Podkład pod farby Pactra

Hyde Park czyli "magiel" ale w granicach rozsądku

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Roderyk
Posty: 88
Rejestracja: sob gru 04 2004, 11:47
Lokalizacja: Mrągowo

Podkład pod farby Pactra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roderyk »

Zamierzam użyć do malowania farb firmy Pactra. Sklejam obecnie model okrętu który chcę pomalować tymi właśnie farbami. Model oczywiście kartonowy i zastanawiam się czy użyć czegoś do zapodkładowania kartonu przed malowaniem.
Awatar użytkownika
Sadzior
Posty: 33
Rejestracja: śr sie 18 2004, 14:40
Lokalizacja: Bielawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sadzior »

Najlepiej daj biały podkład Pactry, ale jak masz wieksze powierzchnie można spróbować szpachli natryskowej w sprayu.
TS/S Stefan Batory - zawieszony do odwołania.
Przyczepa PN 1,5 - w budowie
Awatar użytkownika
Piter
Posty: 575
Rejestracja: pt kwie 30 2004, 9:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piter »

Hmm to zależy od kilku rzeczy - między innymi jakim kolorem będziesz finalnie malował. Ja w przypadku okrętów (akurat plastikowych bo kartonu nigdy nie malowałem) do sprawdzenia czy wszystko gra używam koloru szarego bo jest on neutralny. Podkłady zasadniczo stosuje się w dwóch celach - do sprawdzenia czy np. po szpachlowaniu otrzymaliśmy gładką powierzchnie jak również do uzyskania jednolitego krycia przez farbę finalną. Trzeba też pamiętać żeby warstwa podkładowa była jak najcieńsza a to sprawia że wypadało by użyć metody natryskowej (spray czy aerograf).
Pozdrawiam
Bismarck GPM
Missouri
SH-60B
Awatar użytkownika
Roderyk
Posty: 88
Rejestracja: sob gru 04 2004, 11:47
Lokalizacja: Mrągowo

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roderyk »

Właśnie chodzi mi o malowanie kartonu tymi farbami.Nie są to duże powierzchnie.Model jest w skali 1:200 i jest to Błyskawica z Małego Modelarza.Myślałem o polakierowaniu kadłuba i dopiero na taką powierzchnie nakładać farbę.
car
Posty: 57
Rejestracja: wt cze 01 2004, 0:35
Lokalizacja: kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: car »

jak malniesz pactrą to licz się z tym, że Ci sie karton zdeformuje. w koncu to woda. ja maluje dna akryalmi i stosuje podkąłd z szarej Tamiyi.
Awatar użytkownika
Roderyk
Posty: 88
Rejestracja: sob gru 04 2004, 11:47
Lokalizacja: Mrągowo

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roderyk »

Ok. Dzięki za podpowiedzi i pomoc.Pozdrawiam i dam znać co z tego wynikło za parę dni.
Awatar użytkownika
Roderyk
Posty: 88
Rejestracja: sob gru 04 2004, 11:47
Lokalizacja: Mrągowo

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roderyk »

Witam wszystkich ponownie.Zrobiłem kilka testów na mniejszych powierzchniach i u mnie wyglądało to tak.Karton trochę sie odkształcał po naniesieniu jednej warstwy farby, jednak po wyschnięciu wszystko wracało do normy. Pewnie wpływ na to ma też rodzaj kartonu który się maluje.Nie ryzykowałem z malowaniem większych powierzchni i zapodkładowałem je lakierem bezbarwnym.Farba pokryła bardzo dobrze i nie zauważyłem zniekształceń kartonu.Jednak pojawiło sie następne pytanie.Otóż chodzi mi o to że dwa kolory bardzo kiepsko pokrywały.Kolor czerwony (A65 Clear Red) oraz ciemna zieleń (A10 Dark Green). Zielona pokryła dobrze dopiero po 4 malowaniu a z czerwonej w końcu zrezygnowałem.Czy spotkał się ktoś z Was z czymś takim. Inne farby tej samej firmy na tej samej powierzchni pokrywały bardzo dobrze już za pierwszym razem.Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