[Relacja] Czołg lekki M5A1 Stuart VI (Mały Modelarz)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

errolpl
Posty: 19
Rejestracja: ndz lip 20 2008, 13:29
Lokalizacja: Sączów

[Relacja] Czołg lekki M5A1 Stuart VI (Mały Modelarz)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: errolpl »

Witam.
Model jest z roku 1990 więc kartki zdążyły już trochę pożółknieć. Niedawno zacząłem i będę powoli dodawał kolejne fragmenty relacji, ponieważ rzadko kiedy mam czas na klejenie (praca, domowe obowiązki etc.).
Dodam, że jest to mój pierwszy model. Staram się wycinać i kleić najlepiej jak umiem, ale dużo mi jeszcze brakuje do profesjonalnego modelowania.

Póki co - wręgi oraz ich prawie pełne sklejenie.

Obrazek
Obrazek
:F

W montażu: M5A1 Stuart VI
Awatar użytkownika
Roderyk
Posty: 88
Rejestracja: sob gru 04 2004, 11:47
Lokalizacja: Mrągowo

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roderyk »

Witam.Fajnie że jest kolejna relacja tego modelu.Jakiś czas temu sklejałem ten model i relacja z jego budowy jest na tym forum.Gdybyś miał jakieś problemy albo pytania to z chęcią pomogę.Trzymam kciuki za powodzenie przy budowie pierwszego modelu.
errolpl
Posty: 19
Rejestracja: ndz lip 20 2008, 13:29
Lokalizacja: Sączów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: errolpl »

Roderyk, widziałem Twoją relację. Bardzo fajnie wyszedł Ci ten model :) (przynajmniej z początku, bo nie chcę sobie psuć efektu końcowego i od razu oglądać Stuarta na zdjęciach). Mam nadzieję, że mi też się uda. Miałem problem gdzie podkleić wręgi WK7 i WK8 (od wewnątrz czy od zewnątrz) ale niestety w Twojej relacji nie znalazłem rozwiązania ;) i w końcu przykleiłem je na zewnątrz.

Do końca tygodnia postaram się wrzucić trochę więcej materiału.
:F

W montażu: M5A1 Stuart VI
Awatar użytkownika
Roderyk
Posty: 88
Rejestracja: sob gru 04 2004, 11:47
Lokalizacja: Mrągowo

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roderyk »

Ja je przykleiłem tak.
http://i161.photobucket.com/albums/t225 ... CT7239.jpg
Czyli chyba tak jak Ty na zewnątrz.
errolpl
Posty: 19
Rejestracja: ndz lip 20 2008, 13:29
Lokalizacja: Sączów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: errolpl »

Zgadza się :)
Postaram się dziś dodać kolejne fotki.
:F

W montażu: M5A1 Stuart VI
Awatar użytkownika
struna
Posty: 331
Rejestracja: śr paź 05 2005, 23:45
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: struna »

Pamietam ten model. Kleilem go bedac jeszcze w podstawowce. Jak na tamte czasy kleilo mi sie go bardzo przyjemnie (choc moze to byla zaleta butaprenu).

Zycze powodzenia.

Pozdro.
errolpl
Posty: 19
Rejestracja: ndz lip 20 2008, 13:29
Lokalizacja: Sączów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: errolpl »

Nie udało mi się dzisiaj wiele zdziałać. Wyciąłem "blachę" czołgu, a konkretnie podwozie. Trzeba też było wyciąć i wkleić kilka pasków zgiętych w prostokąty, które przechodzą przez całość konstrukcji. Nie wyszły mi najlepiej, ale cóż... Natomiast małe kółka z przodu wyciąłem idealnie po linii, a i tak nie pokrywają się z wcześniej wyciętymi we wręgach. Wina autora :( Trzeba będzie poddać korekcie.

Dodam jeszcze, że w tym modelu nie będę stosował żadnych ulepszeń wymyślonych przeze mnie. Żadnych siatek, drucików, malowania. Nie chcę przy moim pierwszym modelu od razu rzucać się na dużą falę :)

I sorki za zdjęcia, robiłem je dosłownie 10 minut temu przy lampie pokojowej i z błyskową...

Obrazek
Obrazek
:F

W montażu: M5A1 Stuart VI
Awatar użytkownika
Roderyk
Posty: 88
Rejestracja: sob gru 04 2004, 11:47
Lokalizacja: Mrągowo

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roderyk »

Nie pamiętam jak to było w opisie ale o wiele łatwiej jest zrobić najpierw całe podwozie z gąsienicami a dopiero potem doklejać błotniki.Przy sklejonym i przyklejonym błotniku ciężko Ci będzie założyć gąsienice na koła.
errolpl
Posty: 19
Rejestracja: ndz lip 20 2008, 13:29
Lokalizacja: Sączów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: errolpl »

Mam ostatnio mało czasu, więc i postępy są małe.
Dokleiłem trochę drobnicy i skleiłem górną część czołgu. Wiem, że nie wygląda najlepiej i część rzeczy pójdzie do retuszu, nie mówiąc już o rogach i zgięciach (karton jest strasznie kiepski, łamie się).

Następny krok to gąsienice. Aż strasz pomyśleć, co będzie... :)


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
:F

W montażu: M5A1 Stuart VI
Awatar użytkownika
Frytek
Posty: 252
Rejestracja: pt maja 02 2003, 14:39
Lokalizacja: Kielce

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Frytek »

Miałem właśnie wspomnieć o retuszu , kiedy wyczytalem , że zamierzasz to zrobić :) Lecz czy jednak nie lepiej retuszować krawędzi przed ich przyklejeniem ?? Retuszując po przyklejeniu możesz niechcący najechać farbką / flamastrem/ kredką / itp. na części , które nie muszą być retuszowane ....
Tak poza tym model bardzo fajny , życzę powodzenia w dalszej budowie !!
ODPOWIEDZ