[RELACJA] Me 262 Schwalbe (12/2004 GPM)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
jaxon1987
Posty: 54
Rejestracja: śr paź 08 2008, 15:22
Lokalizacja: Sztum

[RELACJA] Me 262 Schwalbe (12/2004 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jaxon1987 »

Witam wszystkich na mojej pierwszej relacji :lol: Jaskółka jest moim drugim modelem, który sklejam :oops: Postanowiłem zmierzyć się z tym pięknym samolotem pomimo rad Tad'a że jest to zbyt ciężki model jak na początki zabawy z modelarstwem. No ale do odważnych świat należy ;-) Na tym modelu zamierzam poeksperymentować z 'legendarnym' klejem Wujka i z retuszem (póki co kredki akwarelowe).

Więc tak... Mój Me 262 jest z wydawnictwa GPM, wyd. 12.2004 opracowany przez Pana Rafała Ciesielskiego

Obrazek


Zgodnie z opisem, budowę zacząłem od przedniej części kadłuba. Wszystkie wręgi podkleiłem na tekturę 1mm (w opisie nie ma ani słowa na jaką tekturę podklejać wręgi)

Już przy klejeniu szkieletu przedniej części kadłuba nie obyło się bez problemów, rozcinania części i klejenia na styk, czego efektem jest wydłużenie się o ok 1,5-2mm szkieletu i małymi problemami z oklejeniem go poszyciem. :-? no ale jakoś sobie poradziłem i efekt jest następujący:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przód jest jeszcze nie zamknięty ponieważ chcę wrzucić tam trochę jakiegoś balastu jak sugeruje autor, aby samolot nie opierał się na ogonie (w sumie to i tak zamierzam skleić go z zamkniętym podwoziem więc nie wiem czy jest sens wrzucać ten balast).

Na tą chwilę to wszystko. Mam nadzieję że uda się doprowadzić relację do końca pomimo ciężkiego życia w akademiku ;]

P.S.
Nie mam aktualnie dostępu do aparatu cyfrowego :( wiec robię zdjęcia telefonem więc przepraszam za jakość fotek :-?

Pozdrawiam,
Przemek
Ostatnio zmieniony sob mar 07 2009, 10:29 przez jaxon1987, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ivandrago
Posty: 57
Rejestracja: śr paź 29 2008, 17:58
Lokalizacja: Bristol

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ivandrago »

Nie wiem jak innym ale mnie sie podoba.
Faktycznie model nie będzie prosty ma sporo obłych kształtów ale będę kibicował bo ładny samolocik.
Na łączeniach widać klej błyszczący - czym kleisz ten modelik ??
jesli vikolem to nadmiar kleju możesz zetrzeć paluchami - wygładza to łaczenie i ewentualne szczeliny. Tylko musisz mieć czyściutkie łapki bo inaczej vikol ściemnieje. jesli to butaprem lub cos innego to jak tylko klei wyplynie to delikatnie skalpelem go zbierz.
P.S. Co do vikolu to tylko moja opinia , ja tak robie jak jest jakaś szparka niewielka , w innych przypadkach zbieram nadmiar skalpelem.
Ukończone : Stolzeneck
Na warsztacie : HMS Victory
Strażak-3
Awatar użytkownika
jaxon1987
Posty: 54
Rejestracja: śr paź 08 2008, 15:22
Lokalizacja: Sztum

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jaxon1987 »

Model kleje BCG Ato błyszczące jest dlatego że po sklejeniu smaruje miejsce klejenia odrobiną tego kleju dla wzmocnienia spoiny. Po zakonczeniu budowy mam zamiar model polakierować więc te błyszczące miejsca nie będą widoczne. pozdro
Avia S-199, USS Los Angeles
Awatar użytkownika
jaxon1987
Posty: 54
Rejestracja: śr paź 08 2008, 15:22
Lokalizacja: Sztum

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jaxon1987 »

