma być zabawką dla syna, więc i tak mu długiego życia nie wróżę. Ciekaw jestem jak sobie z tym poradzisz.
Pozdrawiam,
Szymon
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3275
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 103

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Trzeba by go wreszcie skończyć.

Przykleiłem metalowe sztaby przykręcane do korpusu wielgaśnymi śrubami a których nazwy i przeznaczenia nie znam ale domyślam się, że to jakieś wzmocnienia koństrukcji.

Aby nie wywijać linijką i bazgrać ołówkiem po modelu zrobiłem sobie papierowy szablonik, użycie którego wyjaśnia poniższe zdjęcie. Górne wzmocnienia klejone "na oko" i pozycjonowane kawałkami taśmy maskującej. Niestety jak widać na zdjęciu rozstaw sztab wewnętrznych wyszedł zbyt duży ale mówi się trudno.

Pozaklejałem też otwory - bo otworkami nazwać tego nie można - przy pomocy ciętych pod ukosem pręcików plastikowych uzyskanych poprzez obróbkę termiczną ramki wlewowej z jakiegoś innego modelu. Plastik z T-55 jest jakiś kiepsko ciągliwy. Po wyszlifowaniu nawiercę otworki tak aby po przyklejeniu odpowiednich elementów nie było widać dziury.

Obrazek


Ciąg dalszy kiedyś nastąpi...
Ostatnio zmieniony śr maja 13 2015, 21:54 przez Tempest, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Kat
Posty: 704
Rejestracja: ndz kwie 18 2004, 14:44
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kat »

Te elementy na przednim pancerzu służą do mocowania dodatkowego osprzętu, np: trału minowego albo lemiesza.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3275
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 103

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Z powodu tego, że mam rozgrzebanych kilkanaście modeli prace przy czołgu nie idą zbyt szybko, ale udało mi się trochę przyblizyć do - odległego jeszcze - końca.

Dorobiłem rurki/przewody umiejscowione blisko błotników oraz dokleiłem -odpowiednio podcięty aczkolwiek zbyt gruby - falochron?. Mam nadzieję, że Kat wyjaśni do czego te rurki służą.

Obrazek

Jak widać na zdjęciu postanowiłem wydłubać oko w drugim peryskopie. Nie obyło się bez małego wypadku ale dzięki Tamiya extra thin cement sytuacja została opanowana.
Ostatnio zmieniony śr maja 13 2015, 21:54 przez Tempest, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Tempest pisze:Dorobiłem rurki/przewody umiejscowione blisko błotników oraz dokleiłem -odpowiednio podcięty aczkolwiek zbyt gruby - falochron?. Mam nadzieję, że Kat wyjaśni do czego te rurki służą.
Kat juz wyjasnil ale pewnie nie bedzie mial nic przeciwko wyjasnieniu ponownie ;-)
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3275
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 103

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Sądziłem że Kat wyjasnił do czego służą
metalowe sztaby przykręcane do korpusu wielgaśnymi śrubami a których nazwy i przeznaczenia nie znam
Uznaję więc, że te rurki to jakieś przewody elektryczne a może raczej hydrauliczne służące do podnoszenia lemiesza. A może to co innego. Na pewno jak kiedyś bedę czytał coś o tym czołgu prawda wyjdzie na jaw. Dziś nie mam czasu zagłębić się w lekturę ponieważ ćwiczę jedynie technikę obróbki i sklejana a niedługo malowania plastiku.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Kat
Posty: 704
Rejestracja: ndz kwie 18 2004, 14:44
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kat »

Ja tez jakoś nie mam pomysłu na przeznaczenie tych rurek :) Do podnoszenia lemiesza to chyba one nie służą, bo nawet w nowszym T-72 lemiesz jest podnoszony siłami załogi. Nie mam też żadnego zdjęcia na którym są one do czegokolwiek używane, zawsze są puste. Podejrzana sprawa...

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3275
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 103

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Czyli taka tajna broń, dzięki której komputery i analitycy w Langley miały zajęcie odciągające ich od innych spraw.

Przewody hydrauliczne to raczej nie są, raczej elektryczne. Może do podłączenia jakichś reflektorów? Nieważne, i tak mi wyszły za grube.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Marcintosh
Posty: 1091
Rejestracja: pn mar 03 2003, 13:19
Lokalizacja: Dorset, UK
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcintosh »

Z tego co ja wiem, to sa wlasnie przewody hydrauliczne do montowania dodatkowego osprzetu. Na przyklad pluga. Jezeli przyjrzysz sie z bliska to na koncu kazdego z tych przewodow jest dokrecana dosc spora sruba zaslepiajaca. Gdyby byl to przewod elektryczny, to konczylby sie zapewne jakims gniazdkiem z gumowa oslona.
ODPOWIEDZ