Parowóz Od2 (P4.2) Modelik

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
janusz
Posty: 14
Rejestracja: sob sty 28 2006, 22:01
Lokalizacja: Wrocław

Parowóz Od2 (P4.2) Modelik

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: janusz »

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Kilka słów o mnie: Mimo, że nie jestem na tym forum po raz pierwszy. Po wielu latach od momentu kiedy ostatni raz sklejałem model z MM zainteresowałem się modelarstwem. Już od ponad roku uczę się i eksperymentuję z modelarstwem, zabierałem się już za wiele modeli, ale żadnego nie skończyłem. Mam nadzieję, że w końcu znajdę taki model który będę chciał skończyć.

Bardzo spodobały mi się modele starych parowozów i właśnie w tą gałąź modelarstwa teraz wycelowałem.

Budowa modelu idzie bardzo powoli, pewnie sami rozumiecie jak ciężko jest pogodzić pracę zawodową, rodzinę i modelarstwo. Czasami wieczorem to mało nie zasnę jak się zabieram, aby coś posklejać.

Teraz coś o budowie modelu.

1. Kleję głównie BCG, wraz z podklejaniem tekturą. Podklejać klejem BCG uczyłem się dobrych kilka miesięcy ( i modeli :) ), ale opłaciło się.
W modelu tego parowozu nakleiłem za pomocą BCG część ostoi o długości ~38 cm i to obustronnie.
Nie radzę próbować tego niedoświadczonym.

2. Nity wycinam igłą i naklejam uprzednio maczając w BCG. Do tej pory nakleiłem ponad 1200 nitów.

3. Model mam zamiar pomalować. Zastanawiam się czy Humbrolem czy Vallejo akryl.
Z wyborem farby jest problem zdrowotny. Żona jest w ciąży i zastanawiam się czym malować, aby nie zaszkodzić. Pewnie najlepiej nie malować lub się wstrzymać, a mieszkanko takie małe, że nie ma gdzie się wynieść.

4. Odnośnie modelu, to uważam, że z technologicznego punktu widzenia jest zdecydowanie zbyt mało rysunków, a w szczególności brakuje tu rysunku zestawieniowego np. w trzech rzutach + rys. 3D z pełną numeracją, ale może się czepiam bo to skrzywienie zawodowe.

Jak do tej pory części pasują idealnie.

Tak ogólnie to model bardzo mi się podoba i wyrazy szacunku dla Kierownika.

Oto kilka zdjęć z budowy.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Być radosnym, dobrze czynić i wróblom pozwolić ćwierkać - to najlepsza filozofia.
Awatar użytkownika
Maverick33
Posty: 420
Rejestracja: śr cze 22 2005, 14:28
Lokalizacja: Opole
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Maverick33 »

Super - bede sledzil twoja relacyje :)
Witaj w klubie parowozowców
Na warsztacie
Sm48 1:25 - 100-%
Parowóz Ty51 - 60%
Jelcz P662D.43 1:25 - 100%
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Ja też przypatrzę się tej relacji. Natrudziłeś się naklejając tyle nitów, ale czy one nie są zbyt cienkie i płaskie ? Na twoim miejscu Wikolem porobiłbym na tych nitach kropeczki (przynajmniej z zewnątrz), które po wyschnięciu pogrubiły te nity i zrobiły łebki trochę półkoliste. Ostoja ogólnie dobrze się prezentuje.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
wolfik01
Posty: 28
Rejestracja: sob sty 27 2007, 19:56

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wolfik01 »

Witam.
Ciesze sie za zaczales te relacje. Bede ja uwaznie ogladal bo zapowiada sie dobre zrodlo informacji (podobnie zreszta jak relacja kierownika). Juz widze ze w swoim modelu bede musial sporo zmodyfikowac. Trzymam kciuki i skupiam uwage.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
janusz
Posty: 14
Rejestracja: sob sty 28 2006, 22:01
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: janusz »

Dzięki wszystkim za wsparcie.

Precyzyjny zastanawiałem się już nad tym, aby właśnie zaokrąglić nity wikolem, ale obawiam się, że stracą swoją powtarzalność (nakładając wikol może się zdażyć, że nity nie będą jednakowe).
Co do grubości, to mają grubość kartonu z wycinanki, czyli jakieś 0,32 mm razem z klejem :). Co po przeliczniu 0,32 * 25 = 8 mm.
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Również będę tu kobicował ;-) Widzę dobrą robotę. Odnośnie nitów powiem, że większość z nich będzie niewidoczna. Zaś co do rysunków - wszystkie (chyba) części są na nich reprezentowane i nie powinieneś mieć kłopotów.
Gratuluję również przekonania do kleju BCG ;-)
wolfik01
Posty: 28
Rejestracja: sob sty 27 2007, 19:56

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wolfik01 »

Nie wiem jak tam postepy prac ale moze Cie zainteresuje
http://www.kartonbau.de/wbb2/thread.php?threadid=12738
tegwoj
Posty: 8
Rejestracja: sob paź 28 2006, 19:01
Lokalizacja: Lublin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tegwoj »

Witam!

Ładnie się prezentuje to, co do tej pory skleiłeś. Zaproponuję Ci do retuszu akrylową Pactrę, rozcieńczać ją można wodą destylowaną bądź wódką. No i w Twoim wypadku będzie "domownikowo nieszkodliwa" ;-) .

Pozdrawiam

Tegwoj
ODPOWIEDZ