*[Relacja/Okręt] USS Lexington z GPM - do 3 razy sztuka

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
darfu
Posty: 89
Rejestracja: czw lis 01 2007, 19:40
Lokalizacja: KRAKÓW

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: darfu »

Witam serdecznie !


Piterski - nie wiem z czego były wykonane te siatki, pewnie jak dotrę do momentu ich wykonania zacznę szukać info w necie. Wydaje mi się, że jednak nie były druciane.

Wacek - jak już pisałem relingi wraz z akcesoriami (drabinki, lufy) zamówione były w GPM


... a wracając do relacji tak jak się spodziewałem na tym etapie sklejania zakłady zbrojeniowe zastrajkowały. Karabiny maszynowe muszą jednak poczekać, ale za to całą parą ruszyła budowa wszystkiego co na pokładzie. Na pierwszy ogień poszedł komin. Na tym etapie jest on prawie ukończony i wymaga drobnych poprawek retuszu (wyszły dopiero podczas robienia zdjęć makro) i kilku drobnych elementów.

A oto wyniki prac :

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Podczas sklejania komina miałem mały problemik. W czasie schnięcia szkieletu delikatnie się skręcił (delikatne 5 stopni :cry: ). Myślę, że jest to wynik klejenia wikolem. Dużo problemów było przy oklejaniu komina z jednoczesnym prostowaniem szkieletu, ale da się. Może nie było to jedyne rozwiązanie, ale na takie tylko wpadłem.
Wniosek taki, że trza poszukać lepszego kleju :D


Teraz prace trwają nad zabudową z przodu i z tyłu komina


Pozdrawiam i wracam do klejenia
Sklejam więc jestem

W planach : USS Missouri
W stoczni : USS Indianapolis
Zwodowane : USS Lexington

Obrazek
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

darfu pisze:[...]Teraz prace trwają nad zabudową z przodu i z tyłu komina[...]
Pomyśl o stosowaniu butaprenu, nie wszędzie go sam używam ale oklejenie dużych powierzchni poszyciem np. skrzydło to jest dużo lepszy niż wilkol. Daje czas na poprawki nie rozmiękcza papieru.
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Awatar użytkownika
darfu
Posty: 89
Rejestracja: czw lis 01 2007, 19:40
Lokalizacja: KRAKÓW

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: darfu »

witam !

Piterski - zakupiłem butapren w tubce i można powiedzieć, że da się wytrzymać ten zapach, pod warunkiem, że od razu się zakręca tubkę.

Na wstępie przepraszam za jakość zdjęć, albo ja nie umiem ustawić balansu bieli albo aparat nie daje rady. Co innego zdjęcia na polu. Tu jest wszystko OK.

Przez trzy dni naprodukowałem się elementów do zabudowy komina. Wygląda to mniej więcej tak:

Obrazek
Obrazek

... a tak przód zabudowy po montażu :
Obrazek
Obrazek

...i tył:
Obrazek

Korzystam z elementów fototrawionych, ale mam nadzieje, że następny okręt będę już mógł wykonać w większości z elementów kartonowych ( na razie uczę się wykonywać malutkie otworki i dziury)

Okręt skleja się super i ciężko mi wyłapać większe błędy.

Teraz przechodzę do wieży głównej i tutaj spodziewam się już problemów
Bryła jest trochę skomplikowana i na dodatek wspierana przez dwa filary podobne do zabudowy z tyłu komina ale idące pod kątem i przebijają one wieżę.
Mam nadzieję, że za tydzień będę już mógł pokazać połowę wyspy.

Pozdrawiam wszystkich :papa: .
Sklejam więc jestem

W planach : USS Missouri
W stoczni : USS Indianapolis
Zwodowane : USS Lexington

Obrazek
Awatar użytkownika
darfu
Posty: 89
Rejestracja: czw lis 01 2007, 19:40
Lokalizacja: KRAKÓW

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: darfu »

Witam po tygodniowej przerwie!

Podczas sklejania moja żona zobaczyła coś takiego:

Obrazek

i zadała pytanie co to jest?

To jest właśnie sztuka, skuteczny (czytaj dziwny) sposób na sklejanie w domowych warunkach :lol: . Wydaje mi się, że każdy z nas miał kiedyś taki dziwny pomysł na skuteczne sklejanie. Można by założyć galerię domowych sposobów na sklejanie. Co Wy na to? ;-)

A wracając do sklejania pierwszy poziom wyspy jest już prawie gotowy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Nie przyklejam dodatkowych podestów, drabinek i relingów. Elementy te są odkładane na bok do późniejszego montażu. Na tym zdjęciu widać ile tego jest oraz początki drugiego poziomu wyspy.

