Malowanie modelu-pomocy!

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Tempest, Edmund_Nita

ODPOWIEDZ
wiktor
Posty: 10
Rejestracja: sob cze 14 2008, 23:11

Malowanie modelu-pomocy!

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wiktor »

Mam problem.Otóż gdy maluje modele robią się smugi.Farba jest wymieszana i rozcieńczona.Jej konsystencja jest rzadka,jest wodnista i nie za rzadka.Pędzelki też są dobre,bo z firmy MAG-POL.Mam także poradnik modelarski PAYO, w którym jest opisane malowanie modeli.Przeczytałem go i dalej nie wiem w czym tkwi problem.Proszę o szybką pomoc.


PS.Farby są olejne z firmy Revell,do rozcieńczania używam rozcieńczalnika WAMOD
vader9
Posty: 10
Rejestracja: ndz sty 04 2009, 14:24
Lokalizacja: Toruń

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: vader9 »

możliwe że za rzadka ta farba, jak ja zrobilem za rzadka to mialem smugi,
polecam aerograf ( no ale to troche kosztuje) pzdr
Tylko śmigłowce !!! 1:72
Piotr D.
Posty: 133
Rejestracja: ndz lis 30 2003, 18:08
Lokalizacja: szczecin
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piotr D. »

Przy malowaniu pędzlem bardzo trudno uniknąć smug. Myślę, że Twój pędzel może być zbyt twardy. Ja kupuję zawsze bardzo miękkie pędzle i przycinam je tak, żeby na końcu były proste, bez żadnego spiczastego zakończenia. Farba musi mieć konsystencje mleka, aczkolwiek jeśli chodzi o revelle to głowy nie dam, bo ja zazwyczaj maluję pactrami. Maluj krótkimi pociągnięciami pędzla, nie jedź przez całą długość malowanej powierzchni.
pozdrawiam
Piotr
dr Manfred
Posty: 421
Rejestracja: pn cze 27 2005, 19:41
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dr Manfred »

Polecam kupno aerografu ! Zdecydowanie lepiej i ławiej się nim maluje niż pędzelkiem.
- aerograf równo "pluje" farbą, która dociera do wszystkich zakamarków.
- farba docierając do malowanej powierzchni nie jest już taka "mokra", łatwiej osiada, równo pokrywa powierzchnię. ...no chyba, że jest wyjątkowo rzadka.

To tylko moje wolne przemyślenia z doświadczenia :)
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

Jakiego rodzaju smugi masz na myśli?
Czy chodzi o wynikające ze słabego krycia malowanej powierzchni? Jeśli tak, to pytanie czy malowałeś szarym podkładem (albo białym przy farbkach jasnych, jak żółta) który ułatwia osiągnięcie równomiernego koloru? Jeśli chodzi o smugi tego rodzaju - słabe krycie - to być może masz za rzadką farbkę i trzeba malować kilka razy.
Farbka olejna ma długi czas schnięcia - Revell zaleca 4 godziny między warstwami. Jeśli malujesz za szybko + długie "głaskanie" pędzlem, to poprzednia warstwa się rozpuści i będzie jak malowanie pojedynczą.
Tak można malować bez końca :razz:

Za duże rozcieńczenie może spowodować rozwarstwianie się farby na bazę i pigment (choć to chyba prędzej w farbkach wodnych np. akrylowych), a przy matowych dodatkowo miesza tam woskowy, czy talkowy czynnik matujący. Spróbuj coś pomalować bez rozcieńczania.

Chyba, że samo krycie powierzchni farbką jest OK a chodzi Ci o smugi widoczne "pod światło", czyli ślady zrobione przez włókna pędzla. W tym wypadku masz farbkę za gęstą, za twardy pędzel albo za długo "głaskasz" nim powierzchnię. Lepiej malować w miarę szybko, farbka powinna samoczynnie rozlewać się na tyle, aby po chwili ślady po pędzlu zniknęły i została równomierna, wilgotna powierzchnia.

Powodzenia i napisz, co ostatecznie ustaliłeś, jako przyczynę tajemniczych smug :D
Moje modele: archiwum
ODPOWIEDZ