*[Relacja/Okręt] USS Spadefish

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Reynevan
Posty: 118
Rejestracja: pn lut 18 2008, 21:46
Lokalizacja: Wilno - Litwa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Reynevan »

Gentlemani,

Sprawa z relingami zostala poki co rozwiazana. Zostala nastepna kwestia? Z czego i jak zrobic podstawke pod Spadefish'a?

Odpada toczenie z drewna, metalu. To musi byc cos prostego, wykonywalnego w warunkach domowych. Najlepiej z tegoz samego kartonu. Ale jak?
Awatar użytkownika
wottek
Posty: 32
Rejestracja: pn wrz 20 2004, 22:17
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wottek »

Ja mam taki patent, że odrysowuję sobie te obłe części dwóch wręg. Później mierzę długość wodnicy gdzie one mają być włożone i rozrysowuję sobie to na kartonie.
Wycinam sklejam i już;)

Pozdrawiam,
wojtek
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

No i oto obiecane zdjęcia.
Tak to wygląda po wyjęciu z opakowania które zawiera również woreczki śniadaniowe.

Obrazek

Tak po oddzieleniu pojedynczego klipsa

Obrazek

A jak przejedziesz z obu stron skalpelem to drucik nieomal sam wychodzi

Obrazek

grubość rzędu 0,30[mm]
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Reynevan
Posty: 118
Rejestracja: pn lut 18 2008, 21:46
Lokalizacja: Wilno - Litwa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Reynevan »

dzieki wielkie. Postaram sie w najblizszej przyszlosci zaopatrzyc w takie woreczki. Pozdrawiam
Reynevan
Posty: 118
Rejestracja: pn lut 18 2008, 21:46
Lokalizacja: Wilno - Litwa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Reynevan »

Prace powoli tocza sie dalej. Wbrew pozorom kiosk i mnostwo malych czesci z nim zwiazanych robi sie dlugo. Peryskopy wyrzezbilem z chinskich patycznkow do ryzu. Niektorych drabinek i podstawek na razie nie malowalem. Kiosk, armaty i dzialka sa nieprzyklejone, wiec moga wystawac na fotkach biale pola spod nich. Oto kilka fotek.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Co do kiosku, to sporo tu bledow. Duzo malych niedociagniec, niektore czesci nie pasuja do siebie i trzeba je docinac albo podszlifowywac. Moze niektore sa i z mojej winy.

Sama lodz podwodna wyglada naprawde bardzo ladnie. Moim subiektywnym zdaniem jest to chyba jedna z najladniejszych, jak nie najladniejsza lodz podwodna zaprojektowana w kartonie, ktora udalo mi sie widziec. Inna sprawa jak dobrze jest sklejona, ale to juz inna kwestia. Model w kazdym razie jest piekny.

Musze jeszcze dorobic do niego podstawke, relingi, tylna czesc kadluba wraz z lopatami. Zblizaja sie swieta, wiec mam nadzieje, ze bede mial troche czasu i moze nawet uda mi sie skonczyc Spadefish'a. Nastepny model, ktory chce skleic, to chyba Ju 87 D-3 z GPM'u. Ale zastanawiam sie jeszcze nad BA-64 Modelika - jeszcze nie skleilem zadnego pojazdu, chce sprobowac jak sie skleja kola
:)

Piterski, omal bym nie zapomnial. Znalazlem i kupilem polskie woreczki sniadaniowe. Niestety nie bylo w srodku kapsli. Bede musial poszukac jakies inne.

Jakbysmy sie juz nie uslyszeli, to pozdrawiam wszystkich ze zblizajacymi sie swietami.
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Reynevan pisze:Sama lodz podwodna wyglada naprawde bardzo ladnie. Moim subiektywnym zdaniem jest to chyba jedna z najladniejszych, jak nie najladniejsza lodz podwodna zaprojektowana w kartonie, ktora udalo mi sie widziec. Inna sprawa jak dobrze jest sklejona, ale to juz inna kwestia. Model w kazdym razie jest piekny.

