Jaki klej i farby?

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Tempest, Edmund_Nita

Awatar użytkownika
laihtsta
Posty: 26
Rejestracja: sob gru 16 2006, 19:41
Lokalizacja: Prudnik

Jaki klej i farby?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laihtsta »

Witam
Planuje kupić swój pierwszy model z plastiku. Do tego będzie potrzebny mi klej i farby, chyba oczywiste ;) Tylko jakie? Prosiłbym o podanie dobrej firmy farb i klejów oraz napisanie jakiej grubości najlepiej pędzle kupić. pozdr
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

Kolego proponuję poczytać forum. Naprawdę na temat kleju i farb było tyle, że powtarzanie tego staje sie poprostu uciążliwe.

Do plastiku powinienes użyć kleju do tego przeznaczonego. Najlepiej zapytaj sprzedajacego o takowy klej. Dobrze by było aby posiadał cienki dozownik, który ułatwi Ci nakładanie kleju. O producentach kleju nie piszę bo jest ich tak sporo, że raklamy nie będę uskuteczniał.

Farb, mamy dwa typy akrylowe (wodne) i emaliowe. Trzeba sie zdecydować, których chcesz używać.

Pędzle to w zasadzie wszystkie rozmiary, choć, w zeleżności od skali, niektóre będą nieużyteczne.
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
flugzeug30
Posty: 21
Rejestracja: sob sty 05 2008, 9:48

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: flugzeug30 »

A w jakiej ten model ma być skali ??.
Awatar użytkownika
laihtsta
Posty: 26
Rejestracja: sob gru 16 2006, 19:41
Lokalizacja: Prudnik

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laihtsta »

Planuję zrobić dioramę plaży Omaha w 1/72, najpierw planuje zakup Shermana, Panhery, jakiejś barki desantowej i jeepa willy, ale że jest będzie to mój pierwszy model z plastiku i jeszcze nigdy nie malowałem to może najpierw kupie na próbę Messerschmitta
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

Dobra myśl, możesz także zaopatrzyć się w model, np: Hasegawy, gdzie są beczki, zapory i takie tam duperele. Zawsze można je wykorzystać w dioramce. A jak nie wyjdzie to do kosza...
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
Awatar użytkownika
laihtsta
Posty: 26
Rejestracja: sob gru 16 2006, 19:41
Lokalizacja: Prudnik

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laihtsta »

No to oczywiste, że będę musiał kupić jakieś zapory, jeże, worki z piaskiem i bunkier :) A jak na stronie pokazuje mi, że do jakiegoś modelu są potrzebne farby - np. firmy Revell 9, 15 itp. - to gdzie znajdę wykaz, które farby mają jaki numer?
Edmund_Nita
Posty: 2057
Rejestracja: pt sie 29 2003, 11:06
Lokalizacja: Koszalin
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Edmund_Nita »

Coś takiego Ci chodzi po głowie?

viewtopic.php?t=9449&start=20


A coś o farbkach i ich numerach znajdziesz tu:

http://www.hobbyguys.net/Hunbrol.htm

Powodzenia :lol:
Awatar użytkownika
laihtsta
Posty: 26
Rejestracja: sob gru 16 2006, 19:41
Lokalizacja: Prudnik

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laihtsta »

O, wielkie dzięki, tylko że dioramę chcę zrobić troszke większą, tam z 2 barki + 1 na czołg, czołg, jeep, a dla niemców czołg, bunkier no i zastanawiam się jaka artyleria??
PS. Czym różnią się farby matowe, półmatowe, metaliczne, satynowe itp? (głupie pytanie xD)
Grzegorz75
Posty: 1000
Rejestracja: pt gru 09 2005, 14:34
Lokalizacja: GDYNIA
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grzegorz75 »

Farby błyszczące są błyszczące . Farby półmatowe sa półmatowymi a matowa farba to farba matowa . Np w humbrolu farba lub lakier satynowy jest półmatem .Z metalicznymi jest analogicznie . Lakier metaliczny to lakier metaliczny .
tad
Posty: 868
Rejestracja: śr lut 16 2005, 0:45
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tad »

Ja bym dodał do wypowiedzi Grzegorza małe uzupełnienie: farby błyszczące się błyszczą, półmatowe trochę mniej, a matowe prawie wcale. Zgadzam się - lakier metaliczny jest metaliczny.

laihtsta pisze:z 2 barki + 1 na czołg
Słusznie - czołg przykryty barką jest bezpieczniejszy - szkoda, że alianci o tym nie pomyśleli.

laihtsta pisze:zastanawiam się jaka artyleria??
Hm, może typowa: taka z lufami?

A jak zrobisz fale morskie? Można by narysować albo wytłoczyć - co o tym sądzisz?
TAD
ODPOWIEDZ