Pytania początkujących

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Gienek pisze:Tymczasem powstaje "Poradnik”, który z czasem przepełni się pytaniami, komentarzami, zrobi się z tego wiele stron i tak nikt, nic za jakiś czas nie znajdzie. Zobaczycie, za jakiś czas ktoś nowy zada pytanie a ktoś "stary" z irytacją wklei link do 28 strony "poradnika” :-?
Gienek, masz rację, że tak będzie. Jedynie nie jestem pewien czy to co napisałeś na temat Technicznego Hyde Park, traktujesz z lekkim przekąsem, czy poważnie. Ja uważam, że miejsce gdzie można prowadzić dyskusje na tematy techniczne, zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi powinno mieć prawo bytu. Jako przykład mogę podać Forum Zealot, gdzie taki właśnie dział istnieje pod nazwą "Tips and Techniqes", co można przetłumaczyć luźno, jako - porady techniczne. Można tam zadać pytanie i otrzymać odpowiedź bez jakichkolwiek złośliwych komentarzy - nawet, gdyby były w pełni uzasadnione!! ;-)

Takie rozwiązanie jest moim zdaniem nawet leprze niż poradnik w postaci przyklejonego wątku, czy dział ABC, który z biegiem czasu zaczyna się lekko starzeć merytorycznie. Decyzja czy taki osobny dział stworzyć czy nie, będzie należała do admina i jego administracji. Być może należy poddać temat pod głosowanie, co moim zdaniem nie jest konieczne, ponieważ dział uważam za potrzebny. Takie rozwiązanie wyeliminowało by chociażby bałagan w dziale Karton i Papier, gdzie jedynie relacje miały by swoje miejsce.

Idąc dalej za przykładam Zealota można stworzyć osobne działy dla modeli lotniczych, morskich, lądowych, architektonicznych itd. Ale to już z pewnością zostanie odebrane jako rewolucja, a ja nie chcę zostać spalony na stosie. ;-)

Tak czy inaczej, forum się rozrasta i prędzej czy później będzie wymagało reorganizacji. Już teraz jest coraz trudniej odnaleźć niektóre interesujące tematy, a to jak przypuszczam, jest częściowym powodem ciągle padających podobnych pytań.

Pozdrawiam,
Piotr
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
Awatar użytkownika
Gienek
Posty: 397
Rejestracja: sob mar 20 2004, 14:09
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Gienek »

Piotrze, to co napisałem to bez przekąsu. Prawdą jest, że wkurza mnie pytanie po raz setny typu „jaki klej” bo świadczy o zwyczajnym braku szacunku dla innych. Ale inną sprawą jest sytuacja w której w poradniku wklejasz zdjęcia i robisz opis metody mocowania resorów a za pół roku ktoś się będzie o to dopytywał. I będą wtedy takie opcje:
- zignorować
- zbesztać za lenistwo i wskazać zna funkcję „szukaj”
- samemu stracić czas w poszukiwaniu i zalinkować
- napisać od nowa

Tylko teraz wszyscy wiemy, że to początek poradnika a za jakiś czas? Proszę, spróbuj wpisać kluczowe słowa (opcja wszystkie słowa) w wyszukiwarkę forum: „mocowanie resorów”, „resory mocowanie” itp.
albo: „śmigło z drewna” , „drewniane śmigło” (to Wojtkowe z poradnika)
i co? nic......

A mam jeszcze mały komentarz:
Rutek63 pisze: "Tips and Techniqes", co można przetłumaczyć luźno, jako - porady techniczne. Można tam zadać pytanie i otrzymać odpowiedź bez jakichkolwiek złośliwych komentarzy - nawet, gdyby były w pełni uzasadnione!! ;-)
Nie wierzę. Zawsze znajdzie się jakiś młody który na 26 stronie zada pytanie o to co było na 14 (bo nie zechce mu się czytać wnikliwie 25 stron) a inny stary wyga znów dostanie apopleksji i zbeszta młodego ;-)
Rutek63 pisze: to już z pewnością zostanie odebrane jako rewolucja, a ja nie chcę zostać spalony na stosie. ;-)
Mogę tam postać z Tobą ;-)

