[1-szy maj] [relacja] XF-85 Goblin Myśliwiec doświadczalny.

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Adam12
Posty: 34
Rejestracja: czw lip 19 2007, 14:57
Lokalizacja: Wrocław

[1-szy maj] [relacja] XF-85 Goblin Myśliwiec doświadczalny.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Adam12 »

Witam po przygodzie z Z5 pora na jakąś odskocznię od pływadeł i linek... padło na XF-75 Goblin z Orlika.


Obrazek


Jest to myśliwiec eksperymentalny, tematyka lotnicza, trochę bliższa moim zainteresowaniom. Modelik malutki i skromniutki ale można powiedzieć że wszystkomający :D . Po pierwsze można zrobić go we wszystkich dostępnych wersjach które powstały jak i z możliwością zrobienia ruchomych wszystkich powierzchni sterowych no i hak. Jest wiec nad czym się pastwić w jeszcze chłodne wieczorki. Poza tym mały model pasuje do małej przestrzeni na półce. Tak oto ten modelik wygląda w środku jakby inbox.

Obrazek

A tutaj link do surówki:

viewtopic.php?t=10000&highlight=goblin

A tu do filmików.

http://www.military-heat.com/78/xf85-goblin/

http://www.boeingimages.com/boeingCShar ... =AssetType

Szukając trochę z wujkiem Google natrafiłem na kilka (naście) zdjęć tego samolociku jednak bez jakichś szczególnych ujęć kokpitu (czy innych detali), tak więc jeśli ktoś posiada ciekawe zdjęcia bądź linki do stron to proszę o podesłanie mi J będę wdzięczy.

Zdjęcia z budowy już wkrótce, musze tylko skserować części i będzie można już kleić. Model jest na zwykłym papierze więc myślę by go na koniec polakierować lakierem błyszczącym. No to tyle tytułem wstępu.

Pozdrawiam Adam.
Gotowe:
Z5
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3281
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 104

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Zdjęcia z budowy już wkrótce, musze tylko skserować części i będzie można już kleić. Model jest na zwykłym papierze więc myślę by go na koniec polakierować lakierem błyszczącym
Kleisz ksero czy oryginał ?

Wydaje mi się, że ten model wydano na papierze kredowym.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Adam12
Posty: 34
Rejestracja: czw lip 19 2007, 14:57
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Adam12 »

Model oczywiście jest oryginalny kupiony za żywą gotówkę :) jedynie skseruję go tak na wszelki wypadek gdyby jakaś cześć mi uciekła albo się spsuła. No i kleić będę oryginał :). Natomiast co do wydania to moje jest na zwykłym papierze ze srebrnym drukiem. Ale jest też wydanie na kredowym, ja go nie widziałem.
Gotowe:
Z5
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2068
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 112

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Obserwujemy.
Powodzenia!
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Adam12
Posty: 34
Rejestracja: czw lip 19 2007, 14:57
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Adam12 »

Witam :D Skoro obserwujecie to trzeba dać coś do obserwowania :D

Na pierwszy ogień poszedł hak. troszkę go przerobiłem w stosunku do wycinanki, tak by bardziej przypominał oryginał. Na zdjęciach tego za bardzo nie widać, ale planuję na modelu wytrasować linie podziału blach oraz zaznaczyć igłą nity (oraz tam gdzie trzeba to dokleić).


Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam Adam
Gotowe:
Z5
Awatar użytkownika
Marzen
Posty: 336
Rejestracja: pt wrz 19 2003, 6:54
Lokalizacja: z Kielc

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marzen »

Wreszcie ktoś się odważył pokazać smocze jajo :) Dołączam do obserwujących i życzę powodzenia w budowie. Co do materiałów, to w którymś aeroplanie albo skrzydlatej był cały rozdział poświęcony właśnie temu projektowi. Jak się uda zdobyć ten numer u kumpla to mogę Ci zeskanować co ciekawsze rysunki lub zdjęcia.
Awatar użytkownika
JaCkyL
Posty: 785
Rejestracja: śr wrz 01 2004, 23:12
Lokalizacja: Lublin
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JaCkyL »

Hej
Ciekawy temat, zdaje się pierwsza relacja z budowy tego modelu w Internecie, przynajmniej w Polsce.
Zainteresowałem się tematem nitów które chcesz wykonać. Pomyślałem, że samolot eksperymentalny powinien być raczej gładziutki, nity zeszlifowane, ale się pomyliłem. Pogrzebałem, chwilke i znalazłem kilka zdjęć oryginału - blachy odstają, nity są wyraźnie widoczne. Myślę, że możesz spokojnie pobawić się w nitowanie, tylko bez przesady z wielkością.
Oto, co znalazłem w Internecie:
http://www.mightymac.org/zoosac13.jpg
http://www.nationalmuseum.af.mil/shared ... 4P-016.jpg - fajne duże zdjęcie
http://airpower.callihan.cc/HTML/Spotlight/XF85.htm - kilka zdjęć z muzeum w Ohio.
Pozdrawiam :pice:
Awatar użytkownika
Adam12
Posty: 34
Rejestracja: czw lip 19 2007, 14:57
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Adam12 »

Proszę to usunąć. kliknęło mi się o raz za dużo. :D
Ostatnio zmieniony śr sty 09 2008, 7:43 przez Adam12, łącznie zmieniany 1 raz.
Gotowe:
Z5
Awatar użytkownika
Adam12
Posty: 34
Rejestracja: czw lip 19 2007, 14:57
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Adam12 »

Hej JacKyl Dokładnie z tych materiałów korzystałem :). A co do nitów to faktycznie potem mogą być szlifowane. Jednak już po kilku (nastu) latach użytkowania (w zależności jak bardzo była intensywna eksploatacja to może i wcześniej, i jakie obciążenia działały na płatowiec) takie nity się poluzowują, czasem się je zostawia a czasem wymienia na nowe :). Poza tym co do robienia nitów to miałem namyśli tylko nabicia igłą rowka wokół takiego nita. Te wypukłe nity na haku występują tyko przy okuciu haka. (być może i występują jeszcze gdzie indziej ale to dopiero w trakcie budowy wyjdzie i przeglądania szczegółowego zdjęć). Aha mam zamiar zrobić działający haczyk. No i jeszcze się dokładnie nie zdecydowałem którą wersję wykonam :( z jednej strony podoba mi się też żółty wózeczek który fajnie kontrastuje z modelem. Z drugiej strony podoba mi się z tymi wystającymi szpikulcami na końcach skrzydeł :) (nie wiem co to za szpikulce, czy to jakieś przeciwwagi czy jakieś czujniki ciśnienia).

Marzen. Jakby ci sie udało zdobyć coś więcej to było by super, szczególnie jakby były to jakieś zdjęcia wnętrz (kabina, wlot, wylot itp). Mam tylko te zdjęcia które znalazłem na necie. A one głównie przedstawiają bryłę z zewnątrz.

Pozdrawiam Adam.
Gotowe:
Z5
Awatar użytkownika
Marzen
Posty: 336
Rejestracja: pt wrz 19 2003, 6:54
Lokalizacja: z Kielc

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marzen »

Znalazłem ten aeroplan na allegro - cena niska - może się szarpniesz :)

http://www.allegro.pl/item293802107_aeroplan_1_95.html
ODPOWIEDZ