Piterski, omal bym nie zapomnial. Znalazlem i kupilem polskie woreczki sniadaniowe. Niestety nie bylo w srodku kapsli. Bede musial poszukac jakies inne.

Jakbysmy sie juz nie uslyszeli, to pozdrawiam wszystkich ze zblizajacymi sie swietami.
Reynevan zgadzam się z tobą co do twojej opinii na temat tej łodzi. Szkoda tylko, że egzemplarz który posiadałem był na papierze kredowym. Skale miał jedyną słuszną ;-) 1:200 ale ze względu na to że była to kreda sprzedałem go.

U mnie te woreczki kupuje żona więc nie wiem za bardzo który to producent ale chyba na nich pisze czy są z "kapslami". Ja je tylko wybebeszam :D.
Życzę Ci wszystkiego dobrego w czasie nadchodzących świąt.
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Krystian S
Posty: 35
Rejestracja: wt wrz 04 2007, 15:28
Lokalizacja: Parczew

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Krystian S »

Ja kupuje cienkie druciki w sklepie modelarskim. Są to druty stalowe w cenie 1zł za metr(są to proste odcinki metrowe, odpada więc prostowanie). Dostępne w grubościach: 0,3; 0,4; 0,5... 0,9; 1,0; 1,2 (dalej są już 2, 3, 4).

Druty 0,2mm i 0,1 (chyba to 0,12mm) wyciągam z różnych kabli i innych nie znanych mi rzeczy ;-) )
Reynevan
Posty: 118
Rejestracja: pn lut 18 2008, 21:46
Lokalizacja: Wilno - Litwa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Reynevan »

Prace powoli tocza sie dalej. Zrobilem w koncu pierwsze relingi na kiosku. Nie udalo mi sie zdobyc woreczkow sniadaniowych na slupki, wiec wykorzystalem drut stalowy o srednicy okolo 0.4mm. Poprzeczki wykonalem z drutu miedzianego okolo 0.1mm. Wszystko to kleilem super glue. Myslalem, ze pojdzie mi latwo i szybko. A wyszlo dlugo i trudno. Ale praca byla przyjemna. Rzucam foto jak to wyglada wstepnie. Bede relingi pozniej malowal szara farba.



Obrazek



Nastepnym etapem jest budowanie relingow na samej lodzi. Z poczatku jednak postanowilem polakierowac lodz od dolu i z bokow. Powstalo do was bardzo wazne pytanie - jakim lakierem mam to zrobic najlepiej? A moze technika mieszana? Mam oto takie 3 lakiery w aerozolu:

Obrazek

1. CraftS Spray - lakier nitro, nie moge zidentyfikowac czy jest matowy czy blyszczacy. Napisane jest Klarlacki intercolor.
2. Kupowany w sklepie artystycznym lakier fiksatywowy matowy pastelowy
3. Ghiant - rowniez ze sklepu artystycznego, lakier matowy akrylowy do obrazow olejnych.

Panowie, prosze o pomoc. Ktory z nich najlepiej sie nadaje do mojej lodzi podwodnej? Jak rozumiem, Spadefish byl stricte matowy, wiec blyszczec lodz nie powinna. A moze sie myle?

Drugie sprawa. Wczesniej lakierujac samolot lak. matowym, zauwazylem, ze sam papier nie blyszczy, a czesci pomalowane wczesniej farba akrylowa, np.: kola, zaczynaja blyszczec. Nie wiem czy fajny to bedzie efekt, gdy pomalowane relingi szara farba akrylowa po naniesieniu lakieru zaczna blyszczec. Dlatego tez powstalo do was drugie pytanie: Czy relingi lakierowac, czy nie lakierowac? Czy moze z poczatku lakierowac a potem malowac?
Reynevan
Posty: 118
Rejestracja: pn lut 18 2008, 21:46
Lokalizacja: Wilno - Litwa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Reynevan »

Nanioslem juz 1 warstwe lakierem nr. 2.
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1103
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 157

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Lakier nr 1 (Craft Spray) ma tendencję do żółknięcia - nie polecam. Przejechałem się na nim, niestety. Reszty nie znam, nie wiem.
ODPOWIEDZ