Obserwując forum od lat dochodzę i tak do wniosku, że tajemnicą sukcesu jest umiejętne nazywanie tematów (słowa kluczowe). To wielkie wyzwanie dla autorów a nade wszystko moderatorów (mi tak kiedyś bez mojej wiedzy zmieniono i oczywiście oceniam to jako bardzo pozytywne).
Obrazek
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Rutek63 pisze:Ja uważam, że miejsce gdzie można prowadzić dyskusje na tematy techniczne, zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi powinno mieć prawo bytu.
Piotrze, ależ my mamy takie miejsce - jest nim dział "Tu projektuje i wykonuje". To fakt, że wielu go nie zauważa i wstawia tematy techniczne w Makulaturze... Moim zdaniem powinien być on nazwany raczej "tu wykonuje i projektuje", a może nawet rozdzielony na dwoje. Była chyba kiedyś nawet dyskusja na ten temat, ale jakoś rozeszło się po kościach.

Również jestem natomiast za powstaniem i przyklejeniem tematu, w którym początkujący będą mogli zadawać najbardziej oczywiste pytania i nikt nie będzie miał tam prawa powiedzieć im za to złego słowa. Myślę, że zawsze się znajdzie ktoś, kto niedawno sam był początkujący i chętnie pomoże mniej doświadczonemu koledze.
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Gienek,
masz rację, że prawidłowe dobranie słów odgrywa ogromną rolę podczas szukania. Tym bardziej, kiedy nowi uczestnicy forum nie mają pojęcia o niektórych stosowanych na forum zwrotach. Dlatego właśnie rozbicie niektórych działów na bardziej ograniczone tematycznie sekcje, ułatwiło by moim zdaniem efektywne szukanie, nawet bez wyszukiwarki.

Co do działu "Tips and Techniqes" na forum "Zealot", to przyznam szczerze, że nie czytałem go od deski do deski, ale to co zdążyłem dotychczas przejżeć, jest zdecydowanie w bardzo tolerancyjnym tonie.

Jeżeli zaś chodzi o poradnik, to nawet po rozrośnięciu do wielu stron, łatwiej będzie szukać w nim, niż po całym forum.

Łukasz,
Dział Tu Projektuje i Wykonuje, sprawiał na mnie wrażenie miejsca dla projektantów i problemów związanych z projektowaniem. Pojawianie się pytań typu - jak podkleić karton, w dziale "Makulatura", jak i w dziale "Tu Projektuje i Wykonuje", uważałem za zło konieczne, z tytułu braku właściwego miejsca. Jeżeli jednak to ten właśnie dział powinien być miejscem na pytania tego typu, to nie jestem pewien co do przydatności poradnika. Co raczej uregulowało by strukturę tego działu i zwiękrzyło jego przydatność, to tak jak wspomniałem wcześniej, stworzenie sekcji bardziej ograniczonych tematycznie.

Pozdrawiam,
Piotr
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

To jeszcze ja na chwilę. Chcę dodać, że to co napisałem powyżej nie jest w żadnym stopniu próbą ingerencji, ani nawet propozycją zmiany czegokolwiek w strukturze forum. Biorę ostatnio również czynny udział na forum Zealot, i to właśnie spowodowało porównywanie struktury obydwu organizacji. To co piszę proszę jedynie traktować jako spostrzeżenia i nic poza tym.

Patrząc z perspektywy epoki przedpotopowej... tfu, co ja mówię... przedforumowej ;-) , to że forum istnieje w jakiejkolwiek formie, sprawia mi ogromną radość i budzi szczery szacunek dla ekipy administracji, ze zmianami czy bez nich.