Obrazek

Pozdrawiam serdecznie
Sklejam więc jestem

W planach : USS Missouri
W stoczni : USS Indianapolis
Zwodowane : USS Lexington

Obrazek
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

darfu pisze:[...]skuteczny (czytaj dziwny) sposób na sklejanie w domowych warunkach [...]
A ja myślałem, że przeprowadzasz próbę obciążeniową :lol:
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Awatar użytkownika
darfu
Posty: 89
Rejestracja: czw lis 01 2007, 19:40
Lokalizacja: KRAKÓW

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: darfu »

... budowa wyspy dobiega powoli do końca. Dalej nie mogę powiedzieć złego słowa o modelu, ale czasami wydaje mi się, że projektanci zapominają o grubości kartonu. Zostało jeszcze do wykonania kilka reflektorów, radar i antena. Antenę wykonam raczej z drewna bo nie widzę możliwości zwinięcia z kartonu rurki o średnicy 2mm i długości 11cm.

A oto jak wygląda wyspa:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Teraz będzie się sklejało kupę drobiazgów, czyli dużo roboty a i tak nie będzie widać żadnego efektu. Prace zaczną się po świętach bo teraz "najważniejsze" będą okna, dywany, lampy i inne tradycje przedświąteczne :)


Z okazji zbliżających się świąt życzę wszystkim modelarzom ostrego skalpela, giętkiego kartonu, klejącego kleju i oczywiście dużo zdrowia, radości, wypoczynku w rodzinnym gronie i smacznego karpika !!!
Sklejam więc jestem

W planach : USS Missouri
W stoczni : USS Indianapolis
Zwodowane : USS Lexington

Obrazek
Awatar użytkownika
darfu
Posty: 89
Rejestracja: czw lis 01 2007, 19:40
Lokalizacja: KRAKÓW

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: darfu »

Witam !


Kilka wieczorów i trochę drobiazgów zostało zrobione :

Obrazek

... no i tak wyglądają po zamocowaniu do wyspy :

Obrazek
Obrazek

Teraz walka trwa z kolejnym rodzajem reflektora. Są one trudniejsze i jest ich osiem sztuk, ale po skończeniu będą to ostatnie elementy wyposażenia wyspy. No i przyjdzie pora na montaż komina i wieżyczki do pokładu! Już się nie mogę doczekać bo w końcu zobaczę w całości okręt. Teraz kadłub leży osłonięty przed kurzem w mało dostępnym miejscu.


Pozdrawiam i wracam do roboty!
Sklejam więc jestem

W planach : USS Missouri
W stoczni : USS Indianapolis
Zwodowane : USS Lexington

Obrazek
Awatar użytkownika
darfu
Posty: 89
Rejestracja: czw lis 01 2007, 19:40
Lokalizacja: KRAKÓW

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: darfu »

Witam w nowym roku !!!

Trochę czasu zajęło mi zrobienie reflektorów. Każdy z nich składa się z 26 elementów, a i tak uprościłem sobie robotę. Jeden z reflektorów różni się od innych, bo był zrobiony jako pierwszy testowy, kolejne są wynikiem produkcji seryjnej.

Obrazek

Dalej poszły pod nóż bębny i tutaj doszedłem do wniosku, że jeszcze długo będę musiał poćwiczyć dziobanie skalpelem kształtów okrągłych.
Chyba, że podzielicie się swoją metodą na wycinanie małych kółeczek :lol:

Obrazek

Zaliczyłem też swoją pierwszą większą porażkę. Sklejenie tego pomostu okazało się duuuużym problemem, a wydawało się rzeczą prostą skleić dwa długie paski tektury.Wyszło nierówno i widać białe krawędzie elementu :(

Obrazek

Ale po przyklejeniu komina, wieżyczki, pomostu uzupełnionego o żurawiki łodzi motorowych do pokładu dodało energii do sklejenia. Robi wrażenie ten 130 cm kolos.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na chwilę obecną okręt ten jest bezbronny jak niemowlaczek, więc najwyższa pora pomyśleć o jakiejś artylerii. Potem przyjdzie kolej na łodzie ratunkowe, a na końcu to co spowoduje, że stanie się on pełnowartościowym lotniskowcem czyli samoloty. Są trzy typy samolotów do zrobienia: Grumman SF-1, F2F-1 oraz F3F2. W sumie 72 szt.

Pozdrawiam !!!

P.S.

Przejście na wklejanie linków do samych zdjęć z F... jest bardzo proste !!!
Sklejam więc jestem

W planach : USS Missouri
W stoczni : USS Indianapolis
Zwodowane : USS Lexington

Obrazek
Highlander
Posty: 156
Rejestracja: śr sty 25 2006, 12:21
Lokalizacja: Zakopane/Bxl

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Highlander »

O wiele przyjemniej ogląda się zdjęcia po jednym tylko kliknięciu :)
Ładnie Ci okręcik wychodzi darfu i rzeczywiście, robi wrażenie :spoko:

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
darfu
Posty: 89
Rejestracja: czw lis 01 2007, 19:40
Lokalizacja: KRAKÓW

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: darfu »

Dzięki Leszku za miłe słowo, ale czeka mnie jeszcze dużo pracy abym był zadowolony ze swojej roboty. Twoje lotniskowce robią dużo większe wrażenie !!!

Pozdrawiam :piwo:

Darek
Sklejam więc jestem

W planach : USS Missouri
W stoczni : USS Indianapolis
Zwodowane : USS Lexington

Obrazek
ODPOWIEDZ