Forma z wosku ?

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Tempest, Edmund_Nita

szelmek
Posty: 267
Rejestracja: czw sie 14 2003, 22:31
Lokalizacja: Pruszków
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: szelmek »

Jeżeli już koniecznie chcesz zrobić z silikonu budowlanego/technicznego to tylko w następujący sposób.

1. malujesz oryginał jakąś farbą dającą cienką warstwę ale "kiepsko" trzymającą się podłoża. To będzie oddzielacz

2. Nakładasz (nie zalewasz) cienką warstwą silikon na model. To zapewni odwzorowanie detali
Jeśli chcesz przyśpieszyć twardnienie, popryskaj silikon wodą

Teraz masz dwie możliwości

3a. Po utwardzeniu silikonu, z powstałej mumii, robisz formę gipsową (dzieloną). To zapewni odwzorowanie kształtu. (oczywiście model cały czas siedzi w silikonie

3b. Nakładasz kolejne warstwy silikonu aż uzyskasz sztywną formę.

Odpowiadam na pytanie dlaczego nie zrobić sztywnej formy silikonowej (z silikonu budowlanego) za jednym razem. Silikon twardnieje wiążąc wilgoć z powietrza. Jeśli zrobimy jedną grubą warstwę, to utwardzona warstwa powierzchniowa nie dopuszcza wilgoci do wnętrza i całość może wiązać i 2 tygodnie.

Taka forma wymaga stosowania oddzielacza przy odlewaniu, dobrze jest ją opryskać cienką warstwą smaru silikonowego (oczywiście od strony przyszłego odlewu).

Zobacz co Ci wyjdzie. Ja po pierwszym użyciu gumosilu jednoznacznie stwierdziłem, że nie mam ochoty się z tym chrzanić.

Co do żywicy to jest OK aczkolwiek utwardzacz z1 jest trudny w dozowaniu. Polecałbym utwardzacz IDA. ten się miesza w stosunku 2:1
Odradzam stosowanie żywić poliestrowych strasznie śmierdzą i mają krótki czas życia co utrudnia odpowietrzenie formy. No i jeszcze trudniej dobrać proporcje żywicy do utwardzacza.

Jeszcze dwa adresy
http://www.zch.sarzyna.pl/epoksydy/
http://www.silikony.pl/?opt=sites&item_ ... ath_top=m2
Wszyscy chcą Twego dobra, nie daj go sobie odebrać,
Awatar użytkownika
vojtek
Posty: 22
Rejestracja: pn mar 10 2008, 14:43
Lokalizacja: Chorzów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: vojtek »

DZIĘKUJĘ

Sprubuję tak zrobić.....ale najpierw muszę zdobyć te "produkty"
ODPOWIEDZ