wybór modelu

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

KrzysiekP

wybór modelu

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: KrzysiekP »

Witam kolegów. Przez całą moją karierę modelarską, czyli jakieś już 15lat sklejałem modele plastikowe ale chciałbym spróbować czegoś innego czyli kartonu :) jako doświadczeni modelarze, jaki model zaproponowalibyście mi jako pierwszy do nauki i jakie rady dla początkującego w tej dziedzinie byście mieli dla mnie. Do działu FAQ nie odsyłajcie mnie bo już go całego przeczytałem, dużo mi dał ale o wyborze modelu niestety nic tam nie pisało.
Awatar użytkownika
stazi
Posty: 132
Rejestracja: śr lip 14 2004, 22:40
Lokalizacja: Iława

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stazi »

Cześć.
Kup sobie na allegro japoński bombowiec "Kate" z Małego Modelarza. Fajny samolocik opracowany przez dobrego autora. Poradził sobie z nim mój 12 letni brat więc nie jest to model trudny.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Gienek
Posty: 397
Rejestracja: sob mar 20 2004, 14:09
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Gienek »

To jeszcze małą chwileczkę poświęć i przeczytaj np:
TO
TO
TO
TO
pomoc ---> TU
Postaraj sie też bardziej sprecyzować pytanie bo jest zbyt ogólne.
Obrazek
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Straciłem rachubę, który to już raz ten sam temat i to samo pytanie. No cóż, nie szkodzi. ;-)
Moim zdaniem coś z netu, co możesz wydrukować za darmo. Nie będzie szkoda jeżeli zniszczysz, zawsze możesz wydrukować drugi, trzeci raz itd.

http://www.modele-kartonowe.com/
http://en.wikipedia.org/wiki/Card_model

Powodzenia,
Piotr
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
KrzysiekP

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: KrzysiekP »

Dziękuje bardzo za porady, a powiedzcie mi jeszcze coś o impregnacji kartonu. W "ABC modelarstwa", "poradnik modelarza kartonowego" są wymienione kleje do impregnacji typu "Ponal" ale jeśli chciałbym po impregnacji takim klejem wyszlifować krawędzie kartonu pilnikiem lub papierem ściernym, to muszę jeszcze nasączyć karton na przykład super-glue czy zwykła impregnacja Ponalem wystarcza?
KrzysiekP

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: KrzysiekP »

i jeszcze jedno pytanko :) jak bym smarował karton klejem super-glue to tak samo jak ponalem cały karton czy tylko brzegi?
Awatar użytkownika
Mephist
Posty: 50
Rejestracja: czw lut 17 2005, 13:03
Lokalizacja: Gdynia / Reda

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mephist »

Witam

Rozwiazanie jest proste - superglutem nie zdazysz posmarowac zadnej wiekszej powierzchi :) albo wsiaknie od razu albo zaschnie, uzywaj tego kleju do utwardzania małych elementow, albo do klejenia "na styk" czyli samych brzegó kartonu

Pozdrawiam
Marek
lewleon

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lewleon »

skorzystałem z porady Rudka63 skierowanej do KrzyśkaP i postanowiłem wydrukować jeden z modeli ze strony modele-kartonowe.com, mój wybór padł na Fokker'a E-III, wydrukowałem go za zwykłym papierze do drukarki ale to chyba był błąd, jak go teraz naprawić?? bo z takiego papieru model jest chyba nie do wykonania powinien być grubszy??. Można całe te kartki przykleić na coś innego?? Co oznacza gwiazdka przy jakiejś z części bo instrukcja jest bardzo skąpa i nic takiego nie opisuje
Triger
Posty: 29
Rejestracja: pn gru 11 2006, 13:59
Lokalizacja: Wawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Triger »

lewleon pisze:skorzystałem z porady Rudka63 skierowanej do KrzyśkaP i postanowiłem wydrukować jeden z modeli ze strony modele-kartonowe.com, mój wybór padł na Fokker'a E-III, wydrukowałem go za zwykłym papierze do drukarki ale to chyba był błąd, jak go teraz naprawić?? bo z takiego papieru model jest chyba nie do wykonania powinien być grubszy??. Można całe te kartki przykleić na coś innego?? Co oznacza gwiazdka przy jakiejś z części bo instrukcja jest bardzo skąpa i nic takiego nie opisuje
Naprawić można drukując jeszcze raz na kartonie albo podklejając tekturą ale to bym Ci odradził bo po pierwsze pójdzie sporo kleju a po drugie jak użyjesz kleju wodnego to w wyniku schnięcia karton się pofaluje i części mogą się zdeformować. Gra nie warta świeczki, wydrukuj jeszcze raz.
Ostatni model
Spitfire mk Vb
lewleon

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lewleon »

jak bym miał możliwość to może i bym wydrukował jeszcze raz ale drukarki nie mam, dopiero planuje zakup(korzystałem z grzeczności kumpla i już trochę głupio mi będzie prosić o to jeszcze raz) jakim klejem można podkleić to do kartonu tak żeby ten karton nie pofalował??
No i niech ktoś powie na jaki karton mam to przykleić i co oznaczają te gwiazdki przy niektórych częściach?? proszę o pomoc
ODPOWIEDZ