HMS Warspite - raport z budowy NIE KASOWAĆ!!!

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Frytek
Posty: 252
Rejestracja: pt maja 02 2003, 14:39
Lokalizacja: Kielce

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Frytek »

Początki stałego mojego zainteresowania okrętami oraz II wojną św. na morzu zaczynają się właśnie od lektury o Warspite. Zarówno sylwetka okrętu , jak i jego służba na tyle mnie urzekły ,że stałem się modelarzem - okrętowcem. Dlatego Warspite jako okręt jest dla mnie "naj". Mam zamiar też go kleić , ale papier kredowy ( wyd. AH) mnie jak na razie odstrasza.
Cieszę się ,że akurat kleisz ten model. Twój wątek śledzę codziennie dłuuuugo wgapiając się w zdjęcia :)
Awatar użytkownika
Martez
Posty: 254
Rejestracja: pn cze 30 2003, 16:00
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Martez »

No cóż, kreda to faktycznie poważny minus, niemniej Warspite podoba mi sie sylwetką i stanowi odmianę po 135 centymetrach smutnego Hooda. W obecnej chwili najchętniej zacząłbym od nowa, albo dokonczył go po jakimś modelu, który nie sprawiałby takich kłopotów..
Wiele zdjęć zaś.. jest nie do pokazania :-? bo dopiero na nich zauważam błędy modelu lub swoje.. pomagają mi w usuwaniu takich niedociągnięć:)
Marcin

Stocznia coś tam po cichu dłubie:)
Awatar użytkownika
Riurik
Posty: 35
Rejestracja: wt lis 25 2003, 16:48
Lokalizacja: Żywiec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Riurik »

Ja tam uważam, że jest całkiem dobrze Martez. Podoba mi się ten okręt. Może wrzucaj więcej fotek, nawet tych o których mówisz, że widać tam jakieś błędy. Ja też je robię i chyba każdy. Ale dzięki temu że pokażemy gdzie łatwo je popełnić, ktoś następny ich nie zrobi. :)
Awatar użytkownika
Martez
Posty: 254
Rejestracja: pn cze 30 2003, 16:00
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Martez »

Jasne jest, że błędy opracowania warto pokazywać - ku przestrodze. Gorzej z własnymi błędami, tych należy unikać, a w miare możliwości poprawiać - w końcu jesteśmy tylko ludźmi (choć czasem mam wrażenie, że niektorzy z tu obecnych mają jakieś konszachty z innymi cywilizacjami.. :) )
Pokażę co wyszło głupiego na zdjęciu.. Wyciąłem szczeliny w radarze (to jednak nie jest dalmierz.. :) - na zdjęciu wyglądają na poszarpane - patrząc zwykłym okiem tego nie widać...
Marcin

Stocznia coś tam po cichu dłubie:)
Awatar użytkownika
Jeta
Posty: 980
Rejestracja: ndz mar 02 2003, 13:12
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jeta »

Martez, mnie też podoba się ta relacja z kilku powodów:
po pierwsze WARSPITE to jeden z ładniejszych okrętów IIWŚ, po drugie piszesz o swoich kłopotach, po trzecie pokazujesz detale, po czwarte budowa sukcesywnie posuwa się do przodu. Mam jednak również drobne uwagi i spostrzeżenia, którymi chciałbym się z Tobą podzielić, i tak:
- jeżeli zrobiłeś obęcze bulajów na kadłubie to również powinieneś je wykonać na nadbudówkach, w końcu to takie same bulaje
- powinieneś dotrzeć do informacji żródłowych na ich temat i sprawdzić czy miały ramy mosiężne, czy stalowe. Stosuje się bowiem i takie, i takie. Swoje zamalowałeś na kolor poszycia więc wyglądają jak stalowe.
- koniecznie powinieneś zaciemnić lekko szyby w bulajach i do każdego wpuścić kropelkę super glue. Uzyskasz w ten sposób imitację szkła. W tej chwili szyby są w kolorze poszycia i nie wygląda to dobrze
- skoro wykonujesz bulaje to skuś się i wykonaj również drzwi do nadbudówek naklejając po prostu na wierzch dodatkowy element całych drzwi. Będzie o wiele bardziej plastycznie.
Na koniec chciałem powiedzieć żebyś nie przejmował się tym, że na fotkach krawędzie cięcia wyglądają gorzej niż w rzeczywistości. Wszyscy wiemy jak bezwzględna jest makrofotografia i tylko ktoś kto nigdy nie robił zbliżeń nie wie że tak po prostu musi być.
Awatar użytkownika
Martez
Posty: 254
Rejestracja: pn cze 30 2003, 16:00
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Martez »

