Relacja z budowy dioramy - Obrona Węgierskiej Górki 1939r.

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Tempest, Edmund_Nita

tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Cześć,
fajna robota - na mnie robi wrażenie. Może napisz kilka zdań o walkach w regionie, bo chyba niewielu ludzi wie, dlaczego WG zwano polskimi Termopilami. W sumie nieco ponad 24 godziny, ale obfite w dramatyczne i tragiczne wydarzenia.
Pozdrawiam,
TAD
Awatar użytkownika
jawkers
Posty: 109
Rejestracja: sob lip 16 2005, 11:25
Lokalizacja: Żywiec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jawkers »

Witam.

1 września (piątek) w godzinach porannych fort Wędrowiec został ostrzelany przez niemiecki samolot.W tym czasie postanowiono rozebrać ogrodzenie i szalunki fortu.Załoga otrzymała od ludności cywilnej skromny zapas żywności.
Po południu cała linia obrony także fort Wędrowiec były ostrzeliwane przez altylerie niemiecką.
2 września (sobota) o godzinie 14.00 nastąpił pierwszy szturm na schron wędrowiec który wspierał lewe skrzydło obrony batalionu "Berezwecz".
Przez południe i w nocy załoga Wędrowca odpierała kilka szturmów na fort.
Kpt.Semik wykorzystał chwilową przerwę w walce i zezwolił na otwarcie schronu w celu przewietrzenia oraz załoga mogła załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Podczas gdy żołnierze przebywali na zewnątrz schrony nastąpił niemiecki atak, lecz załoga zdążyła wbiec do fortu i zaryglowała drzwi. Do drzwi Wędrowca doskoczyło ok 40 niemców. Szturm ten odparto granatami wyrzucanymi przez otwory schronu.
Gdy batalion "Berezwecz" się wycofał w nocy z 2/3 września 1939r. Wędrowiec był jeszcze trzykrotnie atakowany przez piechotę i saperów.
Na stanowisku kopuły pancernej zginął wtenczas szer.Kulpa.
3 wrzesień (niedziela) rano po poddaniu się fortu "Włóczęga" i wycofaniu się załogi "Waligóry" Niemcom zostały jeszcze tylko 2 forty do ataku 'Wędrowiec" i "Wąwóz".
Niemiecka altyleria strzelała ogniem z armat ppanc 37 mm bezpośrednio do dwóch pozostałych fortów z rejonu tartaku i stacji PKP (ok. 300m)
wten czas zniszczeniu uległa strzelnica Wędrowca, a odłamki raniły kilku żołnierzy.
Gdy odpierano ataki na stropie schronu zginął d-ca fortu sierż.Raczyński. Po rozpoznaniu martwych stref ognia niemieccy żołnierze wchodzą na strop i przez otwór na kopułę pancerną wrzucają do środka wiązki granatów i materiały wybuchowe.
Po uszkodzeniu działa ppanc. 37mm i ckm-ów, było 3 zabitych i 9 rannych żołnierzy i o godzinie 17 po wyczerpaniu wszystkich środków do walki kapitan Semik poddaje fort i wraz z załogą dostaje się do niewoli.
Po opuszczeniu schronu niemiecki żołnierz zabił strzelca Tlałkę.

Opisałem tylko garstkę tego co się wydarzyło w forcie "Wędrowiec" w 1939 roku. Choć to powinno wam przedstawić co się tam działo w czasie walk o obronę Węgierskiej Górki.

Pozdrawiam jawkers.
Awatar użytkownika
jawkers
Posty: 109
Rejestracja: sob lip 16 2005, 11:25
Lokalizacja: Żywiec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jawkers »

Witam.
Dzisiaj stworzyłem instalację wentylacji ręcznej która usuwała dym po wystrzale z działa ppanc. 37mm.
Wentylacja jest w czasie przymiarek.

Obrazek

I od dołu.
Obrazek

Pozdrawiam jawkers.
Awatar użytkownika
jawkers
Posty: 109
Rejestracja: sob lip 16 2005, 11:25
Lokalizacja: Żywiec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jawkers »

Witam.