Witam wszystkich po dłuuuugiej przerwie. Wstyd się przyznać ale nad projektem jaskółki zawisły ciemne chmury, które na całe szczęście rozwiewa nadchodzący front atmosferyczny :cool: ogólnie wiązało się to z bezradnością i niechęcią do czego kolwiek :-?
No ale dziś powróciłem do klejenia i póki co kleje szkielet skrzydeł :lol: wieczorem wrzucę fotki aby się (mam nadzieje) pochwalić :razz:
Nie obraziłbym się jeśli choć garstka osób będzie trzymała kciuki za jaskółkę i to abym po raz kolejny nie zwatpił :)

Serdecznie pozdrawiam
Awatar użytkownika
lehcyfer
Posty: 485
Rejestracja: pt lis 11 2005, 18:19
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lehcyfer »

Ja trzymam :)

Oby nam wiosnę przyniosła...
- Do not try to make a model. Instead only try to realize the truth.
- What truth?
- There is no model. Then you will see that it's not the model that you make, it is only yourself.
Awatar użytkownika
jaxon1987
Posty: 54
Rejestracja: śr paź 08 2008, 15:22
Lokalizacja: Sztum

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jaxon1987 »

No i tak właśnie powstał szkielet skrzydeł :)

Obrazek

wiem, wiem, nic nie widać i ogólnie zdjęcie do D*** ale nie mam sprzętu ani nawet dobrego oświetlenia :-? Następne fotki postaram się robić w świetle dziennym więc mam nadzieję, że będzie duuuużo lepiej i będzie już co pokazać :)

pozdrawiam
Awatar użytkownika
gnam
Posty: 48
Rejestracja: ndz lis 16 2008, 20:44

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gnam »

Witam!
Zasiadam i podziwiam Twą prace bo jest warta tego!!!
Sam bym ten samolocik popełnił ale teraz męczę się nad zupełnie czym innym.
Powiem tyle, ze budowa samolotów wychodzi Ci o wiele lepiej niż mi. Ostatnim moim sklejonym ptaszkiem był Hurricane z MM ale się nim nie pochwale bo to tragedia.

Pozdrawiam i i życzę owocnej pracy przy modelu.
Awatar użytkownika
jaxon1987
Posty: 54
Rejestracja: śr paź 08 2008, 15:22
Lokalizacja: Sztum

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jaxon1987 »

Dziś kolejny etap w budowie Jaskółki, a mianowicie oklejenie szkieletu skrzydeł poszyciem i elementem spodu samolotu :lol: Póki co to wszystko kleje BCG i jestem bardzo zadowolony, naprawdę warto było spróbować bo nie jest to wcale takie trudne :cool:
Jakość zdjęć jak zwykle leży no ale może niedługo uda mi się pozyskać jakiś aparat cyfrowy i będzie już tylko lepiej :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na spodzie widać napis GPM ale to nic bo będą tam przyklejone klapy podwozia, gdyż jak napisałem samolot robię w wersji z zamkniętym podwoziem :roll:
AWOT
Posty: 280
Rejestracja: sob mar 22 2003, 17:09
Lokalizacja: EPTO
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: AWOT »

Muszę cię uprzedzić, że końcówki skrzydeł są za małe. To niestety moja wina :( Najlepszym rozwiązaniem będzie docięcie na półokrągło krawędzi spływu lotki.
Pozdrawiam
AWOT
Awatar użytkownika
jaxon1987
Posty: 54
Rejestracja: śr paź 08 2008, 15:22
Lokalizacja: Sztum

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jaxon1987 »

Dziękuje właśnie to zauważyłem ten błąd bo z jednej strony juz przykleiłem je i będę musiał właśnie dociąć na półokrągło krawędź spływu lotki...
Ogólnie wydaje mi się że jest parę innych błędów, tak jak np:
- w wersji z zamkniętym podwoziem klapy przedniego podwozia są za krótkie aby zakryć białe pole na spodzie kadłuba,
- w opisie jest mowa o pasku łączącym segment 6 z 7 a takiego paska w wycinance nigdzie nie ma...
No i jeszcze opis budowy i rysunki mogły by być trochę dokładniejsze bo często trzeba się domyślać jak, co ma być.
Póki co o innych błędach nic nie wiem gdyż moje prace nie sięgają za daleko. Ale mam nadzieję, że w trakcie budowy nie natrafię na jakieś większe problemy.


Pozdrawiam
Przemek
Avia S-199, USS Los Angeles
ODPOWIEDZ