blachy ryflowane

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Tempest, Edmund_Nita

Awatar użytkownika
tricity
Posty: 14
Rejestracja: czw gru 07 2006, 9:09
Lokalizacja: Gdańsk

blachy ryflowane

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tricity »

Czy któryś z Was wykonywał blache "kroplowaną" np na pokład lub ryflowaną w skalach 1:100 Zdradzcie technike...
marciu11
Posty: 130
Rejestracja: ndz lut 08 2004, 2:46
Lokalizacja: Lubuskie

Re: blachy ryflowane

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marciu11 »

tricity pisze:Czy któryś z Was wykonywał blache "kroplowaną" np na pokład lub ryflowaną w skalach 1:100 Zdradzcie technike...
Nie wiem jak skala. Ja dłubię w ciut innej, ale kiedyś obiła mi się o oczy technika blaszki i pilnika.

Kładziesz blaszkę (taka z jogurtu lub innego serka) na pilniku i dosiszkasz ja palcem lub czymś dość miękkim. W blaszce odciska Ci się faktura pilnika.
Przy zastosoaniu różnych pilnikow otrzymujesz rózną fakturę.

Może podpowiedź się przyda.
Pozdrawiam
MarCiu
Awatar użytkownika
Mephist
Posty: 50
Rejestracja: czw lut 17 2005, 13:03
Lokalizacja: Gdynia / Reda

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mephist »

Witam

nie trzeba do tego jeść całej zgrzewki jogurtów.... wystarczy zwykla folia aluminiowa->wyposażenie każdej kuchni :P

Pozdrawiam
marciu11
Posty: 130
Rejestracja: ndz lut 08 2004, 2:46
Lokalizacja: Lubuskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marciu11 »

Eee ale jak zdrowo :D Jugutry są zdrowe :)

A i raczej az tyle ich nie trzeba przy skali 1:100.

Folia z pojemniczków ma jeszcze wydaje mi się tę zaletę iż jest grubdza i sztywniesza.
Choć czy prz tej skali to zaleta? Nie wiem.

MarCiu
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

Czy masz jakieś dane, zdjęcie takiej kroplowanej blachy?
Tzn. jak duże są to krople i jak gęsto rozmieszczone? Jak takie krople się na prawdziwy pokład nanosi? Spawarką :roll:
Moje modele: archiwum
Jacek J
Posty: 62
Rejestracja: sob maja 14 2005, 16:40
Lokalizacja: Kielce

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jacek J »

Witam

Wprawdzie ja robie w skali 1/25 ale moze sie przyda.
Na spod foli chromowanej naklejam papier milimetrowy i wybijam malym srubokretem wzorek

Kiedys czytalem ze tez dobry efekt mozna uzyskac stosujac folie/papierek z opakowan papierosow - ten który jest wewnatrz pudelka

Pozdrawiam JJ

ObrazekObrazekObrazek[
mr.jaro
Posty: 571
Rejestracja: wt lip 10 2007, 8:40
Lokalizacja: Hannover
x 13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mr.jaro »

Hmm, zalezy do czego...

Jesli chodzi o sama folie, ogolnie rzecz biorac, najlepsze doswiadczenia zebralem z folia aluminiowa uzywana w kwiaciarniach (do owijania koncowek bukietow). Posiada ona wprost idealna grubosc i wlasciwosci. Powinna niezle funkcjonowac takze przy wykonaniu blachy ryflowanej.

Gwoli uzupelnienia: inna metoda "wykonania" blachy ryflowanej, bardzo dokladna, ale stosunkowo kosztowna, to kupno odpowiednich elementow fototrawionych. Zdaje sie, ze ABER produkuje cos takiego w roznych wersjach i skalach. Dla elementow mniejszych jest to rozwiazanie do zaakceptowania, dla elementow wiekszych, ze wzgledu na koszty - chyba nie.

Moznaby rowniez kupic jeden element fototrawiony o potrzebnym wzorze i uzywajac go jako matrycy, wielokrotnie odcisnac fakture w folii aluminiowej. Tutaj przychodzi mi na mysl gumowy walek tapeciarski w roli prasy...
Jarek M
___________________________________________
NIE OTWIERAM MINIATUREK!
Awatar użytkownika
tricity
Posty: 14
Rejestracja: czw gru 07 2006, 9:09
Lokalizacja: Gdańsk

blacha ryflowana

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tricity »

Serdecznie Wam wszystkim dziękuje!
Na pewno wykorzystam wskazówki.
W modelu pilotówki który stoi na "mojej pochylni" cały pokład jest kroplowany :cry: miałem okazję to widzieć w lipcu w łebie , pobiegłem po aparat lecz gdy wróciłem na nabrzeże już jej nie było! :(
W tym modelu zresztą jest ciekawe jeszcze że łańcuch kotwiczny w tajemniczy sposób znika na bębnie wciągarki.Lecz tu akurat zastosuję rozwiązanie z "Halnego" podobna wciągarka pionowa
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

Znalazłem zdjęcia takiego pokładu:
http://koga.net.pl/component/option,com ... temid,293/
Temat ten mnie także interesuje, bo w mojej "Emilii" pokład dziobowy był kroplowany. Jeśli te krople były rzeczywiście wielkości ok. 15 mm i miały rozstaw ok. 100 mm, to na modelu 1:100 będzie to trudno odwzorować. Chociaż :roll: :roll: :roll:
Acha, Batonus na Konradusie robił ryflowanie wyciskając je w zwykłej kalce technicznej - podobnie jak w folii.
Moje modele: archiwum
mr.jaro
Posty: 571
Rejestracja: wt lip 10 2007, 8:40
Lokalizacja: Hannover
x 13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mr.jaro »

Syzyf pisze:Temat ten mnie także interesuje, bo w mojej "Emilii" pokład dziobowy był kroplowany. Jeśli te krople były rzeczywiście wielkości ok. 15 mm i miały rozstaw ok. 100 mm, to na modelu 1:100 będzie to trudno odwzorować.
Tak sobie dumam na ten temat i nieodparcie przychodzi mi do glowy pewien wynalazek z modelarstwa lotniczego. Jego tajemnicza nazwa brzmi "Rosie The Riveter" (czyli bardzo trafnie: Rozia Nitownica). Zdaje sie, ze produkuje to pewien czlowiek z Czech, nazywajacy siebie Mr.Dousek. Dla niewtajemiczonych - chodzi tutaj o prosty uchwyt z zamocowanym obrotowo trybikiem od zegarka. Narzedzie sluzy do wykonywania imitacji nitow w modelach samolotow. Dlaczego nie zaadaptowac tego pomyslu do wykonania blaszek kroplowanych? Wystarczy dobrac koleczko zebate o odpowienim rozstawie, polozyc kawalek (niezbyt cienkiej) blaszki aluminiowej na macie do ciecia i prowadzac trybik przy linijce, wykonac rzad po rzedzie odpowiednie wglebienia. Na rewersie powstana zgrabne wypuklosci o regularnych odstepach. Wedlug mnie, doskonale nadalaby sie wlasnie wyzej wspomniana blaszka uzywana w kwiaciarniach. Nawiasem mowiac, mysle, ze i w kartonie bedzie niezle funkcjonowalo.

Wlasnie znalazlem link, zatem mam zaszczyt przedstawic - oto czarujaca :mrgreen: Rosie The Riveter:
http://www.checksix-forums.com/attachme ... 1163367196
Jarek M
___________________________________________
NIE OTWIERAM MINIATUREK!
ODPOWIEDZ