Wczoraj pomalowałem element instalacji wentylacji ręcznej usuwającej dym z działa p-panc.
Obrazek

Następnie przymocowałem instalacje z działem na miejscu.
Obrazek

Wykonałem także drzwi obydwóch wyjść ewakuacyjnych.
Obrazek

Które także zamontowałem na swoim miejscu.
Obrazek Obrazek

Dzisiaj wykonałem piec który służył do ogrzewania fortu. Pieniądz to 10gr.
Obrazek
Piec również powędrował na swoje miejsce.
Obrazek

I komin którymi wydostawał się dym.
Obrazek

Pozdrawiam jawkers.
Awatar użytkownika
jawkers
Posty: 109
Rejestracja: sob lip 16 2005, 11:25
Lokalizacja: Żywiec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jawkers »

Zapraszam na śledzenie dalszej relacji z budowy.
Awatar użytkownika
jawkers
Posty: 109
Rejestracja: sob lip 16 2005, 11:25
Lokalizacja: Żywiec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jawkers »

Witam.
Dzisiaj dokończyłem wentylację ręczną w izbach z ckm-ami służące do oddymiania pomieszczenia.
Obrazek
Druga izba
Obrazek

Pozdrawiam jawkers.
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

No no - na mnie robi wrażenie. Tylko dawaj ciut mniejsze fotki.

Kiedy będzie ukończenie budowy?
Pozdrawiam,
TAD
Awatar użytkownika
jawkers
Posty: 109
Rejestracja: sob lip 16 2005, 11:25
Lokalizacja: Żywiec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jawkers »

Cześć Tad.

Nie ma sprawy będę wrzucał mniejsze fotografie.
Do końca jeszcze troszkę.
Muszę wykonać jeszcze gazoszczelne zamknięcia stanowisk do łączności optycznej, wyrzutni ładunków oświetleniowych i zrzutni granatów ręcznych.
Następnie umocować fort na podstawie i wykonać imitacje usypanej ziemi na jednej ze ściany.
Później zostanie już tylko pomalować załogę i poustawiać ich na swoich miejscach.
Na końcu tabliczka z opisem.
Wtedy będzie praca skończona.

Pozdrawiam jawkers.
Awatar użytkownika
jawkers
Posty: 109
Rejestracja: sob lip 16 2005, 11:25
Lokalizacja: Żywiec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jawkers »

Witam.

Po długiej przerwie powracam do dalszej budowy dioramy.
Niewiele zostało do końca, ale jednym z najważniejszych elementów dioramy są żołnierze.
Chciałem was prosić o pomoc w podaniu lub ustaleniu koloru munduru żołnierskiego z okresu 1939r., jaki nosili na sobie żołnierze z batalionu "Berezwecz".
Poniżej fotka munduru.
Obrazek

Posiadam dwa odcienie koloru zielonego:
- Dark Green Flat "MM"
- Medium Green "MM"
Poniżej fotografia jak one się różnią.
Obrazek
Czy któryś z tych kolorów mógł by się nadać, czy lepiej by pasował jakiś inny odcień zieleni :?:
I jakich najlepiej farbek użyć?
Bardzo proszę o pomoc.
Z góry dziękuję. :piwo:
Obrazek
Awatar użytkownika
Łosiu
Posty: 572
Rejestracja: ndz lut 15 2004, 16:11
Lokalizacja: Strzebielino

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łosiu »

To wpadłeś ;), bo kolor polskiego munduru jest dośc trudny do uchwycenia. Na zdjęciu jest oryginał? bo nawet jak to muzeum to nie jest to takie oczywiste. Poza tym to oficer, mudur z innego materiału.
Generalnie to khaki, wpadający w brąz, trudno opisac. Na zdjęciach w zalezności od rodzaju kliszy można znaleźć naprawde różne odcienie tego samego muduru. My w rekonstrukcji używamy takich:
http://www.cytadela.aplus.pl/archiwum/2 ... 01_jpg.htm - przy czym mundur oficera jest analogiczny jak na zdjęciu, z mundurów szeregowych najlepsze chyba 2 lub 4 stojący w szeregu - sa minimalnie różne, ale chodzi o to że bardzie stonowane niż np 3 i 5. (zdjęcie z inscenizacji w Wyrach w 2006 - scenariusz obejmował m.in epizod śmierci płk Kiełbasy)
ODPOWIEDZ