Wiosenne nowości Modelika

zapowiedzi nowych modeli i prezentacje juz wydanych

Moderatorzy: Tomasz D., kartonwork

Aviator
Posty: 477
Rejestracja: ndz mar 02 2003, 13:49
Lokalizacja: Warszawa,

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Aviator »

No cóż. Po tej "burzy" może i ja dodam kilka słów. Przyjmuję z pokorą Waszą krytykę i zapewne wielu z Was ma rację ale... Jeśli ktoś z Was weźmie w ręce zeszyt z wydaniem to zapewne odczyta kilka moich uwag odnośnie klejenia jak i opinii o modelu. Model z racji swojego kształtu, jak zapewne wszyscy wiedzą, jest trudny do wykonania z kartonu. Nikt z projektantów nie kwapił się do podjęcia takiego tematu. Odważyłem się - i też nie jestem do końca usatysfakcjonowany ,chociaż model w rzeczywistości prezentuje się znacznie korzystniej niż na fotkach. "Modelik" wraz ze mną podjął ryzyko wydania jednak tego (jak do tej pory) unikalnego tematu i dzięki mu za to. Mam nadzieję, że jednak wielu z Was uda się powiększyć swoją kolekcję o ten zabytek (zapewne po sporym nakładzie pracy) i stwierdzicie, że jednak warto było...
Pozdrawiam
Aviator
И смешно и вярно!!!
www.facebook.com/andrzej.maciejczak
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Tad, mnie interesują tylko samoloty, konkretnie te dwa: Hs 123, w którym na pierwszy rzut oka podoba mi się wszystko oprócz - przynajmniej na tym obrazku - tragicznego cieniowania (potrafi ono skutecznie zepsuć wrażenie realizmu - dla mnie obecnie takie coś dyskwalifikuje model), i I-16, który mam zamiar skleić (chociaż myślałem o tym od Hala :lol:) i o którym na razie nic więcej powiedzieć się nie da, bo to małe zdjęcie na to nie pozwala. Reszta mnie nie interesuje, więc reszty nie komentuję.

A co do Triebflugela, to jest tam przecież widoczny na pierwszy rzut oka błąd ortograficzny, trudno nie zwrócić na to uwagi. Akurat Ty nie powinieneś się dziwić, że ktoś to robi. :) Może jeszcze da się to poprawić, te nowości chyba jeszcze nie są wydrukowane.
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Spoko - nie robię zarzutów, tylko lubię, gdy ktoś potrafi zobaczyć jasne strony. Hs jest super - oparty - o ile wiem - na planach wydanych niedawno w Aero bodajże - świetny tekst. Cieniowanie moim zdaniem wcale nie jest takie złe - ani mocne, ani rażące. Biorąc pod uwagę, że to tylko model kartonowy, bez całej masy nitów, pracującego poszycia skorupowego (czyli pogiętej blachy), odstających elementów itd., to takie cieniowanie jest moim zdaniem dopuszczalne. Kartonówki mają ograniczenia - nadrabia się je właśnie taką grafiką.

Ja tego Hs-123 zacznę lepić jak tylko wpadnie mi w ręce - obok Czapli to najbardziej oczekiwany przeze mnie model.

Aviator - ten sklejony model Warszawy faktycznie sporo różni się od samochodu na zdjęciach. Początkowo myślałem jak inni - że jest be i do kitu, ale zmieniłem zdanie. Model bardzo trudny do opracowania - dobrze, że jest choć taki. Masz rację, że ryzyko warto podejmować, chociaż się czasem przegrywa - słowem: szacunek.
TAD
trzy grosze
Posty: 16
Rejestracja: pt sie 04 2006, 17:38

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: trzy grosze »

Problem z realizmem poszycia tego Hs123 polega na tym, że grafik nie przyjął jednego kąta padania światła.
Na pokazanych arkuszach skrzydła wyglądają na oświetlone ze źródła na środku pod spodem samolotu, ster kierunku - prostopadle z góry, a stery wysokości prostopadle z prawej i z lewej.
Podobne fenomeny optyczne występują w czarnym Hurricane'ie tego samego projektanta - cienie na lotkach i sterach wysokości nie są konsekwentne z cieniami na pozostałych fragmentach stateczników, sterze kierunku i kadłubie (swoją drogą tamten model ma rewelacyjną grafikę płóciennego poszycia kadłuba, więc tym bardziej szkoda).