Wiesz, Jeta - zdjęć, dzięki którym zauważyłem pewne błędy mam na dysku kilkadziesiat - ale po co zasmiecac tym wątek? Od czasu gdy mam aparat, regularnie dokumentuje sobie budowę - również po to, by widzieć to, co zamalowuję :)
- obręcze na nadbudówkach nieco mnie przerażają - ze względu na ich umiejscowienie i kamuflaż okrętu.. no i fakt, ze to jest kreda, ktora bardzo zle poddaje sie malowaniu. Wciaz mam z tym zagwozdkę - wiem, ze zle bedzie wyglądało, gdy tylko kadlub pomaluje...
- nie szukałem zbyt dużo dokumentacji, przyznaję - po prostu nie mam na to czasu - budowa to dla mnie najlepszy odstresowiacz:)
Bulaje na burtach postanowiłem zamalować zgodnie z barwą kamuflażu, szyby oczywiście będą zaczernione, ale najpierw chce dokonczyc calego malowania. To z klejem jest ciekawe, czytalem to w jakimś wątku - pytanie czy nie rozpusci mi farby??
- oczywiste jest, że robiąc bulaje, dorobie drzwi, klapy i inne takie.. nie wiem tylko co zrobić z ew. liniami, z rysunkiem na powierzchni, który tworzy schematyczny obraz tego, co nie jest naklejane
Marcin

Stocznia coś tam po cichu dłubie:)
Awatar użytkownika
Martez
Posty: 254
Rejestracja: pn cze 30 2003, 16:00
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Martez »

Prace nad kadłubem posuwają się naprzód, obecnie mam naniesione juz obie barwy i nakleiłem taśmę maskującą by pomalować czarny pas linii wodnej. Pozostanie niewielki retusz i przyciemnienie szyb w bulajach..
Tymczasem zbudowałem barbety i popracowałem nieco nad pomostem bojowym - doszło kilka drobiazgów:))
Na razie dołączam zdjęcia w sposób tradycyjny, w święta poćwiczę z własną stroną i linkowaniem zdjęć:) Zamieszczę też wtedy zdjęcia gotowego kadłuba
Marcin

Stocznia coś tam po cichu dłubie:)
Awatar użytkownika
Frytek
Posty: 252
Rejestracja: pt maja 02 2003, 14:39
Lokalizacja: Kielce

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Frytek »

Chyba jednak zacznę kleić Warspite'a. Śliczny.
Awatar użytkownika
Martez
Posty: 254
Rejestracja: pn cze 30 2003, 16:00
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Martez »

Frytek, masz wielkie szanse mnie dogonić i zrobić go szybciej ode mnie:)) a co do modelu - bardzo mi sie podoba:)) poza kadłubem wszystko jak na razie w większości pasuje:))
Marcin

Stocznia coś tam po cichu dłubie:)
Awatar użytkownika
Riurik
Posty: 35
Rejestracja: wt lis 25 2003, 16:48
Lokalizacja: Żywiec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Riurik »

No Martez bomba. I Ty mi mówisz, że nie masz czasu. A kiedy to kleiłeś? Pewno po nocach. :)
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