[Relacja] Powolna budowa DARU MŁODZIEŻY

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
bolo-ok
Posty: 17
Rejestracja: śr lis 26 2008, 20:23
Lokalizacja: Śrem

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bolo-ok »

Pablo na szczęście nie wszystkie elementy są przymocowane na stałe, bo już wcześniej doszedłem do wniosków, które wymieniłeś, i dlatego teraz kolejne elementy nie są juz wklejane a jedynie wykonywane i oczekuja na resztę prac. Jednak co do relingów to chcę je wykonać na końcu, tzn, wszystkie elementy wykonane na gotowo, potem kadłub (z racji niemożności wykonania go teraz), później przyklejenie nadbudówek, doklejenie wykonanej wczesniej drobnicy i dopiero relingi. Zaryzykuje i zobaczę co mi z tego wyjdzie, a przy okazji, możesz mi podać jakich farb używałeś do retuszu, bo te które posiadam nijak mi nie pasują, więc muszę zakupić nowe, najbardziej by mi pasowało przez neta tylko nie wiem jakiej firmy i jakie numery farb.
Awatar użytkownika
bolo-ok
Posty: 17
Rejestracja: śr lis 26 2008, 20:23
Lokalizacja: Śrem

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bolo-ok »

Elementy szkieletu nadbudówki rufowej:
Obrazek
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 460
Rejestracja: pt lis 28 2003, 22:20
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pablo »

Mój model był malowany prawie w 100%. Użyłem do tego farb Humbrol.
Oto niektóre z nich:
biały34-nadbudówki, burty
czarny33- kotwice, polery, wanty, maszty
zielony101-pokłady nadbudówek, pokład główny dookoła
kremowy103-maszty i reje
żółty24-światła nawigacyjne
srebrny11
miedziany12-lampy
brunatno czerwony100-dno
mosiądz54-śruba
to tyle co mi się przypomniało ;-) .
Awatar użytkownika
bolo-ok
Posty: 17
Rejestracja: śr lis 26 2008, 20:23
Lokalizacja: Śrem

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bolo-ok »

No i proszę, pierwsze babole, na szczęście tylko i wyłącznie z mojej winy, ale zamieszczam ku przestrodze dla innych co może spowodować źle wykonane ksero, mnie na szczęście to nie zaszkodzi bo oryginał jest więc poprawienie jest tylko kwestią czasu. Mój błąd polegał na tym że nie zmierzyłem przed klejeniem czy wszystko jest ok, tylko sugerując się dobrze skserowanym szkieletem kadłuba, z tym pojechałem niejako z marszu. Myśle że pojutrze juz będzie wszystko poprawione.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
bolo-ok
Posty: 17
Rejestracja: śr lis 26 2008, 20:23
Lokalizacja: Śrem

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bolo-ok »

Szkielet nadbudówki poprawiony. Tym razem wszystko pasuje idealnie (oprócz fragmentu zaznaczonego na zielono ale na szczęście to nie stanowi już problemu}. Szkielet złożony na razie na sucho, wieczorem będzie montowany już na dobre
Obrazek Obrazek Obrazek
lordvader

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lordvader »

No bolo-ok jestem pod wrażeniem . W calości będzie się pięknie prezentować . Jak planujesz żagielki ? Sztuka nówka czy lekko przybrudzone ? Będę śledzić na bierząco postępy prac i życzę wytrwałości :D
Awatar użytkownika
bolo-ok
Posty: 17
Rejestracja: śr lis 26 2008, 20:23
Lokalizacja: Śrem

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bolo-ok »

Dzięki wszystkim za dobre słowo, a co do żagli, po pierwsze zanim dojdzie do prac nad nimi to musi minąć jeszcze z półtora roku ;-), a tak poważnie nigdy nie pracowałem nad żaglami przy tak doskonale zaprojektowanym modelu i nie chciałbym popsuć efektu źle wykonanymi zaglami, dlatego jeśli nie będę mógł sobie poradzić z odpowiednim wykonaniem, model pozostanie bez żagli aż do czasu gdy będę je mógł wykonać tak by Daru nie szpeciły. Po prawdzie miałem jeszcze koncepcję aby pozostawić go bez żagli, za to w pełnej gali flagowej, oczywiście jak to będzie zobaczymy najprędzej za rok :-)
Awatar użytkownika
bolo-ok
Posty: 17
Rejestracja: śr lis 26 2008, 20:23
Lokalizacja: Śrem

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bolo-ok »

Szkielet nadbudówki już sklejony, aktualnie odbywa się deskownie pokładu ww.
Obrazek Obrazek
Pomalutku powstaje też podstawka, bo nie lubię jak kadłub leży bezładnie, podstawka wg. wycinanki z tektury 2mm oklejanej fornirem 0.6 mm. Pozostało okleić obrzeża i polakierować.
Obrazek Obrazek Obrazek
Kadłub bardzo dobrze pasuje do podstawki, (albo na odwrót :-))
Obrazek Obrazek
Kadłub prawdopodobnie zostanie w tym tygodniu wypiankowany i będzie leżakował do wiosny.
Jeśli chodzi o pokład główny ciągle trwa niechęć twórcza w deskowaniu, czekam na wenę aby to dokończyć
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
jaxon1987
Posty: 54
Rejestracja: śr paź 08 2008, 15:22
Lokalizacja: Sztum

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jaxon1987 »

Hmmm... taka mała refleksja z mojej strony. Nie wydaje mi się aby piankowanie kadłuba było dobrym pomysłem gdyż wg mnie 2mm tekturka, którą użyłeś do podklejenia szkieletu nie jest zbyt wytrzymała a rozprężająca się pianka ma naprawdę sporą siłę i może zniszczyć Ci cały szkielet kadłuba.
Jeśli nie mam racji to niech mnie ktoś poprawi, kto wykonywał już kadłuby tą metodą. pozdrawiam
Avia S-199, USS Los Angeles
Awatar użytkownika
bolo-ok
Posty: 17
Rejestracja: śr lis 26 2008, 20:23
Lokalizacja: Śrem

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bolo-ok »

Wykonywałem już kadłuby tą metodą i nigdy nie było problemu, myślę że dużo zależy od równomiernego nałożenia pianki, w przypadku Daru ważne też jest chyba to, że nie ma tam jeszcze zamkniętych powierzchni takich jak np pokład, wobec tego pianka ma dużo miejsca na pracę, tak więc myślę że i w tym przypadku podobnie jak w innych moich modelach nie powinno byc problemów.
ODPOWIEDZ