Marcin Dworzecki w swoich modelach zwykle przyjmuje kąt padania światła z przodu. Szkoda, że mało kto korzysta z takiego rozwiązania, tym bardziej, że informację o tym można znaleźć w starym wątku z zapowiedzią Airacobry Kartonowego Arsenału na forum Konradusa.
Awatar użytkownika
struna
Posty: 331
Rejestracja: śr paź 05 2005, 23:45
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: struna »

A ja tam zamowilem juz sobie CHI-RI mam nadzieje ze bedzie on pieknym uzupelnieniem do mojego CHI-HE. Ale ta japonska pancerka ma oznaczenia... moze dlatego mi sie podoba. Czekam na inne modele z japoncow nie tylko tych latajacych.

Co do Warszawy to podoba mnie sie ze wogole ktos sie za taki temat wzial. I chyle czola przed toba Aviator. Polska mysl technichna jest bardzo fajnym tematem ale naprawde bardzo ciezkim do zaprojektowania. Kiedys mialem samochod (zn moj tato) FSO 105b popularna krolowa szos SYRENA. Pomyslalem ze sprobuje sam wykonac cos takiego jako ze mialem instrukcje tzw. "Sam naprawiam". Bylo tam wszystko czego bylo potrzeba do zaprojektowania modelu, wymiary, szczegolowe rysunki kazdego detalu samochodu. Niestety nie mialem wtedy tyle wprawy co teraz jak i samej ksiazki. Nie ma co roztrzasac ten temat poniewaz ktos cos tam napisal ze mu sie nie podoba. Jak sa madrzejsi niech sami sprobuja zaprojektowac tak model.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ceva
Posty: 114
Rejestracja: ndz gru 05 2004, 16:40
Lokalizacja: Sierpc
x 3

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ceva »

Sorry struna co to jest FSO 105b bo jakoś nie mogę sobie przypomnieć że z czymś takim kiedykolwiek się spotkałem o ile coś takiego istniało?
Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

Było smaszno i jaszmije smukwijne
Świdrokrętnie na zegwniku wężały.
Peliczaple stały smutnocholijne,
A zbłąkinie rykoświstąkały...

GUZZISTI
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

trzy grosze pisze:Problem z realizmem poszycia tego Hs123 polega na tym, że grafik nie przyjął jednego kąta padania światła.
Na pokazanych arkuszach skrzydła wyglądają na oświetlone ze źródła na środku pod spodem samolotu, ster kierunku - prostopadle z góry, a stery wysokości prostopadle z prawej i z lewej.
Po pierwsze - na pokazanych arkuszach nie ma steru kierunku - więc fantazjujesz.

Po drugie - moim zdaniem "oświetlenie" spodu wygląda jakby padało od przody na prawą i lewą stronę - to jest możliwe. Przecież chodzi o światło wpadające pod wyraźnie podniesione skrzydła (tak po prostu jest w czasie postoju).

Po trzecie - moim zdaniem stery wysokości są "oświetlone" zarówno od spodu jak i od góry światłem padającym z zewnątrz, z boków - trudno, żeby było to światło spod modelu.

Tak czy siak widzę to inaczej niż Ty, więc nie masz całej racji. Mnie to cieniowanie wydaje się prawidłowe, chociaż może odrobinę za mocne.
TAD
Awatar użytkownika
struna
Posty: 331
Rejestracja: śr paź 05 2005, 23:45
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: struna »

Ceva sorry tak my mistake FSM powinno byc nie FSO
Awatar użytkownika
JaCkyL
Posty: 785
Rejestracja: śr wrz 01 2004, 23:12
Lokalizacja: Lublin
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JaCkyL »

Ciekawe nowości, szczególnie zainteresowała mnie pancerka i Hurri w fajnym malowaniu.
Czy będzie nam dane zobaczyć zdjęcia białej surówki Warszawy? Te malowane modele niestety nie zachęcają do zakupu. Wiem, że kształty samochodu nie ułatwiają jego zaprojektowania z kartonu, więc się nie czepiam, tylko pytam grzecznie ;-)

Ceva - chwila szukania (musiałem się upewnić) :
http://www.fsomoto.xip.pl/syrena/ jak byk stoi FSO Syrena. "Znaczek" na masce samochodu to przecież literki FSO...
Pozdrawiam :pice:
pansnow

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pansnow »

ciekawe stwierdzenie tad, nadzwyczaj ciekawe...jeśli ktoś widzi coś inaczej niż Ty, znaczy, iż nie ma racji..
ODPOWIEDZ