Pozdrawiam,
Piotr
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
Marmor32
Posty: 3
Rejestracja: pn mar 05 2007, 21:56
Lokalizacja: Dobrodzień

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marmor32 »

Ponieważ "popełniłem ten temat" chciałbym jeszcze coś dodać. Wielu z was zamieszcza tu relacje od kilku lat, klei modele od wielu lat, macie potężne doświadczenie. Nie chce tu nikogo wymieniać bo nie o to mi chodzi. Ja skleiłem w życiu kilka modeli. Uważam, iż dopóki w sieci nie znalazłem tego oraz konradusa (chociaż ze względu na szatę graficzną to mi bardziej odpowiada) mój warsztat był po prostu tragiczny. Przeglądając forum, wspaniałe relacje nauczyłem się wiele (chociaż jeszcze brakuje ale teraz tylko praca). Dodaję iż mieszkam w małej miejscowości, nie mam żadnego kontaktu z innymi modelarzami, nie miałem z kim wymieniać doświadczeń. Gienek ma dużo racji. Faktycznie moglibyśmy niepotrzebnie zaśmiecić dział jigs (poradnik). Na wielu forach (nie tylko kartonowych) jest dział (temat) pytania początkujących. Uważam iż takie nazwanie mówi samo za siebie i ci naprawdę zieloni (jak ja :) ) będą tu mogli pytać o takie podstawowe i nie tylko rzeczy. Ten dział z czasem stałby się prawdziwym elementarzem dla nowych na forum. To czy pytanie w jakiś sposób zdenerwuje "starego" to juz zależy tylko od niego. Przecież nikt nikogo nie zmusza do udzielania odpowiedzi ale trzeba brać pod uwagę, że dzięki temu komuś pomożemy i to go zachęci do dalszej pracy. Cieszę się że wywiązała się jakaś dyskusja i ciesze się że są głosy popierające dla takiego tematu. Ja nie mam wpływu czy taki temat pozostanie na forum czy nie. Co do wątku "tu projektuje i wykonuje" ja osobiście odniosłem wrażenie że jest dla osób bardzo zaawansowanych zajmujących się projektowaniem modeli. Nie wpadł bym na to aby tam zadać proste pytanie. Pozdrawiam
Spartanie nie pytają ilu jest wrogów, tylko gdzie oni są!!!
Awatar użytkownika
Varran
Posty: 40
Rejestracja: pn lip 16 2007, 21:00
Lokalizacja: Białystok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Varran »

Marmor32 pisze:Ponieważ "popełniłem ten temat" chciałbym jeszcze coś dodać. Wielu z was zamieszcza tu relacje od kilku lat, klei modele od wielu lat, macie potężne doświadczenie. Nie chce tu nikogo wymieniać bo nie o to mi chodzi. Ja skleiłem w życiu kilka modeli. Uważam, iż dopóki w sieci nie znalazłem tego oraz konradusa (chociaż ze względu na szatę graficzną to mi bardziej odpowiada) mój warsztat był po prostu tragiczny. Przeglądając forum, wspaniałe relacje nauczyłem się wiele (chociaż jeszcze brakuje ale teraz tylko praca). Dodaję iż mieszkam w małej miejscowości, nie mam żadnego kontaktu z innymi modelarzami, nie miałem z kim wymieniać doświadczeń. Gienek ma dużo racji. Faktycznie moglibyśmy niepotrzebnie zaśmiecić dział jigs (poradnik). Na wielu forach (nie tylko kartonowych) jest dział (temat) pytania początkujących. Uważam iż takie nazwanie mówi samo za siebie i ci naprawdę zieloni (jak ja :) ) będą tu mogli pytać o takie podstawowe i nie tylko rzeczy. Ten dział z czasem stałby się prawdziwym elementarzem dla nowych na forum. To czy pytanie w jakiś sposób zdenerwuje "starego" to juz zależy tylko od niego. Przecież nikt nikogo nie zmusza do udzielania odpowiedzi ale trzeba brać pod uwagę, że dzięki temu komuś pomożemy i to go zachęci do dalszej pracy. Cieszę się że wywiązała się jakaś dyskusja i ciesze się że są głosy popierające dla takiego tematu. Ja nie mam wpływu czy taki temat pozostanie na forum czy nie. Co do wątku "tu projektuje i wykonuje" ja osobiście odniosłem wrażenie że jest dla osób bardzo zaawansowanych zajmujących się projektowaniem modeli. Nie wpadł bym na to aby tam zadać proste pytanie. Pozdrawiam

Podpisuję sie pod tym postem, mam identyczne zdanie na ten temat.
Jesteśmy otoczeni?!
Wspaniale!!! Możemy atakować we wszystich kierunkach!!!
ODPOWIEDZ