[Technika] Oświetlenie wnętrz modeli, małe lampy itp.

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Kemot
Posty: 505
Rejestracja: pn mar 17 2003, 11:37
Lokalizacja: Kielce
x 11

[Technika] Oświetlenie wnętrz modeli, małe lampy itp.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kemot »

Wszystko zaczęło się tak... Moja córka zobaczyła u znajomych jakąś świecącą chińszczyznę, która wygląda jak poniżej.

Obrazek

Trochę poszukiwań i udało się coś takiego jej zakupić (w sklepie "wszystko po 4 złote" - tyle że kosztowała CAŁE 5 złociszy (dlaczego 5 - nie wiem)).
Gdy na podłodze znalazłem urwany kawałek tego pręcika, postanowiłem przetestować go jako źródło światła o niewielkiej średnicy.
Dwa pierwsze zdjęcia choć bardzo niewyraźne, pokazują, że te plastikowe pręciki bardzo fajnie emitują z obciętej końcówki światło (zachowują się jak światłowody - być może to są jakieś prościutkie plastikowe światłowody).

Obrazek Obrazek

Zapomniałem zmierzyć średnicę ale waha się ona w okolicach 1mm (na zdjęciach poniżej w porównaniu ze zwykłą wykałaczką).
W lampce długość pręcików wynosi około 25cm. Może nie za wiele ale zawsze coś.
Pręciki dość łatwo się wyginają, choć idealnie prostego kąta raczej się nie uzyska (no i nie sprawdzałem jak przy mocnych zagięciach będą przewodzić światło).

Obrazek Obrazek

Wiem, że nie odkrywam tu Ameryki, lecz za 5 zł myślę, że ciężko będzie coś podobnego znaleźć.
pzdr
Kemot
keylan
Posty: 12
Rejestracja: wt paź 03 2006, 16:58

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: keylan »

właśnie odkryłeś światłowody ;) może spróbuj z kawałkami grubszej żyłki? powino być taniej za 1m niż rozbierać jkieś lampki chińskie...
Awatar użytkownika
Kemot
Posty: 505
Rejestracja: pn mar 17 2003, 11:37
Lokalizacja: Kielce
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kemot »

Światłowodów nie odkryłem (choć 5 lat studiowałem telekomunikację).
Co do żyłki nie próbowałem, ale ciekawy pomysł. Trzeba przetestować, tym bardziej, że średnice są różne. Ciekawi mnie tylko jakie straty będzie posiadała tradycyjna żyłka.
pzdr
Kemot
Awatar użytkownika
Acid Rain 1973
Posty: 17
Rejestracja: pn sty 12 2004, 10:05
Lokalizacja: Łódź

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Acid Rain 1973 »

Żyłka raczej odpada, testowałem około 12 różnych gatunków nie nadaje się żaden. Do drobnych punktów świetlnych "lampa-jeż" przydaje się jak najbardziej choć rzeczywiście nie da się zbyt mocno wygiąć. Przy potrzebie silniejszego źródła światła polecam mikrożarówki 0,75mm lub 1,2 ewentualnie diody LED SMD
Lokomotywa SU45-070 = ukończona
Lokomotywa ST43-223 = 75%
Lokomotywa ET21-350 = 97%
Awatar użytkownika
lehcyfer
Posty: 485
Rejestracja: pt lis 11 2005, 18:19
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lehcyfer »

Jeśli to rzeczywiście plastyk, to sprawdź jak przewodzi światło po zagięciu termicznie (rozgrzana lutownica, bliski płomień z zapalniczki) - byłoby fajnie móc podświetlić bulaje pasażera (chociaż wnętrze by było pełne przewodów :roll: )
- Do not try to make a model. Instead only try to realize the truth.
- What truth?
- There is no model. Then you will see that it's not the model that you make, it is only yourself.
Awatar użytkownika
Poste
Posty: 113
Rejestracja: sob sty 31 2004, 1:13
Lokalizacja: Radom City

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poste »

Technologia rodem ze StarWars -na pewno się przyda :) .
Krystian S
Posty: 35
Rejestracja: wt wrz 04 2007, 15:28
Lokalizacja: Parczew

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Krystian S »

Acid Rain 1973-Gdzie można kupić małe żarówki 0,75mm lub takie diody? wymiary średnica <1mm i wysokości <1,5mm.
Awatar użytkownika
Piter
Posty: 575
Rejestracja: pt kwie 30 2004, 9:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piter »

Poste pisze:Technologia rodem ze StarWars -na pewno się przyda :) .
nawet na modelu ze StarWars przetestowane :
http://modelwork.pl/viewtopic.php?t=780 ... c&start=30
:)
pozdrawiam
Bismarck GPM
Missouri
SH-60B
Awatar użytkownika
Acid Rain 1973
Posty: 17
Rejestracja: pn sty 12 2004, 10:05
Lokalizacja: Łódź

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Acid Rain 1973 »

Z tym jest trochę zachodu bo ogólnodostępne są żaróweczki rozprowadzane przez np. Conrada (1,5 mm średnicy, 1,5V, 15mA żywotność 40-50h, cena około 7,50PLN). Ja kupuję żarówki firmy Miniatronics bezpośrednio w USA (bańka o średnicy 1,2 mm, 1,2V, 15mA ale żywotność to 500h cena około 5PLN) Producent tez wykonuje mikrożarówki o średnicy 0,75mm (1,2V, 15mA oraz żywotności 1000h cena koło 8PLN) ale tu niestety przewody wyprowadzone są z obu stron bańki.
Lokomotywa SU45-070 = ukończona
Lokomotywa ST43-223 = 75%
Lokomotywa ET21-350 = 97%
Awatar użytkownika
Poste
Posty: 113
Rejestracja: sob sty 31 2004, 1:13
Lokalizacja: Radom City

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poste »

Ja bym raczej proponował diody do takiej zabawy - Można je kupić w sklepach z częściami elektronicznymi i sa tanie. Dzięki zastosowaniu nowszych technologii diody świecą bardzo mocno, wieloma kolorami, a kiedyś tych kolorów było kilka i swiatło słabe. No i nie można za bardzo przeginać z napięciem. Zanim ktoś z was zdecyduje sie na zakup warto zapytać się sprzedawcy o specyfikacje takiej diody - łatwo można ja spalić.
Poste
ODPOWIEDZ