[Relacja] MAYFLOWER

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Deimos

[Relacja] MAYFLOWER

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Deimos »

Witam serdecznie. Jest to moja pierwsza relacja. Mam zamiar przedstawić budowę żaglowca Mayflower z MM powiększonego na arkusze A3., Do budowy modelu zamierzam wykorzystać sklejkę pochodzącą ze skrzynek na owoce, patyczki do lodów, wykałaczki oraz patyczki do szaszłyków.
Na początek kilka zdjęć szkieletu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Metalmic
Posty: 272
Rejestracja: sob mar 26 2005, 12:42
Lokalizacja: Jelenia Góra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Metalmic »

Witaj Deimos. Żaglowiec na forum cieszy mnie bardzo. :D

Mam prośbę abyś coś więcej zdradził o tym co i jak zamierzasz. Z Twojej wypowiedzi wynika że powiększyłeś MM, a do jakiej skali? Mówisz o zastosowaniu drewna a jak ma się sprawa z poszyciem i pokładem (fornir)? Wydaje mi się iż wykałaczki, patyczki od lodów i szaszłyków to nieco za mało do zbudowania żaglowca i to w powiększonej skali. Jestem niemniej zaintrygowany projektem i życzę powodzenia.
Deimos

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Deimos »

Witaj Metalmic. Jest to mój pierwszy model żaglowca tzn. wogule tzw. pływadła. Wcześniej kleiłem tylko samoloty. Jeśli chodzi o wykonanie:
1. Model z tego co mi wiadomo jest narysowany w skali 1:100.
2. Nie chcę skłamać w jakiej jest skali po powiększeniu.
Zresztą dla porównania wykonałem zdjęcia gdzie dla porównania przystawiłem szkielet z wycinanki do szkieletu, który wykonałem ze sklejki.
Wykonanie?
Nie będę bawił się w piankowanie szkieletu czy coś podobnego ponieważ wcześniej tego nie robiłem. Jeśli chodzi o fornir to też go nie wykorzystam ponieważ wcześniej go nie używałem. Deskowanie pokładu wykonam z zapałek. Burty jak wspomniałem wykonam z patyczków po lodach. Zresztą widać to na załączonych zdjęciach. Mój kolega kiedyś cały model wykonał z patyczków do szaszłyka - efekt powalający.

ObrazekObrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przepraszam za jakość zdjęć, mam mało miejsca na bawienie się w fotografa no i jeszcze wstawianie w poziomie - popracuję nad tym.
Za jakiś czas dorzucę jakieś fotki.
DO zobaczyska :D
Deimos

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Deimos »

Dzisiaj jeszcze trochę podłubałem przy statku. Nie będę go wykonywał z wodotryskami ponieważ nie pozwalają mi na to moje umiejętności manualne - na razie :D.
Kolejne fotki z budowy.
Obrazek Obrazek Obrazek
Deimos

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Deimos »

Dorzucam kilka fotek. Idzie powoli ale zawsze do przodu.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na piątym zdjęciu pokazałem skrzynkę z której wykonałem szkielet żaglowca Obrazek

Za jakiś czas dorzucę fotki kiedy będzie już cały kadłub. Do zobaczyska.
Awatar użytkownika
Metalmic
Posty: 272
Rejestracja: sob mar 26 2005, 12:42
Lokalizacja: Jelenia Góra

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Metalmic »

Hmm... Ciekawe podejście do tematu. Bardzo oryginalne.

Zastanawiam się jak wykonasz dziób w części podwodnej. Zamierzasz wypełnić go klockiem drewnianym czy będziesz stosował i tam patyczki (jak je więc wyprofilujesz: para, woda, żelazko?). Rozumiem, że jest to poszycie właściwe, a skoro tak to sugerował bym nieco dokładniejsze pasowanie "listew". Te ząbki na łączeniach nie wyglądają za dobrze. Czy będziesz to szpachlował szpachlą do drewna?
Powodzenia w dalszej budowie.
Deimos

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Deimos »

Witaj Metalmic. Dziób też wykonam z patyczków po lodach. Nie ma z tym problemu, szczególnie że patyczki przygotowywuję w ten sposób:
Wkładam kilkadziesiąt patyczków do słoika z ciepłą wodą i moczę je około 2 godzin. Potem wyciągam i wycieram z wody. Następnie czekam 24 godziny i można je kształtować w dowolny sposób. O ząbki bym sie nie martwił bo dojdzie szlifowanie a jakieś szparki uzupełnię patyczkami. Potem pewnie pomaluję bejcą i lakierowanie.Ale to w przyszłości.
Deimos

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Deimos »

Ponieważ zabrakło budulca na burty... tu patyczki czekają na wyschnięcie co by można ich było śmiało wyginaćObrazek
zabrałem się za zabawę w gościa z tartaku a mianowicie zacząłem wykonywać dechy i obklejać pokład główny z ładownią. Parkiecik oczywiście będzie z patyczków po lodach z tym, że patyczek jest przecinany wzdłuż przez środek.Obrazek ]Obrazek
A tutaj zdjęcie co można zrobić z patyczkiem jak się go wcześniej 2 godziny moczyło w wodzie Obrazek
Deimos

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Deimos »

Udało mi się wykonać pokład główny jeszcze bez kratownicy luku ładowni Obrazek Obrazek Obrazek
Deimos

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Deimos »

Dzisiaj mały update. Udało mi się wykonać kratownicę luku ładowni.
Obrazek
Kraty wykonałem także z patyczków tnąc na szerokość 2mm.
Teraz szykuję odeskowanie drugiej i trzeciej części pokładu.
ODPOWIEDZ